neděle 26. června 2016

Plzeň 3Uběhlo dost vody, loni v květnu jsem přijel do Plzně v době, kdy si hověla ve slávě evropského města kultury. Akce stíhala akci, na velikém náměstí Republiky málem nebylo k hnutí.
Samozřejmě, že jsem Plzeňákům přál jejich slávu, ale osobně se při svém toulání spíš vyhýbám místům, kde je lidí moc. Možná proto většinu života utíkám z Prahy, přestože mám své rodné město rád a líbí se mi.
Měl jsem tenkrát špatnou náladu, předsevzal jsem si, že do Plzně budu jezdit třeba jednou za měsíc a vždy jí kousek poznám, vždyť spojení mezi městy je pro poutníka vlakového tak jednoduché.
Jeden myslel a vymyslel.
Přijel jsem až koncem listopadu, však jsou v Plzni sady, v nichž je dobré, když pro moje účely listí spadne. Zatímco listí skutečně tiše opadalo, na náměstí republiky vyrostl vánoční trh. Skoro celé náměstí zaplnili, až jsem se divil. Nestěžuju si, poznal jsem Plzeň i takto. Kdyby mě v to nedělní odpoledne nevyhnal na vlak déšť, byl bych spokojený.
Však přijedu po Vánocích, Plzeňáci, těšte se!
Po Vánocích už je, když se podívám na kalendář, můžu tvrdit, že je i před Vánocemi. Obojí je pravda, koná se letní rovnodennost.
Přijel jsem do Plzně dvakrát ve všední dny, pochopil jsem velikost náměstí i chrámu svatého Bartoloměje. Jednou jsem zmokl, podruhé se potěšil pohledem na plzeňské Benátky.
Přestavba nádraží zdárně pokračuje, pro penzisty přes 70 je tramvajenkou občanka, aspoň jsem o tom četl, samozřejmě, že jsem neplatil, jsem zvyklý z Prahy, že takové typy jako jsem já, už nikdo nekontroluje.
Pokud jsem špatně pochopil tarify plzeňské MHD, tak jsem přijel na černo. Pražák!
Musím honem fotit, než mi zakážou Plzeň. Pak by mi zbyla jen plzeň tekutá. 


O tuto srovnávačku jsem se už při loňské návštěvě pokoušel. Teprve teď jsem pochopil proč. Není věž jako věž, ta výrazná z fotky z 19.století nezmizela, jen před ní postavili vyšší dům a ozdobili jej věží jinou, z mého pohledu výraznějšího. Dívám se do jihovýchodního rohu náměstí Republiky.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Západní fronta náměstí Republiky. Uprostřed vychází Riegrova ulice, vpravo je hotel U Zlatého orla, který byl zbořen a nahrazen hotelem Central.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Krásná plzeňská radnice stojí na severní straně náměstí, vlevo v severozápadním rohu je Mariánský sloup.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Západní fronta náměstí. Na místě pojišťovny stával dům U dvou klíčů. Zbořený v roce 1929, historická fotka tedy musí být mladší.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Jižní půlka (od Dřevěné ulice) východní fronty náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Chrám svatého Bartoloměje. Fotka ze současnosti je s pěknými mraky, které věští déšť. Ano, zmokl jsem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Trochu jsem zacouval do Františkánské ulice, abych nepřekážel výstavbě první tramvajové trati v Plzni. 
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Koukám, že už nějaké koleje dokončili, ale koňům se pryč nechce. Mimochodem, zrovna tady nyní tramvaj nejezdí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Mariánský sloup v detailu. Kdo sem přijde poprvé, možná se poleká, ža sloup je nižší než býval. Přitom vyrostly domy.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Podobný záběr západní strany náměstí jsem sem před chvílí vkládal, ale tady jsem hluboko v Rakousku - Uhersku.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Roh náměstí a Dominikánské ulice zdobí budova galerií. 
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Mám vždycky strach, mám-li omezenou možnost se trefit aspoň zhruba, snad se mi to zdařilo. Domečky na rohu náměstí a Pražské ulice už se nehodily stavitelům velkoměsta Plzně začátkem 20.století.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Naproti na západní straně už musím jenom věřit, že stavební čáry zůstaly původní. Jinak nezůstal kámen na kameni, cihla na cihle.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Jižni strana náměstí s modernizovaným vozovým parkem. Kráčející paní se omlouvám, pokud jí vadí, že jsem ji vyfotil i s baráky..
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Zůstávám u jižní strany. Vpravo je mohutný dům, zvaný Guldenerovský, údajně zbořený přes nesouhlas veřejnosti. Dnes by si mohli dát na internet petici a stejně by se bouralo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)A ještě jednou. Docela mě zaujalo, že lampy pravděpodobně ctí svou starou polohu. Aspoň mi to připadlo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Kdysi Guldenerovský dům znovu, na dnešní fotce se objevila moderní kašna, instalovaná nedávno, pokud loni je nedávno.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Na rohu náměstí Republiky a Riegrovy ulice stával dům U Zlaté lodi. Aniž považuju jeho následníka za ošklivého, stejně je mi původního líto.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)V roce 1913 zachránil Kroužek přátel starožitností v Dřevěné ulici Gerlachovský dům. Je v něm Národopisné muzeum Plzeňska.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Dostal jsem se do Františkánské ulice, kde zůstal jen dům na křižovatce s ulicí Bezručovou. 
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Ještě Františkánská ulice, záběr je obrácený směrem do Kopeckého sadů.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Roh Prešovské a Sedláčkovy ulice. Tady jsem taky trochu střílel od boku. Snad jsem neměl jen slepé patrony.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Tentýž problém jenom kousek jsem popošel Sedláčkovou ulicí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Nároží Sedláčkovy a Veleslavínovy. Vlevo v rohu je vidět kousek věže kostela. Detail, který mi v orientaci hodně pomohl.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Riegrova ulice. Portál domu čp.224 byl zachován, ale původní dům zbourali.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Následují dva zajímavé pohledy z Riegrovy ulice z doby kdy se odpovědným činitelům znelíbily domy čp.227 a 228. Pořadí se mi trochu zpřeházelo. Na prvním jsou domy už zbořeny, na druhém před zbouráním. I tady mi hodně pomohla věž kostela. Flek na prvním záběru vpravo je paraple kavárny.
Staré fotky jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)
Riegrova ulice, směr od náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Tak tady na rohu ulice Riegrovy a dnešních Sadů Pětatřicátníků stávalo plzeňské městské divadlo. V roce 1903 zmizelo a na jeho místě se objevila budova Obchodní a živnostenské komory. To už měla Plzeň divadlo honosnější. Málem jsem tohle porovnání vyhodil, nějak se mi nezdálo. Nová budova je ovšem o dost širší než staré divadlo. Uplně vlevo je rohu domu, za ním okna, která jsou původní. Roh nové budovy je tam jaksi navíc. No, jestli je to volovina, mějte ohled na můj věk.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Stojím v Dominikánské ulici, právě se bourá komplex dominikánského kláštera, mna místě vyrostl Justiční palác.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)


Takhle si přestavil dům (dnes zelenkavý) začátkem 20.století stavitel Barth ve Veleslavínově ulici. Foceno z ulice Perlové.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)A v ulici Perlové se zastavím, kde v západní frontě zůstal jen jeden dům - ten úplně vpravo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Vylezl jsem na Pražskou ulici hned u vodárenské věže.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace T. Bernhardta, J. Domanické a P. Domanického Zmizelé Čechy - Plzeň 1.díl (Paseka 2014)Tady nad plzeňskými "Benátkami" ustoupila moje zvídavost nepřekonatelné žízni. Plzeň a žízeň k sobě patří, druhá vyhrála. Kousek odtud mi jede tramvaj na nádraží, děkuju plzeňskému dopravnímu podniku za bezplatné svezení.
Určitě budu v putování po Plzni pokračovat, fotek na internetu nacházím dost. Ale až za čas. Tulák, za kterého se počítám, nejezdí jenom na jedno místo.
Koho Plzeň zajímá, doporučuju publikaci Zmizelá Plzeň. Historické fotky jsou doplněné výborným textem, jde o lepší investici než si koupit pestrobarevného průvodce.


Pár mých fotek, které nijak nesouvisí se srovnávacími je zde.


Žádné komentáře: