neděle 2. dubna 2017

Horšovský Týn zimní dodatky


Koncem října loňského roku jsem zavítal do Horšovského Týna. Pohyboval jsem se hlavně na náměstí Republiky, zajímavém prostoru, které je na západní straně efektně zakončené zámkem.
Nevlastním žádnou publikaci, které by mě při prohlídce města vedla, co jsem kde na internetu splašil, s tím jsem se musel spokojit. S čím jsem se v žádném případě spokojit nemohl, je řeka Radbuza a pohledy přes ni. Břehy řek mívají bujnou vegetaci, jde o ozdobu.
Chodil jsem loni sem a tam, od vody odešel a hned slíbil, jak sem přijedu, jen co listí opadá, což bývá v listopadu, kdy jsou dny krátké, obchodníci se vším možným jsou schopní v době, kdy se blíží vánoční svátky, pověsit reklamy na všechno možné.
Březen je dobrý, zvlášť uznají-li tvůrci počasí, že trochu sluníčka by neškodilo. Jedu-li dál od Prahy, většinou se snažím uvěřit předpovědím počasí. Myslím, že se mi to tentokrát zdařilo. Možná jsem článek mohl nazvat "Toulání kolem Radbuzy".
A co jsem to psal loni v říjnu?
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/11/horsovsky-tyn.html

Co můžu dodávat? Most přes Radbuzu vypadal v různých dobách různě. Je masivní, jezdí přes něj obrovské kamióny, které dělají z prostoru pod zámkem málem peklo.
Kdo vymyslel, přestěhování věže o kus vedle, musel myslet na mě. Už loni jsem s tím měl problémy, nemohl jsem se do polohy dřívějšího fotografování trefit. Zjistil jsem skutečnost a do letošního jara zase zapomněl. A tak jsem lítal po břehu a sakroval. To je výhoda sklerotiků, leccos prožijí několikrát a mají několikrát radost. Nebo vztek. Ale ty holé větve jsou efektní, co?
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/ 
Bohužel nevím, v kterém roce se tohle dělo. Pokoušel jsem se informaci nejít, neúspěšně. Ale čísla jsou jenom čísla, nejsem statistik, na pokoukání se nic nemění.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/ 
 Tak po mostě z roku 1904 by asi kamión nepřejel. Tenkrát ale nevěděli, co je kamión.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/ Kdo prohlíží srovnávačky, asi má mostu přes řeku Radbuzu až po krk. Co popojít po proud směrem k Plzni, kam řeka podle všech zeměpisů míří. Kdo je tu cizí, podiví se, kde se tady najednou vzal zámek a kostel svatého Petra a Pavla. Řeka se najednou zatočila. Já se bál, že bloudím, zatím se mi jen trochu zatočila hlava.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/Totéž, trochu z jiného úhlu, přes jez, který je na staré fotce jakýsi krotký.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/ Přešel jsem po lávce řeku a vracím se proti proudu k mostu. Podle popisků u fotek tady stával "Das Gasthaus Zur Radbusa". Dům stojí dál, jen účel plní jiný.Budova u mostu z jiného úhlu. Ani se mi odtud nechtělo, začínají kvést kočičky, pracovití připravují záhonky, ostatní jako já přihlížejí, jak jsou jiní šikovní.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/ Ulice Jana Littrowa, zdánlivě jednoduchá srovnávačka. Jaký je zde provoz, není vidět, protože samozřejmě fotím tehdy, když můžu vlézt do vozovky. Také výškové poměry se změnily, ani toto se moc nepovedlo, starou fotku jsem trochu zkracoval, nemám dobrý pocit. Komu se nelíbí, ať obrázek přeskočí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/ Ještě jeden z náměstí republiky, který mi zbyl, už nevím proč.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/Roh ulice 5.května a Gorkého, naproti klášteru.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/  Otočím-li se, vidím kapucínský klášter s kostelem svatého Víta, Václava a Vojtěcha.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/  Pochodil jsem trochu v zahradách, něco nafotil pro sebe na památku a odcházím na autobus. "Práci" už žádnou nemám. Kostel svatého Apolináře stojí v Nádražní ulici. Na jménu nezáleží, ale jde o hlavní ulici, průjezd městem. Starých fotek jsem našel víc, doprostřed křižovatky se mi nechce, myslím, že by mě i odvedli, buď na záchytku, spíš do blázince.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.fotohistorie.cz/ Kdo se podívá na starý plán Horšovského Týna, možná pochopí. Mně cizinci to trvalo dlouho. Viz stará fotka, ulice se pěkně kroutila, leckdo cestou z hospody ztratil žebřiňák. Aut přibývalo, vytvořila se průjezdní tepna. Stejně jako v jiných městech. Čas ubíhá, tepny už jsou přeplněné, všude se budují obchvaty, kamióny zmizí, ale narušené město již nikdo neobnoví. Samozřejmě, že v průběhu staletí nové nahrazovalo staré, ale smutný snad můžu být, ne?
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.mkzht.cz/cs/fotogalerie-mestohorsovskytyn/  Dluh v Horšovském Týně jsem spláchl, nezbývá mi nic jiného než si jít poplakat někam jinam. Pokud potkáte starého tlustého a zchátralého dědka, jak kropí ulice měst slzami, tak to jsem já.Tady jsem ty fotky, jež mi vypadly z foťáku volně do světa:
http://vencovyfotky.blogspot.cz/2017/03/1732017-horsovsky-tyn.html


Další srovnávací fotky z různých lokalit.

Žádné komentáře: