sobota 24. října 2015

Žatec potřetí


 Na ulici Obránců míru jsem skončil v druhém díle putování minulostí Žatce.
Nahoře, na kopci. Vracím se dolů na náměstí se zvláštním jménem. Kruhové. Jak to tady kdysi vypadalo, můžu si jenom představovat. Bylo zde město, kde se lidé setkávali, procházeli se. Bohatli, postupně na sebe začali troubit z plechových domečků na kolečkách, potřebovali prostor, jak se do města dostat. Chodit pěšky? Co to je za blbost, my moderní lidé jezdíme, šetříme si nohy na stáří, fuj, málem jsem napsal do hrobu.

V rohovém domě vlevo, pozůstatku dob minulých, bývala restaurace Chmelová hala, dnes pekařství. Strom v záběru jakoby popíral moje řeči o vítězství automobilů. Na první pohled to vypadá, že se za celé 20.století nic nezměnilo. Udělám-li čelem vzad, vidím kruhový objezd. Jaký jiný, když se náměstí jmenuje Kruhové.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010)


Ano, tady je pohled přes Kruhové náměstí dál do ulice Obránců míru. Skutečně zde stálo normální město, zase neměli místo na sud, podle někoho symbol Žatce.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010)


Pohled na výrazný rohový dům znovu z jiného úhlu
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Tahle stavba z roku 1916 zahájila změnu dnešního Kruhového náměstí, zde vidím náměstí, jak si ho představovali v době rozvinutého socialismu. Pomník, kde se objímá s někým rudoarmějec zmizel, ale pomník musí být, když je na něj místo, tak tam Edvarda Beneše..
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Táž stavba brzy po dokončení, v době, kdy kůň by nepřekvapil. Průhled do ulice Obránců míru směrem k náměstí Svobody, radniční věž mi vtipně zakryl trafikant.. Existuje krásná fotka z tohoto nároží, třikrát jsem se pokoušel o srovnávačku, leč neúspěšně. Škoda, snad se objeví někdo šikovnější, než moje maličkost.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010)
Zde jsem si naopak troufl. Snad aspoň přibližně mám pravdu. Budova Anglobanky padla v padesátých letech. I komunisti museli nechat svůj podpis na vzhledu Žatce.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010)

Odcházím z Kruhového náměstí hlavně proto, že žádné další fotky nemám, do Masarykovy ulice. Změny zástavby nebudu komentovat, to každý vidí, stejně tomu nerozumím, ale v pizzerii vpravo jsem byl třikrát na obědě a pokaždé jsem si moc pochutnal, jsem člověk povrchní.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).


Válka je pro moje myšlení nepřijatelná, ale v roce 1915 bylo žatecké obyvatelstvo plné válečnického nadšení. Povolání druhých záloh, za císaře Františka Josefa I. a jeho spojence Viléma II. To se válčilo daleko od Žatce, válečnické nadšení obvykle klesá, začne-li se střílet u mě za barákem.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Na křižovatce dnešních ulic Masarykova a Karla IV. (jak se kluci sešli, co?) stávala restaurace U černého orla.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).A protože se nám nelíbila, bylo vhodné ji zbořit.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Stále jsem v Masarykově ulici.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Masarykova ulice končí u evangelického kostela. Zajímavá stavba, kterou si nechal postavit lékárník Kaiser, zvaná Paraplíčko, byla zbourána v roce 1935.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (Libri 2011)Chmelařské náměstí, jak lépe pojmenovat prostor, kde vládl chmel. Bohužel se mi nezdařilo více porovnat z různých důvodů a zbyla mi jen bývalá autoopravna.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).I na Nerudově náměstí byly práce kolem sklizeného chmele hlavní příčinou vzniku takových míst. Stál jsem tady na opuštěném placu a zřejmě byl důvodem pro smích náhodného pozorovatele. "Co tu ten dědek může fotit?"
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Evangelický kostel z konce 19.století stojí u křižovatky starých cest, ani dnes nejde o bezvýznamné rozcestí. Stojím na konci Masarykovy ulice, vlevo ulice Komenského alej, přímo Husova, doprava ulice Boženy Vikové Kunětické.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese:http://www.fotohistorie.cz/
Evangelický kostel z jiného pohledu, stojím na ulici Boženy Vikové Kunětické.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Smetanovo náměstí, v žádném případě nejde o fotografii parkovacího automatu, třebaže to tak vypadá.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).
Ulice Volyňských Čechů, vpravo býval Kraupnerův dvůr, tam teď stojí pošta, která bývala na Chmelařském náměstí, tam je teď.... raději toho nechám.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Ulice Volyňských Čechů.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Jsem na místě, kde se křižují ulice Volyňských Čechů (dopředu) a Aleje Komenského (vpravo - vlevo). Ideální místo pro kruhový objezd. Někde do něj vlezu, ale tady uprostřed je neprostupné křoví. Kousek jsem do něj zalezl a celý jsem se umáčel, po dešti.
Vlevo býval pomník Ferdinanda Wussina, jenž nechal Komenského alej vybudovat. Asi Němec, tak jsme ho zbourali, dnes tam stojí Lidl, taky z Německa.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Studentská ulice, dům s věžičkou je na nároží s ulicí Lva Tolstého, podle publikace je v něm restaurace Baterka, mně připadalo, že jde o hernu, kde někdo vyhrál takovou částku, že herna zkrachovala. To se stává i v Monte Carlu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Husova ulice, dole evangelický kostel, vlevo paneláky a parkoviště.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Na křižovatce Aleje Komenského  a ulice Lva Tolstého stál v roce 1910 auťák. Vyfešákovaný stejně jako pyšná osádka, dnes tudy vede cyklostezka.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Ulici Lva Tolstého křižuje ulice Lidická, jak si lze přečíst na současné fotce.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Petra Hlaváčka a Jiřího Kopici Zmizelé Čechy - Žatec (Paseka 2010).Co tu stávalo zde na Pražské ulici nevím, fotku jsem našel při brouzdání internetem, na skutečnost jsem narazil při brouzdání Žatcem. 
Cedule na domě hlásá, že jde o dětský domov, za kontejnery už je oplocení klášterní zahrady.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/


Ještě mám několik míst, která bych chtěl navštívit, ale přepadla mě rýma. Tak velká, že jsem zůstal doma, stejně je mlha. Všem, kteří se těšili na krásný podzimní den se sluníčkem, přeju, aby se mlha co nejdřív zvedla. Když nezvedne, nechť nevěší hlavu, rýma je horší.
Koukat z vyhřáté místnosti do mlhavé ulice, u ruky něco vína, ale jo, všechno se dá přežít.I něco fotek jsem při svých cestách udělal.
Zde jsou.


Mnoho dalších srovnávacích fotek z různých lokalit je zde


Žádné komentáře: