čtvrtek 1. prosince 2011

Rokycany 1.část

Praha je největší, já sám jsem Pražák, pokud chodím po Praze, mám všechno přímo u nosu. Dobře vím, že Česká republika není jenom Praha.

Dny jsou krátké, někam jedu, za chvíli se stmívá. Přesto se mi po cestování stýská, zdraví už mi dovoluje sednout do vlaku a někam putovat.

Vybral jsem si tentokrát Rokycany. Důvod? Hlavní je ten, že se mi dostala do rukou publikace starých pohlednic Rokycanska, ve které je velký počet krásných kousků. Hodně jich je z počátku dvacátého století, sešli se vydavatelé, sběratelé, patrioti. Výsledkem je tlustá kniha, jež se může dostat do rukou blázna mého typu…

K Rokycanům jsem nikdy neměl mimořádný osobní vztah. Spíš se přes ně jezdí do Plzně. Vlakem, rychlíková stanice, aha Rokycany, Plzeň bude hnedle. Autem se tudy jezdilo do doby, kdy byla otevřená dálnice z Prahy na západ.

V Rokycanech jsem spal v hotelu, když jsme zaměřovali situaci u Ejpovic, příprava na stavbu dálnice. Při stavbě dálnice jsme zde měli dost práce, v okresních městech jsou katastrální úřady, dříve geodézie, kde my, zeměměřiči, pořád něco potřebujeme.

V Rokycanech jsem byl s dětmi na dálkovém pochodu, spali jsme tam v sokolovně na zemi. Syn si dodnes pamatuje, jak jsem se rozčílil, když nám na blízkém zámku Kozel ohřáli v bufetu svlíkací párky předem nesvlečené.

Vždycky jsem tu byl jen na skok, aniž jsem si město nějak prohlédl, zaregistroval jsem krásné, velké náměstí. Několikrát jsem Rokycany bral jako východisko na pěší či cyklistický výlet. Protože zde stavěli rychlíky.

Nemám tedy žádné velké vzpomínky, kromě případu, kdy jsem zde na policii ohlásil, že jsem v Plzni dostal přes hubu, byla mi ukradena peněženka s doklady a jízdenkou. Vlakem mě nechtěli převést, protože nemám doklady, na policii mě posílali do Plzně, protože mě zmlátili tam. Nebudu popisovat celou anabázi, protože za to Rokycany nemůžou. Přijel jsem město projít, poznávat, vyfotit..

Během týdne jsem pobyl dvakrát a nelitoval jsem. Pěkné a zajímavé město.Fitzův dům,
zvaný též okresní. První, co přijíždějící do Rokycan vlakem uvidí. V letech 1869 – 1904 zde sídlilo Mirošovské těžířstvo, po novorenezenční přestavbě sloužil jako sídlo okresního hejtmanství, školy, vojenské správy a zatím policie ČR. Bohatá historie pro tak malý barák! Idyla spíš vesnická je pryč, kolem projíždí spousta automobilů
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)nádraží
Osmdesát let stojí nádraží. Vlak tudy samozřejmě jezdil dřív, stará nádražní budova dosud stojí kousek směrem ku Praze. V letech 1929–31 byla vybudována nová podle architekta Pštrosse za 2,5 miliónu tehdejších korun. Nádraží na fotce z roku 1931 je tedy doslova fungl nové.
Starou fotku jsem stáhnul na adrese:Palackého ulice
Ulice tohoto jména byla léty ošizená, postavili zde nádraží, fotil jsem téměř opřený o nádražní budovu, vpravo městskou spořitelnu, ovocné zahrady se změnily v parkoviště a v jakýsi parčík před nádražím. Zbyl okresní dům, v roce 1904 schovaný vlevo v zeleni. Celý prostor před nádražím nese jméno náměstí 5.května.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Palackého ulice
Krátká je cesta z nádraží do města. Domy vpředu už jsou na náměstí, ale nejsou, protože tam uvědomělí soudruzi nechali vybudovat moderní nákupní středisko Žďár. Za komunistů se postavilo leccos, nelze všechno šmahem odsoudit, ale tohle vylepšení historického centra města Rokycan řadím mezi nejhorší v Čechách. Vpravo vyčuhuje městská spořitelna, vybudovaná záhy po nádraží.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Palackého ulice
Pohled ve směru od náměstí k nádraží. Dobře je vidět, že to býval konec města.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)nároží ulic Palackého a Míru
Ulice Míru se dříve jmenovala Plzeňská, jezdilo se tudy na Plzeň. Dům na nároží se jmenuje Korunka, je prý kulturní památkou. Jeho štěstí, stejný osud nepotkalo domy na staré fotce vpravo, které padly velkolepé modernizaci části náměstí. Místo nich je parkoviště a prostor, který bych nazval podivný. Jediná výhoda je, že se odkryl pohled na školu. Prohnilé Rakousko – Uhersko si potrpělo na školy, nejhezčí školní budovy byly postaveny právě za mocnářství. Aspoň mi to tak připadá.
Ještě k nárožnímu domu. Již v roce 1868 tu otevřel obchod Antonín Schnabel, v roce 1906 obchod převzal jeho syn.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Masarykovo náměstí
První moje návštěva v Rokycanech mě šokovala. Celý prostor byl zaplněný stánky trhovců. Nebudu na stánkaře nadáva, prodávají proto, že lidé u nich nakupují. Kde je poptávka, bývá i nabídka. Kdo sem nakupovat nebo aspoň okukovat, ví, kdy má přijít. Pro ty ostatní, kdo chce vidět náměstí bez trhů, ať nejezdí v úterý. Přijel jsem podruhé pro jistotu v neděli. Při porovnání obou fotek jsem se musel zasmát. Vždyť se vlastně nic nezměnilo. Za 102 let. Mýmu tátovi byly v roce 1909 dva roky. To, co se změnilo, není na tomhle záběru vidět.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Masarykovo náměstí
Jižní stranu náměstí se mi podařilo porovnat již při první návštěvě. Kdo má rád detaily, může se pobavit detaily, neboť stará pohlednice je kolorovaná. Jako všude jinde je vidět, že lidi jezdí spíš auty. Možná proto, že v roce 1916 byl automobil vzácností.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Masarykovo náměstí
Pohled na část severní fronty náměstí
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Městská spořitelna,
tedy bývalá. Tenhle skvostný barák na náměstí věnovala spořitelna městu u příležitosti 80.narozenin T.G.Masaryka ke kulturním účelům. Rokycanův dům osvěty, nyní městská knihovna. Spořitelna se v roce 1934 přestěhovala do nové budovy blízko nádraží. I to je kapitalismus.
Letos měl náš prezident sedmdesátiny. Že by nějaká banka věnovala na jeho počest svůj prosklený palác nějakému městu ke kulturním účelům? Asi mám blbý nápady, co?
Banky i Klaus ať prominou.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Lidový dům
Už v 16.století tady na náměstí byl provozován hostinec „Černý vorel“ V roce 1906 tu otevřeli Dělnický dům, pak byl přejmenován na Lidový dům, asi bylo málo dělníků. Teď je to barák na náměstí. Nápis nad vchodem je spíš šifra, pivo nenalejou…
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)kostel Panny Marie Sněžné N,
Zařazuju i toto porovnání. Písmeno N znamená, že jsem nedokázal vylézt tam, kde se nacházel fotograf v roce 1931. Zřejmě foceno z některého okna protější budovy. Směrově jsem, dejme tomu správně, s výškou je problém. Objekty blíže kostelu jsou zkreslené, u mariánského sloupu je rozdíl hodně zřetelný. Přesto mi připadá pohled zajímavý. A kdyby mi nestínil stánek, bylo by to ještě zjevnější. Zkusil jsem to v neděli bez stánku a výsledek jsem zahodil.
Jinak kostel byl původně gotický a zcela přestavěný byl po požáru měst v letech 1785-88. Věž je z roku 1823, rok postavení mariánského sloupu je 1770.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Masarykovo náměstí
Pohled od východu k západu. Vlevo radnice s věží, vzadu je vidět nákupní středisko Žďár, jemuž nemůžu přijít na jméno, což je mi houby platné.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Masarykovo náměstí
Trochu odlišný pohled k západu, tak, aby byl vidět mariánský sloup. Nebohý Žďár tady svítí chtěnou moderností.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Masarykovo náměstí
Pohled k severovýchodu. Za mariánským sloupem je Dumetovský dům. Náměstí se původně jmenovalo Mariánské, poté Wilsonovo, Masarykovo, Velké, Rudé armády, zatím se vrátil Masaryk. Bez komentáře, jenom připomínám, že Rokycany v roce 1945 osvobodila armáda americká.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Masarykovo náměstí
Mariánský sloup a kostel od jihovýchodu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Dumetovský dům
Jeden z nejzachovalejších původních rokycanských domů. To, že se dostal i na pohlednici zřejmě způsobila skutečnost, že knihkupec Jan Kraft pohlednici tuto a řadu dalších vydal.
Vydávají dnes knihkupci pohlednice? Mluvil jsem s jednou paní v malém městečku. Prý to zkusila a dost prodělala. Jako patriotka nechtěla vydělat balík peněz, ale těch pár knížek, co prodá, ji těžko uživí. Musí prodávat i jiné zboží. Třeba v našich městech žijí bohatí lidé, pro které by byla propagace jejich bydliště maličkostí, ale… Takhle se ukazovat na golfu, že?
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Malé náměstí
Masarykovo náměstí se jmenovalo dříve také Velké, tipoval bych, že v době nacistické okupace, logicky musí být i Malé. Mumraj na současné fotce způsobil trh na náměstí hlavním, lidé se rojí jako kdysi.
V rohovém domě prý někdy bydlel i Bedřich Smetana. Ten chlap bydlel snad všude.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Malé náměstí
Hodně domů si zachovalo svůj charakter. Jižní strana náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Malé náměstí
Pohled na severní stranu náměstí. Poznámky o autech už se mi ani nechce psát.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Malé náměstí
Prostor kdysi uzavíral zájezdní hostinec Bílý lev. Toto jméno nese i dnešní panelák, stojící na jeho místě. Celá dlouhá plocha Masarykova náměstí a na něj navazujícího Malého uzavrá z jedné strany nákupní středisko Žďár, na opačném konci tohle.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)


Víc jak 40 srovnání jsem vyrobil v Rokycanech. Celkem se mi vedlo, soubor by byl příliš velký, proto má své pokračování Rokycany 2.část, který zveřejňuji hnedle.Facebook – Srovnávací fotky

22 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Ten "panelák", jak píšete u poslední fotky, je opět hotel Bílý Lev. Jen v novém provedení. Příště to chce se pořádně podívat.

Václav Víšek řekl(a)...

Jsem jen pozorovatel zvenčí. Nemám patent na rozum, ale když si přečtete můj text, čtete: "Prostor kdysi uzavíral zájezdní hostinec Bílý lev. Toto jméno nese i dnešní panelák, stojící na jeho místě."
Podíval jsem se dobře, možná jsem to nejasně napsal, možná jste špatně četl Vy. Jinak děkuju za komentář. V.V.

Anonymní řekl(a)...

Já jen, že pod pojmem panelák, si představuji bytovku, a tohle je prostě hotel. Ale každý může mít na to svůj názor. Možná to vidím trochu jinak proto, že tu žiji padesát let. Jinak celkem dobrý.

Václav Víšek řekl(a)...

Jasný. Ještě jednou děkuju za opravu či doplnění. V.V.

Anonymní řekl(a)...

Je to moc pěkné, kdyžse to takhle srovnává, dík za Vaši práci

Anonymní řekl(a)...

Moc hezké fotky, všechno jsem pozorně pročetl. Ten panelák je opravdu hotel Bílý Lev,ale co na tom záleží. Máte pravdu je to panelák, který se na malé náměstí vzhledem k rázu okolních staveb moc nehodí.Je to takový protipol Ždáru na velkém náměstí.K tomu poslednímu komentáři, chci jen dodat, že zkuste udělat něco podobného v cizím městě vy a pak se těšte na názory chytráků, kterí tam žijí a budou vás také poučovat o tom jak se máte koukat.Milan Hegner

Václav Víšek řekl(a)...

Děkuju. Všechny ty komentáře jsou jenom moje pocity z dvou dnů v Rokycanech. Něco málo jsem si o městě přečetl, hlavně jsem se procházel a díval. Nemůžu mít stejný pohled jako starousedlík. Nesrovnávám z povinnosti, prostě mě to baví. Už jsem byl leckde, zatím jsem neměl tolik ohlasů jako v Rokycanech. Jestli jsem někoho potěšil, fajn. Jestli jsem někoho naštval, pardon. Zdraví Václav Víšek

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
díky za pečlivé srovnání starých časů se současností, moc se mi to líbí. Naprosto s Vámi souhlasím s názorem na Žďár i hotel-panelák Bílý lev. Jen je škoda, že jste ještě nedošel k místu, kde stál údajně rodný domek Jana z Rokycan, nebo na zdejší koupaliště, kde kdysi byla krásná restaurace ve tvaru parníku a dnes ... škoda mluvit.Tam je nejlépe vidět rozdíl mezi "starým" a "novým". Věra

Václav Víšek řekl(a)...

Děkuju. Mám těch fotek víc, ale snažím se postavit s foťákem co nejblíž místu, odkud asi fotil dávný předchůdce. Jsou místa, kde se nechytnu.

Anonymní řekl(a)...

Zajímavé a povedené, děkuji za zajímavý pohled a porovnání mého rodného městečka :-)
Martin

Václav Víšek řekl(a)...

Dostal jsem dnes mail od rokycanského rodáka, kde mě mimo jiné upozorňuje na chybu v mém textu:
...na foto Palackého ulice 2011 nevyčuhuje vpravo městská spořitelna, ta je výš, hned pod nádražím za dnešním parčíkem s parkovištěm. Toto je komunistický pentagon ze ´70 let, postavený namísto bývalé hospody Libuše.
Hezký den. J.Veselý
Děkuju tímto panu Veselému za opravu a zároveň se omlouvám, měl jsem si toho všimnout.
Jde o čtvrtý záběr shora. Opravit to přímo v textu by znamenalo celoustránku předělat
Václav Víšek

Anonymní řekl(a)...

Moc pěkná práce pane Víšek, díky lidem jako jste Vy, je mi umožněno poznat své město ze zcela jiné stránky. Děkuji B. Šulc

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, moc jsem se pobavila při prohlížení starých a nových záběrů :) . Při Vaší zmínce o osvobození Rokycan americkou armádou se mi vybavila socha sovětského vojáka stojícího na Náměstí "Rudé armády" v časech mého dětství. A babiččino vysvětlení, že se mu říkalo Ivan Diviš, poněvadž se diví, kde se tam vzal .... :) Děkuji moc, J. Vodrážková

Václav Víšek řekl(a)...

Paní Vodrážková, děkuju za komentář. To jsem neznal. V.Víšek

Anonymní řekl(a)...

Pane Víšek,nádhera...Moc jsem si těch pár fotografií včetně komentářů užil.A ten panelák,vlastně hotel,pardon,to je stejná hrůza jako obchodní dům Žďár...a ten kdo Vám to tak hloupě okomentoval bych ani neřešil.Ten asi dojde tak akorát do Žďáru do sámošky.Vaší práci čest a slávu a příště zase něco o našich Rokycanech....Balloo.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý večer, děkuji moc za to, že jste si dal tu práci a toto vytvořil. Při čtení jsem se velice zastyděla za svoji neznalost svého rodného města. Ještě jednou Díky.

Ota H. řekl(a)...

Jsem přistěhovalec z Plzně a po virtuální procházce rokycanskou minulostí se díky Vám cítím o zas něco vědomostně bohatší. Dal jste si se stránkami hodně práce a výsledek stojí za to! Těším se, až zase nějaké srovnávací fota přidáte. Osobně mám v Rokycanech nejraději park na bývalém hřbitově u pravoslavného kostela Nejsvětější Trojice. V současné době je v rekonstrukci a tuším, že to tam po dokončení bude moc hezké. Děkuji pane Víšek za shlédnutí vašich stránek :-)

Václav Víšek řekl(a)...

Děkuju. Při srovnávání jsem závislý na tom, jestli seženu nějaké staré fotky, vhodné pro tuhle činnost. Někdy se povede, někdy ne. V.V.

Živá Plzeň řekl(a)...

Dobrý den, líbí se mi Vaše výlety za srovnáváním. K Rokycanům mě pojí sanitka, která mě tam ještě v mamince vysypala v nemocnici na svět, jinak jsme bydleli a bydlím v Plzni. Přijďte se podívat na stránky ŽIvá Plzeň na blog.cz, na blogspot.cz, na facebooku, tam je toho nejvíc. Hezký den

Anonymní řekl(a)...

Pane Visek, vzhledem k tomu, ze jste zde byl taky s detmi, zadam o radu. Letos poputujeme s taborovymi detmi rovnez do Rokycan a potrebuji vymyslet nejakou aktivitu, ktera by zabavila muj oddil plny zvidavych 13 letych lumpu. Napadlo mne zdejsi muzeum.. Mate nejakou zkusenost? Dekuji TD

Václav Víšek řekl(a)...

Byl jsem tam se svými 2 dětmi na dálkovém pochodu 2 dny v roce 1988! To je dávno, že jo? Těžko můžu radit. Rokycany pořádně neznám, srovnávací fotky jsem dělal podle publikace.

Václav Víšek řekl(a)...

Napsala mi minulý měsíc paní J.F.
Fitzův dům - již nesídlí policie
Palackého ulice - ….vpravo vyčuhuje /za socialismu vybudovaný dům KSČ, nyní tam sídlí ZUŠ - horní patra (světlá omítka)- vchod z pohledu od nádraží a finanční úřad - vchod za rohem, který je na fotografii skryt (tam co jsou ty keře), a pedagogicko-psychologická poradna – okna na obrázku – přízemí )tmavé obložení) – vchod stejně jako finanční úřad/ Tedy NE městská spořitelna jak píšete, - ta je daleko blíž k nádraží. Mezi ní a ZUŠkou vede silnice. Předpokládám, že komentář patří k nové fotografii.
Lidový dům – jen „kosmetická“ – pivnice je teď druhý měsíc zrenovovaná a pivo si vaří dokonce sami Emotikona wink https://www.facebook.com/1450572171935229/photos/pb.1450572171935229.-2207520000.1442998296./1476333496025763/?type=3&theater
Malé náměstí - Smetana?