neděle 14. února 2016

Mezi Jičínem a Turnovem


Brány do Českého ráje, východní Jičín a západní Turnov spojuje železniční trať, vedoucí nádhernou krajinou. Měl jsem kdysi v úmyslu prozkoumat všechny stanice a zastávky na trati, aby vše mělo systém. Já a systém si občas nerozumíme. Po Turnově už jsem pobíhal, loni též v Jičíně. Myslím, že v obou městech jsem neprošel všechno. Ten pocit mám ale pořád. Obdivuju lidi, kteří jsou ve stáří spokojení, že viděli všechno, všude byli, všechno vědí. Vlastně je neobdivuju.
Loni mě zavedly společenské záležitosti do Českého ráje a našel jsem si chvíli na krátkou návštěvu Libuně. Byla sobota poledne, obec liduprázdná, teprve na závěr jsem objevil hospodu, docela dobrou, už mi zbyl čas jen na jedno pivo.
Libuň asi byla místem, kam se jezdilo na letní byty, na dovolené. Přijíždějícím zřejmě nepadaly z peněženek balíky peněz, ale pro místní živnostníky byli hosty, na jejichž pobyt se těšili. Tenkrát si ještě lidé nebrali těžko splatitelné půjčky, aby mohli pojídat konzervy na Jadranu.
Žilo se klidněji, ovšem ať mě nikdo nebere vážně, už jinak než klidně se svými fyzickými schopnostmi žít nedokážu.

Libuň
Nenašel jsem příliš starých fotek, ke všemu použité jsou z okénkových polednic, zvětšované, málo jasné.
Zde je kostel svatého Martina, v pravé půlce pohlednice je zadek od bývalého hotelu U Prachovských skal.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kozákův hotel U Prachovských skal focený od kostela, na dnešní fotce není úplně jasné, že z budovy se pomalu stává ruina. Je na prodej, na svou bývalou slávu jen vzpomíná.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/


Libuň leží na samém západním kraji Královéhradeckého kraje, kousek odtud je hranice, pár minut a jsem v kraji Libereckém.  

Rovensko pod Troskami
Pravdou je, že mezi srovnávačkami z Libuně a Rovenska uplynulo půl roku. Ke všemu jsem sem přijel třikrát.
Poprvé se nepovedlo leccos 

http://vencovypindy.blogspot.cz/2015/10/troska-pod-troskami.html
Podruhé jsem přijel ne srovnávat, ale využít slunečného a mrazivého dne, jejichž výskyt byl v letošní zimě vzácností. Udělal jsem si malý výlet kolem Boreckých skal a vypadlo mi z foťáku toto.
http://vencovyfotky.blogspot.cz/2016/01/1912016-rovensko-pod-troskami.html


Jsem na náměstí Profesora Drahoňovského. Na podzim jsem ho našel plné stavebních strojů, dnes opravené. Fotím z terásky u lákavě vyhlížející cukrárny, která je ovšem přes zimu zavřená. Vpravo je radnice, stavba má stále stejný účel a je v ní příjemná hospoda, kde jsem putování po městečku zakončil. Vidět je i sloup se sochou Panny Marie.Poučený o cestách slunce po obloze díky předchozím návštěvám jsem se rychle vydal ke kostelu svatého Václava. O tuhle fotku mi šlo, o dvě hodiny později už by mi sluníčko svítilo do obličeje. A stará fotka je tak zajímavá, že jsem o srovnávačku nechtěl přijít. Trosky málem nejsou vidět, nějak se mi nezdá, že by zeleně v naší republice ubývalo. Ulice se jmenuje Revoluční, kdysi Komenského.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Trochu jiný pohled Revoluční ulicí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Kostel svatého Václava je na vršku, zvaný Týn. Sem se jezdí kvůli atrakci, zvony ve zvonici jsou obráceny srdcem nahoru. Hospoda Na Týně je sice stavbou památkově chráněnou, leč piva se tu nedovoláte.
A vůbec, tady jsou cedule, které na objektech visí.


Starou fotku jsem okopíroval z publikace Romana Karpaše a Karola Bílka Album pohlednice Českého ráje (nakldatelství 555 - 1999)Vracím se zpět, tady se mění název ulice, nahoru je Revoluční, mně za zády už jde o ulici Komenského. Vlevo je vidět budova školy, lipová alej ustoupila automobilismu, nahoře je zřejmý kostel.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Čermáka Stoleté příběhy (Gentiana 2010)A  jsem zpátky na náměstí Profesora Drahoňovského
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Poslední záběr. Stojím před radnicí, která byla radnicí i za první republiky, jen městští úředníci tenkrát před pracovištěm neparkovali, snad ani neměli s čím. Dnešní pohled však dobře vystihuje změnu našeho žití, jejíž dnešní podobu tolik lidí označuje jako bídu. 
Začalo pršet a do hospody, o které jsem se již zmínil, bylo asi 6 kroků.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Nechtělo se mi nevyužít aspoň trochu fotek, které jsem různě splašil, ty jsou zde:
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/02/stare-fotky-z-rovenska-pod-troskami.html
Mnoho dalších srovnávacích fotek z různých lokalit je zde.

Žádné komentáře: