čtvrtek 27. července 2017

Blovice

Je mi žinantní, při dnešním stavu vzdělanosti, vysvětlovat, kde leží městečko Blovice. Ale může leccos vypadnout z paměti, protože se na nás všechny valí tolik důležitých informací... stane se, jsme jen lidi. Blovice leží v pěkné krajině jižně od Plzně na jedné ze známých plzeňských řek, na Úslavě.
Pokud někomu není jasné, co je Úslava zač, tak staví V Blovicích vlaky, jezdící z Plzně do Českých Budějovic.
Pokud někdo neví, co je vlak, tak... nejsem tu přece pro srandu.
Kdysi prý Stblo, Stýblo, Stéblo, lidi neuměli psát, ti co uměli, tak se pletli, systémem "tichá pošta" jsme v Blovicích.
Hledal jsem v záznamech, dvakrát jsem procházel Blovicemi při stokilometrových pochodech. K čemu v historii město patřilo, si každý, koho to zajímá, sám najde.
Já se vydal sem, protože mě zaujala publikace starých fotek, tulákovi stačí jen malý impuls.

Ve vlaku z Plzně není dobré zdřímnout, protože se můžete vzbudit v Nepomuku nebo dokonce v jižních Čechách. Já neusnul, vystupuju na správném nádraží. Ještě poznámka pro ty, kteří neznají vlak. Takhle vypadal za Rakouska. Dnešní vlaky jsou modernější, krásné, však si někdy kupte lístek a nastupte.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Ještě jednou, staniční budova tentokrát zůstává vpravo, to znamená, že se dívám k severu, tedy do Plzně.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013) I z venku bylo nádraží kdysi fotografováno.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Kousek od nádraží, tak blízko, aby pocestný nestačil zemřít žízní, si postavil pan Klement hostinec "U nádraží". Vzhled budovy se změnil, okolí ještě víc, ale vaří po celý den.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Dům, který se příliš nezměnil, stojí na rohu ulice 5.května (Tenkrát Habrmanova), pohled přímo, a Palackého.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Husova ulice vede od Hradištské k nádraží. Ten, kdo Blovice nezná, jako já, musí vyvinout dost síly, aby lokalitu poznal. Spíš jsem měl kliku a byl naštvaný, že hostinec Na Růžku, který je na historické fotce vlevo, zůstal jen v té historii.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Hradiště se zámkem Eduarda Pálffyho z Erdödu (typicky slovenské jméno) bývalo samostatnou vsí, v publikaci je také tak uvedeno, jinde píšou, že je od roku 1960 místní částí Blovic.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)K pořádnému zámku patří pivovar, zrušený už v 19.století, zámecký hotel se hlásil do světa ještě za první republiky, dnes... Ale podle satelitů z oken čumících se zde dívají na seriály. V dáli je vidět vchod do zámku.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Od zámku k náměstí je kousek. I pro penzistu. Tady se otáčím, Hradištská se kdysi jmenovala Wilsonova. Vlevo býval trafikant Keller, vpravo hostinec Na Růžku, to už je vlastně na rohu Husovy ulice, tam jsem před chvílí byl.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Následuje horní, tedy západní strana Masarykova náměstí. Hotel Panský dům, tradice sahá do 17.století, "mírně" zmodernizovaný, vlevo od něj je dům obchodníků Brandlů, jinak je všechno jinak.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Západní fronta náměstí pěkně vcelku. Za Panským domem byla budova četnické stanice, později zbořená, uvolnila místo spořitelně. V něm se narodil Henry George Stephan de Blowitz, spisovatel, novinář, i do Timesů psal. Úplně v dáli je kostel svatého Jana Evangelisty, vpravo věž radnice, dnes za smrkem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Následují dva pohledy po západní straně náměstí k severu z pozdější doby.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Další dva pohledy po západní frontě Masarykova náměstí, tentokrát však k jihu. Vpravo trafika pana Skořepy.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)
Vpravo řeznictví a hostinec U Bartíků.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Východní strana náměstí směrem k jihu. Vlevo bývala lékárna U Černého orla rodiny Benešovy.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Karla Fouda Plzeňsko 1880 - 1950 (Starý most 2002) Na východní straně Masarykova náměstí stával pivovar, zrušený právě v roce 1926. Poslední sládek se jmenoval Jaroslav Otto.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Údajně nejkrásnější budovou v městě byla starobylá radnice. Blovičtí s ní tehdy nebyli spokojeni, nechali postavit jinou. Vedle už tehdy stál berní úřad a okresní soud.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Další dva pohledy k severu, kde jsou v předešlém záběru zmíněné dvě budovy. Bohužel, dnes mi stromy překážejí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Blížím se k severnímu konci náměstí. Radnice a soud, před nimi stojí socha Jana Nepomuckého. Kostel je vidět průhledem ulice Americké.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Ještě bližší pohled do Americké ulice, tenkrát se jmenovala Kostelní, protože nikdo netušil, že odtud americká armáda bude jednou vyhánět armádu německou. Starou pohlednici jsem nepočmáral já.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)A jsem v Americké ulici, kdysi Kostelní, v době vydání staré pohlednice Rašínovy. Změna je život, proto my Češi pořád žijeme.Vpravo škola.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)Ještě škola v Americké ulici. Z kterého roku je stará fotka? Podle pěticípé hvězdy nad vchodem...? Slávistická hvězdy to není, jejich stojí na cípu.
Starou fotku jsem okopíroval n a adrese:Mlýn a obytná budova Josefa Karlíka.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)ZDEMYSLICE
Při své druhé návštěvě Blovic jsem skončil brzo a tak jsem vláčkem popojel jednu stanici do Zdemyslic. Fotek v publikaci je poměrně dost na to, že jde o vesnici. Srovnávačky se nezdařily. Je to všechno hodně změněné a kde bych se chytil, stromy vadí. Třeba v zimě... Uvidím.
Za tou jednou srovnávačkou jsem musel za vesnici, kde v údolí Úslavy stával Strýčkův mlýn, první zmínka 1603. Objektu si někdo váží, to je zjevné, jenom husy zmizely. Prý se z lesa vyřítili hladoví vegetariáni a husy snědli.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Hany Hrachové a Karla Maříka Blovicko a Spálenopoříčsko na starých pohlednicích a fotografiích (Baron 2013)

Žádné komentáře: