neděle 10. července 2016

Pelhřimov potřetí


Tak mě čeká splnění slibu, že v Pelhřimově budu pokračovat. Těch starých fotek se mi sešlo opravdu hodně.
Lepší víc než nic, že ano. Horší je, že jsem se poprvé
a podruhé
dostatečně vykecal, takže nevím, co za komentáře se mi pohrne z hlavy. Jsem pesimista.
Posledně jsem obkroužil náměstí kolem dokola, čeká mě putování za další pelhřimovskou branou, totiž Dolní či Jihlavskou, obě jména se daji použít podle chuti.
Je třeba vyrazit ze severního rohu Masarykova náměstí ulici Palackého směrem k bráně, kterou v dávné minulosti poutníci se vydávali směrem k Jihlavě.
Začnu několika záběry, kde bude hlavním motivem Jihlavská brána.Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/ Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Tady fotím už z rohu náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Zde jsem ustoupil až na náměstí, rohový dům vpravo je v plné kráse.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kout Palackého ulice a Jihlavské brány.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: V Palackého ulici měl obchod se železem pan Stanislav Jaroš. Železářství, jak vidím je tu pořád, dokonce ani jméno Jaroš úplně nezmizelo.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Roh Palackého ulice a Školní.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
Otáčím se k Jihlavské bráně zády, přes jakési shromáždění lidu se dívám na věž zámku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Pěkný záběr i s pumpou. Vpravo vychází ulice Dr. Kralerta.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Prošel jsem branou, toto je poslední záběr Palackého ulice, která dnešní restaurací Pod věží končí na Karlově náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Karlovo náměstí. Také se jmenovalo Dolní, za komunistů Rudé armády. Vpravo je vidět část hospody Kalifornie.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese: Na konci je už kostel svatého Víta.Karlovo náměstí přešlo na náměstí Svatovítské. Kdysi i Československé armády. Změny v pohledech na Dolní bránu jsou zjevné.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://pelhrimov.mnoho.info/historicke-fotky-pelhrimova 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Pohled na kostel svatého Víta z ulice Dr. Kralerta.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Další zajímavé záběry ze Svatovítského náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Přes řeku Bělou se kdysi chodilo po krásném kamenném mostě. Na staré fotce ještě chybí Okresní hospodářská záložna. Dům vlevo (Konstantin Kalina) musel být kvůli delšímu a širšímu mostu zkrácen.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Křižovatka ulic Václava Petrů a Příkopů. Jedině bývalý hostinec Antonína Jůzla a sousední dům zůstaly zachovány, jinak jsem málem v jiném světě.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Táž lokalita s jiného úhlu pohledu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Obrátil jsem svůj zrak do ulice Příkopy, vlevo je kus Jůzlova hostince (dnes růžový), sousední dům zmizel, vpravo je Okresní hospodářská záložna.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Pokračuju ulicí Příkopy, těžká orientace, ale tak to je.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:V krátké uličce z Příkopů je dům, který si zachoval původní podobu. Paní zrovna myje okno.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Z Příkopů od bývalého hostince Stará pošta je průchod do ulice Růžové.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:A Růžová ulice, ta vede na náměstí Masarykovo kolem gymnázia, které stojí na místě bývalého pivovaru, proto se ulice kdysi jmenovala Pivovarské.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Na hřbitov se v Pelhřimově musí Křemešnickou ulicí stále vzhůzu. Je odtud i pěkný pohled na město.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Než vznikl dnešní hřbitov, býval zde na Nádražní ulici. Tudy prochází tulák mého typu, když jde na vlak. Už jsem v minulých dílech fotil kapli Panny Marie Sedmibolestné. Teď jsem objevil tuto.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Momentálně nastal čas, abych z Pelhřimova odjel. Ovšem ne navždy, jen si musím trochu uspořádat jiné fotky, které mi ještě zbyly. Pak se sem rád podívám. Zajímavé město a hlavně v minulosti hodně focené.


Pár fotek mých.


Další srovnávací fotky z různých lokalit


Žádné komentáře: