čtvrtek 1. prosince 2011

Rokycany 2.část

Navazuji na 1.část své procházky po Rokycanech.
Pražská N
Z Malého náměstí se jezdilo na Prahu tudy. Proto jméno ulice. Porovnání není na první pohled věrné, fotograf zřejmě byl v okně nějakého domu, který vzal ďas. Tady se hodně bouralo, rozšiřovala se ulice na Prahu, zřizoval se objezd historického centra, které tak bylo z velké části zachováno. Daní za našeho koníčka všude se přepravovat jen na kolečkách jsou takové změny.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Pražská N
Ten barák vlevo je skutečně v obou případech tentýž. Připisuji písmenko N, jako, že je porovnání nepřesné. Pan fotograf v roce 1906 byl hodně vysoko. Zde můžu být i natočený trochu jinak, ale nechtěl jsem úplně vyhodit srovnání dneška s dobou před sto lety. Kdyby byl dnes vidět v dálce hřeben, který nese jméno Radeč, tak se jmenuje i nejvyšší vrchol. Paneláky ho zakryly.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Městské lázně
Tady mě srovnávání začalo bavit víc než jindy. Okraj města se hodně změnil. Lázně byly strženy až v roce 1989. procházel jsem místem jen ze zvědavosti. Dům, dnes růžový, je původní, nahoře vykukují špičky dalších dvou a pak, zachovalé zbytky stromořadí. Takové stromy se obyčejně sázely u vodních toků. Dnes je vlevo vidět hotel Bílý lev zezadu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Železná
Starý zájezdní hostinec, pojmenovaný podle majitele v 16.století, Tomáše Železného. Pravděpodobně památkově chráněný, protože přežil veškerou modernizaci, která se kolem něj v druhé polovině 20.století, konala. Je trochu oprýskaný, ale hospoda funguje, vaří se v ní, přečetl jsem si jídelníček, byl zajímavý. Hlavně tím, že je zde k dostání třeba králík na smetaně a podobné lahůdky. Škoda, že jsem neměl hlad. Rád navštěvuji podobné podniky, které dávají zapomenout na všechny mekáče. Cena za hotovku kolem 70 korum také není dnes mimořádně vysoká. Ač jsem dovnitř nevlezl, dělám jim reklamu. Na panelovém sídlišti bych takovou hospodu nehledal. Člověk se poučí i jinak, nejen o historii.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)kostel Panny Marie Sněžné
Přes říčku Klabavu. Nízké domky, které už dnes nejsou patřily předměstí, zvanému Pátek.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Mlýnská strouha,
Bývalá, patří se dodat. Díky tomu, že jsem chtěl mít fotky z náměstí, které jsem nemohl udělat pro konajícíc se trh, přijel jsem v neděli, vnitřní město jsem měl prošlapané, obcházel jsem tahle místa. Nevěřil jsem tomu, že bych se mohl někde najít. Kostel je hodně výrazný, tak jsem se orientoval hlavně podle něj. Pod kostelem je vidět na obou fotkách branku, které se říkalo Hořicovská. A taky listopad mi pomohl, protože měsíc je pojmenován podle jevu, který se nazývá opadávání listí ze stromů.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Mlýnská strouha
Do pískoviště jsem dětem lezl, však na mě nějaká paní z oken paneláku přísně koukala. Kdybych neměl staré fotky, nikdy by mě nenapadlo hledat tady bývalou strouhu. Přivřu-li oči, už ji vidím, ty dva stromy ji taky pamatují, vysadili je pro zpevnění břehu. V růžovém baráku je dnes hospoda, která však má zřejmě otevřeno jenom v létě, když se dá sedět právě pod stromy.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Děkanský rybníček
Starší prý pamatují, když se zde bruslilo. Pak byl vypuštěn a zasypán. Dnes je zde volný plac u sídliště, který slouží též jako neoficiální parkoviště.
Proč se rokycanští tak moc zbavovali vody, nevím, mohla být příjemným zpestřením nových sídlišť.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Podkostelský mlýn
Ano, k němu vedla Mlýnská strouha, která již je historií. Podkostelský mlýn byl jedním z nestarších ve městě. Posledním majitelem byl B.Čížek. Mlýn doklapal v roce 1942, o tři roky později skončilo i pekařství. Dnes je tu…?
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)knihtiskárna
Josefa Bartoloměje Zápotočného, v provozu 1898-1950, pak byla znárodněna a zavřena v roce 1957. Prý tu kdysi býval mlýn, který vlastnila rodina Jágrů. Já myslel, že Jágrové hrají hokej.
Jak jsem tak prolézal těmito místy až nevábnými místy, vyfotil jsem si tenhle barák jako ruinu před spadnutím. Nakonec jsem zjistil, že ji mám na historické fotce a že srovnávat lze.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Obecná škola,
Celým původním jménem Masarykova jubilejní obecná dívčí škola, dnes Základní škola T.G.Masaryka, postavená v letech 1928-31. Zůstala 70 let hodně stejná, jen po silnici, která jde kolem, frčí auto za autem.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007) Alešova ulice
Tak se jmenuje ulice, do které se dívám. Vpravo je Třebízského, vlevo Sedláčkova. Domy zůstaly, obchod je zrušený. Stál jsem vedle obecné školy.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)bývalá Plzeňská brána
Byla zbourána v roce 1950, přes protesty. Kvůli zvyšujícímu se provozu. Vedla totiž tudy hlavní silnice z Prahy do Plzně. Po letech se začalo město objíždět, dnes se jezdí po dálnici. Jak mohla brána město zdobit! Ulice se jmenovala Plzeňská, dnes ulice Míru.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)bývalá Plzeňská brána
Na bránu navazovala budova střelnice, stejně se jmenuje dnešní hospoda. Budova vlevo byla označená jako Střelovna, kvůli objezdu města byla zbourána. Když se jezdilo přes město, musela jít pryč brána. Trochu zamotané, výsledkem jsou zbořené budovy, možná zbytečně. Úplně vzadu je vidět dům, který je na nároží Alešovy ulice. Tam jsem byl před chvílí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)ulice Míru
Dříve Plzeňská. Bránu téhož jména jsem už oplakal jinde. Škoda jí, mohlo to tu být fajn, zvlášť když prostor, kde brána stávala, je neprůjezdný. Možná se chystají znovu postavit Plzeňskou bránu. Nevím, snad by to i smysl mělo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)ulice Míru
Míří na Masarykovo náměstí kolem školy. Dobře je vidět nákupní centrum Žďár. Rokycanští nebyli v některých případech příliš útlocitní, ovšem v tomhle případě, myslím, ke své škodě.
Starou fotku jsem stáhnul na adrese:Komenského
Jak je někde v Čechách Komenského ulice, bývá na dohled škola. Zbytek staré zástavby. Porovnával jsem při obou svých návštěvách. Mezi rokem 1927 a rokem 1938 se muselo s kašnou něco dít. Tenkrát byla menší, ať jsem k situaci přistupoval jakkoliv.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Týmlova ulice
Ulice už není, kašna zbyla. Je to táž, která byla na minulé fotce. Tady jsou už proporce naprosto v pořádku. K téhle úpravě města je těžké něco dodávat. Kostel na nás vykukuje, vlevo od paneláků je ulice Smetanova, některé baráky v ní byly tenkrát a jsou i dnes.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Gottliebova ulice
Pohled do ulice. Doprava se dostaneme do Smetanovy ulice.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Gottliebova ulice
Jsme blíže bývalé Saské brány, která ale je pryč už od roku 1900. Vpravo býval hostinec U Hájků, zavřený v roce 1950. Dnes je to obyčejný dům. Vpředu je vidět památkově chráněný barokní dům. Barokní freska sice zmizela, ale stopa po ní je zřetelná pořád. Však mi dost pomohla při hledání správného stanoviště.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)Smetanova čp.50
Klempíř Pánik a sklenář Kučera provozovali živnosti v pěkně vyparáděném domě. Dnes hlásají vývěsní štíty honosnější názvy, ale barák je otlučený, malůvky pryč, jenom vlevo se skromně krčí deska, připomínající pobyt Bedřicha Smetany.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Rokycansko na starých pohlednicích (Baron 2007)

Facebook – Srovnávací fotky
9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Velice hodnotím výsledek vaší snahy o porovnání nového a starého pohledu - stejné místo i stejný objektiv! S takovou důkladností jsem se ještě nesetkal. Švitorka

Václav Víšek řekl(a)...

Děkuju. Je to moje zábava, takže pochvala těší víc, než kdybych tím vydělával.

Petr Hlávka řekl(a)...

Vážený pane Víšku,
oceňuji Vaši práci, ač nejste místní. O Rokycansku se snažíme informovat v Rokycanských Listech www.rlisty.eu a tam s dovolením umístím odkaz na Vaše stránky.

Václav Víšek řekl(a)...

Dobrý den, pane Hlávko. Prolistoval jsem Rokycanské listy. To je přesně politika pro normální lidi. Takže mám radost, bude-li odkaz na mé stránky právě tam. Přeju Vám i Rokycanům jen dobré. Václav Víšek

Silvie řekl(a)...

Wow! Klobouk dolů za váš obdivuhodný koníček, dá-li se to tak říct :)
Musím se přiznat, že žiju kousek od Rokycan, ale dnes jsem se přesvědčila, že toho o nich vím sakra málo.
Dechberoucí porovnání fotek a i vtipné komentáře. Sdílím váš názor na středisko Žďár a i na hotel Bílý lev. Větší ohavnost, opomenu-li teda paneláky, v Rokycanech snad už ani nenajdete.
Díky za to, co děláte :)

Václav Víšek řekl(a)...

Děkuju. Vaše chvála mě těší. V.V.

Anonymní řekl(a)...

pane Víšku,
na vaše stránky jsem narazil jen náhodou když jsem hledal nějaké staré fotky o mém rodném městě, kde žiji 34 let. Opravdu velká poklona dá se říci detektivní práce hledat shodná místa to by nedokázal kdejaký rodák. Některá místa ještě pamatuji. Kašna byla léta uplně na jiném místě a pak zas vrácena. Možná tím ty proporce. I městské lázně si pamatuji. Bydlím na sídlišti u toho zasypaného rybníčku, je ho opravdu škoda.
Děkuji pěkně Jaroslav

Unknown řekl(a)...

S velkou chutí jsem se pomyslně prošla. Ķrasně zpracované, moc děkuji!

Unknown řekl(a)...

Opravdu mě stránka potěšila, opravdu a moc. Je to krása a přimlouval bych se za novou bránu. Všimněte si také, že na většině fotografií město žilo. Všude lidé, hokynáři před svými krámky. Dnes je na mnoha místech pusto, lidé sedí doma a venku "zdobí" kolorit města jen kvanta aut. Díky Vám za krásný nápad!!!