čtvrtek 16. října 2014

Chrudim - Resselovo náměstí


Můj vztah k Chrudimi už jsem okecal
http://vencovypindy.blogspot.cz/2014/10/po-54-letech-v-chrudimi.html
Ještě jsem si vzpomněl, že rok 1960 byl rokem, kdy u nás zvítězil socialismus. Místo ČSR se začalo psát ČSSR, pomalu jsme se blížili v označení, připomínajícímu našeho skutečného vládce. Prezidentu z vůle Kremlu Antonínu Novotnému bylo povoleno lidu oznámit, že u nás zvítězil socialismus. 
Mně to bylo fuk, moje zájmy byly přízemní. 
Město jsem skutečně tento týden, kdy jsem sem přijel vytvářet srovnávačky, už nepoznal. Pohyboval jsem se hlavně na velkém náměstí, pojmenovaném po chrudimském rodákovi Josefu Resselovi, jehož jméno je v encyklopediích uváděno jako jméno rakouského vynálezce. Přece se nebudeme s Rakušany hádat, všichni jsme Evropani.
Můj dnešní soubor je hodně skromný. Než jsem se orientoval, byl čas jet domů, hodně srovnávaček se dá dělat až v době, kdy stromy opustí listí. Píšu si do notýsku - v zimě Chrudim.
Náměstí vévodí arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, uprostřed stojí mohutný morový sloup (též sloup Proměnění Páně z let 1714-17, postupně dotvářený další sochařskou výzdobou, v roce 1843 obklopený kašnou. Musím jmenovat i radnici.
Zde je 9 srovnávacích fotek, různých záběrů, jak jsem je našel na internetu. které zhruba ukazují i atmosféru kdysi a dnes.
V poslední době hodně kopíruju na německém serveru, který nabízí pohlednice z celého světa jako zboží, neustále je v pohybu, kupuje se, prodává a můj odkaz už dávno nemusí platit. Stejně stojí za to stránky navštívit. Milovníci starých pohlednic zde stráví spoustu času a zimních večerů. Mě osobně často inspiruje k návštěvám různých míst.
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Velice si vážím toho co děláte a moc Vám fandím. Dovoluji si Vám
sdělit následující - máte špatný datum na sedmém srovnání Chrudim 1, kde
máte rok 1945 - náměstí. To je nesmysl, neboť dům, který trochu vyčnívá
nalevo za morovým sloupem - kašnou - na nové fotografii béžová fasáda a bíle
natřená okna kupoval v roce 1921 můj děda a ihned ho celý přestavěl do
nynější podoby včetně barvy fasády i oken. Dům je památkově chráněný - na
jeho místě stával dům, kde měl zemřít při navratu  z tažení do Uher kníže
Břetislav I v r.1055. Děda tam měl obchod s kávou a čajem, měl elektrickou
pražírnu a kávu nejen prodával v obchodě, ale i rozesílal po celé republice.
Nyní tam sídlí od roku 1951 Česká pošta v přízemí  v dalších poschodích
různé instituce.
         Zůstávám s pozdravem
                                                          Fendrich Jiří
Nezbývá mi, než se panu Fendrichovi omluvit a poděkovat mu V.V.


Další dva snímky jsem sehnal na stránkách českých, kde je mnoho historických pohlednic a sem může vkládat každý, kdo se zaregistruje a má co vkládat.
http://www.fotohistorie.cz/

Na závěr dávám renesanční Mydlářovský dům v Břetislavově ulici, který je ale od náměstí pár kroků a v záběru je na náměstí vidět.
Stará fotka je opět okopírovaná z německého serveru.


Končím svoje dnešní skromné vystoupení a slibuju, že v zimě se polepším. V chladných dnech je nutné se občas ohřát a dopřát si něčeho teplejšího do těla, nechce se konzumovat housku se salámem na lavičce v parku.

Něco jsem při své potulce vyfotil, upozorňuju, že nejde o umění, jsou to fotky na památku.
http://vencovyfotky.blogspot.cz/2014/10/13102014-chrudim.htmlDalší srovnávací fotky z různých lokalitŽádné komentáře: