pátek 4. listopadu 2016

Horšovský Týn


Jezdím sem a tam bez rozmyslu, to o sobě tvrdím, ale přece jenom aspoň pár fotek sebou mám. Dostávám dost žádostí, jestli nemám ve svém archivu něco, co shání pisatel. Nemám archiv, strávil bych všechen svůj zbytek života pořádáním archivu. Baví mě hlavně toulání a hledání v terénu. Objevování.
Knížku o Horšovském Týnu nemám žádnou. Odkudsi vypadly historické fotky z města a já usoudil, že to je právě ono, tady jsem ještě nebyl.
Kouknu na možnosti cesty či ubytování a už na mě vykouklo autobusové spojení s přestupem od jedné společnosti k druhé. A jedu, v Plzni další autobus na Domažlice málem nestíhám, všechno dobře dopadá, vystupuju v Horšovském Týně poměrně brzy dopoledne. Fotky mám jenom v tabletu. Jsem někde, kde jsem ještě před dvěma týdny být nechtěl.
Těžko budu psát o historii města, na internetu je k nalezení, ale nechce se mi jen opisovat. To si každý najde sám a přečte bez mých faktických či gramatických chyb.
A tak textu bude tentokrát pramálo, což mnozí návštěvníci uvítají s jásotem. Byl jsem tady někdy? Chodské pochody z Domažlic tudy vedly, Třikrát jsem městem kráčel, pokud mě paměť neklame, jednou jsme tady seděli i v hospodě. V roce 1990 jsem tudy procházel s dětmi při pěkné třídenní turistické akci, pořádané domažlickými turisty. A v roce 1971, kdy jsem se rozhodoval mezi pěším putování a cyklistikou, to byl skoro na 30 let poslední vandr na kole. Dokonce z toho roku jsem našel svou fotku a tady ji porovnávám.
Přesto si na město Horšovský Týn nepamatuju, což je daň překotnému hltání kilometrů.

Z autobusu vystupuju v ulici Na Přeložce a vidím kostel svatého Apolináře. Ten už je za křižovatkou s ulici Jana Littrowa, odtud se frekventovaná ulice, plná i kamionů, jmenuje Nádražní. Vidím ve svém tabletu více fotek onoho kostela, ale nějak se mi chce jít do klidnějších míst, přijdu sem později.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ulice Jana Littrowa, jejíž součástí je most přes řeku Radbuzu, vede směren k zámku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Moc jsem si nepomohl, ulice je také plná a protože historické fotky jsou většinou z vozovky, nějak se nechytám. Konečně se něco zdařilo, už jsem za Radbuzou a hledím zpět, odkud jsem přišel.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Ve směru mého pohledu vede ulice Dr. E.Beneše, ale já sám už stojím na náměstí, které nese jméno Náměstí republiky. Z něho jsem se prakticky nehnul celý den, na další nedošlo, snad někdy později, protože mám i pár fotek od Radbuzy, na jejíž březích je husté stromoví.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Jsem na náměstí, které takhle vypadalo v době, které říkáme normalizace. Stará fotka je okopírovaná ze zadní stránky časopisu Květy. Těžko se tehdy sháněly slušné fotky, i pohlednice byly všelijaké. Na téhle je vidět, že jsem ji někde v šuplíku pomuchlal.
Severní fronta náměstí.Otočím se k západu a vidím zámek, zřejmě přístupný, byl jsem tu ale v pondělí a to je den, kdy zámky většinou nebývají zdárnými hostiteli.
S pomníky v této části je potíž. Na staré fotce stojí habsburský, dnes žádný, protože by se sem kvůli autům nevešel.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/Pohled od zámku k východu. Úplně vpravo je radnice. Dosud jsem nevěděl, že Horšovský Týn byl po roce 1938 na 7 let součástí Velkoněmecké říše, Čechů zde za první republiky žilo asi 25%.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Pohled na severní frontu náměstí. Tak tenhle pomník je poválečný, není sice vysloveně prosovětský, jak bývalo tenkrát zvykem, ale o americké armádě, která 5.5.1945 město
osvobodila, není ani zmínky. Pomník dnes stojí v parku na ulici Pivovarská, kde staví autobusy.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/Detailní pohled na pomník.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Zámek.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Po letech, kdy se nemohlo nahlas říci o americké armádě, že jsou osvoboditelé, přestože to každý věděl, přišel rok 1990. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Uprostřed náměstí, které je hodně svažité, stojí kostel svatého Petra a Pavla.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/V dolní části náměstí bývala restaurace Trägl.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/Radnice v době, kdy si město vylepšovalo svoje sídlo.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Datum staré fotky asi nejlépe odhadnou znalci automobilů. Strom za ta léta zesílil.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Pěkný záběr na severní frontu náměstí, v pozadí se zámkem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled ze severovýchodního rohu náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Za první republiky už zmizel pomník, oslavující monarchii, objevil se pomník na počest obětí první světové války. Po druhé světové válce se vzpomínalo na jiné oběti, které zemřely stejně nesmyslně, jak už to ve válkách bývá. To je moje dedukce, o pomnících jsem se nikde nedočetl. Náměstí je dnes bez pomníků, doufejme, že nebude třeba uctívat jiné oběti.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Všechny následující staré fotky jsem okopíroval na adrese: 

Pohled od kostela směrem západním.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Dva podobné pohledy na východní frontu náměstí, kterému vévodí radnice. Znalci automobilů, porovnávejte!
Staré fotky jsem okopíroval na adrese: 


Následuje několik pohledů na kostel svatého Petra a Pavla z různých úhlů.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Za kostelem v jihovýchodním rohu náměstí je branka kudy se dostaneme na náměstíčko, které podle jmen náměstíčkem vůbec není. Stýkají se zde ulice Plachého a Prokopa Holého. Tady měl jakýsi Lischka pivnici. Jak to tu vypadá dnes?
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/A ještě jednou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: A odjíždím z Horšovského Týna a doufám, že se mi podaří splnit předsevzetí, že se sem co nejdříve vrátím.


Pár fotek jsem udělal jen bokem.Další srovnávací fotky z různých lokalit jsou ke shlédnutí zde.


Žádné komentáře: