pátek 17. června 2016

Pelhřimov podruhé


Pro pořádek. Nejdřív bylo poprvé: 
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/06/pelhrimov-poprve.html
Kdyby neexistoval další díl, vypadal bych jako slibotechna a šel bych do politiky.
Tady v jižním rohu Masarykova náměstí, před vyparáděným muzeem strašidel, jsem před pár dny končil se slibem, že pokračování bude brzy, což je dobrý termín.
Koho by nepřitahovalo malebné pelhřimovské náměstí.
Vzpomněl jsem, že se zde natáčel v osmdesátých letech seriál Návštěvníci, česká sci-fi. Pokud někdo začne mluvit o televizních seriálech, vypadám jako blb, nemám je rád, ale nechci je pomlouvat, každý máme rád něco jiného. Zaujalo mě před víc jak 30 lety, že naši o 400 let starší potomci chodí po ulicích města Kamenice, jak pojmenovali tvůrci Pelhřimov, se zeměměřickými fidlátky. Jejich heslo "hlavně nenápadně" na nás při práci na stavbách pokřikovali ještě dlouho. Po 30 letech používají zeměměřiči úplně jiné pomůcky.
Seriál nebyl zatížený politikou, měl myšlenku, humor, výborné herce, pana Brodského, raději nebudu dále jmenovat. Dílo s nečekaným koncem, naštěstí ho nikdo nepokazil, nepřilepil k němu pokračování. Česká televize má všechna pokračování na svých i-stránkách kdykoliv k dispozici.
Padá na mě stařecká skleróza, neudržím myšlenku ani jiné drobnosti. Srovnávací fotky z Vysočiny byly cílem návštěvy, ale motám se po náměstí, z myšlenek se vynořuje dávný sen, jezdit s kolotočem. Jako kolotočář Eda.

Do Muzea strašidel mě jako exponát nezařadili, nezbývá mi než se prohrabat svými výtvory. Celý tento díl budu na Masarykově náměstí. Navštívil jsem město v dnech, kdy se připravovalo na víkendový festival rekordů, stavělo se pódium, z kterého jsem radost neměl, ale pelhřimovští se určitě těšili. Vím, že Pelhřimov a rekordy k sobě patří. 
No nic, Muzeum rekordů je v Dolní čili Jihlavské bráně, k ní mám zatím daleko. nyní koukám na strašidla, čímž nemyslím zákazníky cukrárny pod parapletem.
http://www.pelhrimovsko.cz/strasidla/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/dir/index.htmlHospoda tu kdysi bývala...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Když jsem začínal se srovnávacími fotkami, předem jsem vyřazoval pohlednice z dob socialismu, ne z politických důvodů, historie je všechno, co se stalo. Ale tehdy jsem prožil větší část života, nepovažoval jsem dobu za nijak vzdálenou historii. Podívám-li se na rok svého narození a na svůj ksicht, jsem už také součástí historie.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Západní fronta náměstí. Opisovat od chytřejších se mi fakt nechce. Pelhřimovský magazín, kde jsem našel starou fotku je skvělý. Kdo má zájem, mnoho se dočte.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Dům vlevo se jmenuje U Zlatého soudku, tato úprava je z roku 1913 podle Pavla Janáka. Vpravo Šrejnarovský dům, za domy je zámek.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:A vlastně hned totéž, o pár let dříve.
Starou fotku jsem okopíroval publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Vděčné téma pokračuje, tentokrát z úhlu, kde se objevil i kostel svatého Bartoloměje.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Pohled z východního rohu směrem na západ. Na staré fotce je jakési srocení automobilů, na současné se vpravo postavil kamión. Začali stavět pódium pro víkendovou slávu Pelhřimov - město rekordů.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Stínící almara na kolečkách taky patří stavitelům pódia.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Šrejnarovský dům, kde je též síň Lipských, z jejichž rodu pocházel i herec Lubomír, režisér Oldřich. Za ním kostel.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
Dva pohledy od zámku, na prvním je Šrejnarovský dům odzadu, na druhém čp.14. Mezitím zde postavili sochu svatého Václava, který na všechno dohlíží.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese:


Pohled ze Solní brány, které je méně honosnější než výstavné Horní a Dolní.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:A ještě jednou od východu k západu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Uprostřed náměstí stojí kašna, uprostřed níž je socha svatého Jakuba. Nedopídil jsem se, proč je jinak pootočena než kdysi, jinak stojí na svém místě. Svatý Jakub je patronem poutníků, název Pelhřimov je odvozený z latinského Pelegrimus, což značí poutník. Celý život se cítím být tulákem, asi proto se v Pelhřimově cítím dobře.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Otáčím se k jihu. Hotel U Martinců, později Procházka, dnes Slávie. Budova brala na sebe různé podoby i různá jména. Vyčuhující věž patří Horní čili Rynárecké bráně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Zajímavá fotka před hotelem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:A ještě jednou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Nechávám Slávii vpravo a hledím podél ní do míst, kde vychází z náměstí Růžová ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na chvilku se vracím k zámku. Souvisí to se skutečností, že mi zbývá se věnovat té straně náměstí, odkud vychází Palackého ulice, zakončená Dolní (Jihlavskou) branou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Od kostela dolů jsou na severní straně tyto tři domy.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Směrem dolů jsou další zajímavé domy, z nichž mě fascinuje podoba obchodu zbožím osadnickým. Od střeliva k rumu nebo opačně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Severní fronta domů v opačném pohledu ke Šrejnarovskému domu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Svoje dnešní putování Pelhřimovem končím v rohu, odkud vychází Palackého ulice. Zajímá mě hlavně dům cukráře Charváta, který koncem 19.století shořel, na jeho místě v letech 1888-9 vyrostla městská spořitelna. Taky tu bývalo okresní hejtmanství, dům měnil svou podobu, dnes slouží bankovnictví a my se můžeme přít, které z podob byla hezčí. To je vše, co nám zbývá. Kostelní věž patří svatému Vítu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:A brána je Dolní.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004) Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pochopitelně, že nekončím, budu pokračovat Palackého ulicí a na mnoho zajímavých míst v Pelhřimově. Určitě bude Pelhřimov potřetí a skoro na beton i počtvrté.
Tedy příště.


Cestou jsem nafotil pár fotek z městaA mnoho dalších srovnávaček z různých lokalit je k zhlédnutí zde


Žádné komentáře: