sobota 2. ledna 2016

Černé KladnoDva znaky? Ten druhý je ukázkou, jak si soudruzi představovali heraldiku, vylepšili znak Kladna, doplnili ho pěticípou hvězdu. Čest práci. 
Naštěstí to úředně nijak nezměnili, takže v roce 1990 bez dalšího se mohl starý znak používat jako oficiální.

Pokojné, klidné, požehnané Vánoce si přejeme.
V ulicích  to vypadá, že se chceme předzásobit, kdyby náhodou 40 dnů pršelo a my nemohli vystrčit nos z archy. Předvánoční běsnění se dotkne každého, ať se snaží sebevíc o jeho ignorování.
Světýlka blikají, tlampače vyřvávají, kam se má Pražák schovat?
V Plzni jsem neuspěl, moc veliké město. Co takhle Kladno? Kniha Zmizelé Kladno z Paseky ně mě z knihovny zírá už několik let, stále ji odsouvám.
"Ty jedeš do Kladna, co tam budeš dělat? Kladno je hnusný."
Taky názor, se kterým nesouhlasím a rozhodl, že jsem sedl do vlaku. Kousek cesty, jeden si ani nezdřímne. Kolikrát jsem byl v životě v Kladně (nebo na Kladně?), aniž jsem ho viděl.
Nádraží, kolem kterého není mnoho, kousek odtud hřiště Na Výhybce, odkud jsme vyráželi na stokilometrové pochody Iva Domanského, ještě kousek dál sletiště, kde se konaly jiné turistické akce do pěkných lesů kolem Kladna.
Pak jsem znal z dálky šest rozdělovských věžáků, které tam ční od padesátých let. Svůj názor, že všude se něco pěkného najde, nehodlám opustit. Viděl jsem někdy historické kladenské centrum? Neviděl! Prolezl jsem některé internetové servery, pár fotek nakopíroval a vyrazil jsem do Rudého Kladna, jak se kdysi městu říkalo i díky tomu, že zde jako mladý působil Antonín Zápotocký. 
Syn zakladatele sociálně demokratické strany, příležitostný harmonikář, jehož znaly mnohé kladenské hospody, vyučený kameník, který celý život měl plnou hubu dělníků, ač jsem si právě přečetl, že už od 18 let byl odborovým funkcionářem.
Samozřejmě, že pamatuju dobu, kdy se Tonda Zápotonda, lidově zvaný též "Ušatý torpédo", stal československým prezidentem. Prý lidovým, no díky pobytu mezi hospodskými kumpány v mládí se choval mezi běžnými občany přirozeně, chodíval na fotbal, utíkal ochrance.
Jinak šlo o komunistického darebáka, který neváhal souhlasit s popravou jiného darebáka Rudolfa Slánského, ač věděl, že bude viset za něco jiného, než skutečně provedl. 
Co jsem to začal psát? Stojí mi za to tahle pakáž?
Hokej, ano hokej.
V padesátých letech vládla hokeji Rudá hvězda Brno, mužstvo, kde se soustředila hokejová elita a to nejen z Brna. Pár let byli prakticky neporazitelní, chodili k nim na vojnu nejlepší mladí. V Brně se jim pochopitelně fandilo, slovo Rudá fandům též vadilo, přejmenovali mužstvo na Kometu, vědí to vůbec dnešní příznivci brněnského hokeje?
Dnes proti Brnu nic nemám, vůbec žádnému klubu nefandím, tenkrát nám byla Rudá hvězda trnem v oku, třebaže takový Vlasta Bubník měl k bolševikovi hodně daleko. V roce 1959 se konalo mistrovství světa v Praze, vedení koleje vyhlásilo, že trenérem národního mužstva se stane trenér vitěze naší ligy, nikdo nepochyboval, že půjde o brněnského trenéra.
Sport je sport, objevil se soupeř trochu nečekaný, Kladno, jemuž jsme v okruhu mých známých začali fandit, asi nejen my. Kladno ligu vyhrálo, vedení hokeje splnilo, co vyhlásilo, trenérem se stal kladenský Vlastimil Sýkora, ten zase byl natolik soudný, že do reprezentace zařadil hodně hráčů z Brna.
Marka Sýkoru, jeho syna, můžeme slýchat jako komentátora v televizi, jedním z tehdejších hráčů byl Jaroslav Volf, jehož syn je dnes kladenským primátorem. Hokejové Kladno se zařadilo do elity na dlouhá léta, z jejich líhně pochází mnoho hokejových legend, vedle litvínovských základ naganského vítězství. 
O Jaromíru Jágrovi psát nebudu, píše kdekdo, to je kapitola nejslavnější, ale ještě není dopsána.
Už jdu na fotky, ale o hokeji jsem napsat musel, když jsem začal Ušatým torpédem...
Ale v Kladně žilo a žije spousta normálních lidí, které tak rád potkávám.

Kladno - Ostrovec je železniční stanice na trati do Kralup nad Vltavou, kde končí přímé vlaky z Prahy a kdo zde vystoupí, diví se, že vidí pod sebou vesnici, na obzoru výraznou školu a kostel. Tohle, že je Rudé Kladno? Odkud se nad městem vzala rudá záře? Za zády přírodní park Džbán.
Jsem rád, že se mi snad podařilo přibližně najít místo, kde fotil dávný fotograf. Vidím, že se tu staví, za pár let už neuvidím nic. Škola, kostel, údolí, víc styčných bodů jsem nenašel.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)


Ještě jednou odjinud z jiného úhlu. Škola pod klášterem vévodí. Ostatní výstavba, lidé jsou netrpěliví, necelých 100 let a oni musí pořád své baráky měnit, přistavovat, akorát slamáky přestali nosit.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:Havířská ulice. Je zajímavé, že ulice tohoto jména začíná u železniční stanice Kladno - Ostrovec, kam jsem přijel a končí tady na křižovatce  s Královskou třídou, dnes T.G.Masaryka, přichází z míst, kde stojí jen zahrádkářské chaty přes údolí a školu pod klášterem až sem do centra historického Kladna.
Dávám sem tři záběry, každé z jiné doby. Bál jsem se něco vyřadit, aby si nestěžovali potomci Stříbrných nebo Hrubých.
Tady se ještě Havířská jmenovala Jungmannova. Taky Svatojánská jsem našel. Jako člověk celý život žijící v české kotlině pochopitelně neznám svět, ale v mé otčině je přejmenovávání ulic normální.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:Škola vzadu.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:


Starou fotku jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)


Přišel jsem na kdysi Královskou třídu a už jsem to cítil v kříži, byla neděle, necelé dva týdny před Štědrým dnem a dost lidí chodilo po ulici s balíčky, leckteré obchody i hospody otevřené.
Jenže, neuraž se, moje rodná Praho, ale připadalo mi to tady na Kladně nějak příjemnější. Došel jsem na historické kladenské náměstí, tušení se proměnilo ve skutečnost. Vánoční trh, zdál se mi i hezký, ale stál v místech, kde jsem si usmyslel fotit. Prohlížel jsem si plán Kladna, velice ochotně mě informoval místní policista, pak jsem zjistil, že trochu nepřesně, ale měl jsem radost. Založil jsem fotky náměstí na jindy, otočil se a vyrazil po třídě T.G.Masaryka směrem od náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)


Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Dva záběry třídou T.G.Masaryka směrem k náměstí Starosty Pavla, jak se náměstí s kostelem a radnicí jmenuje. Vlevo je vidět kaple svatého Floriána.
Obě staré fotky jsem okopíroval z adresy:


Jdu dál po staré královské třídě. Kdyby věděli, co mi dá práce pochopit, že svatý Jan Nepomucký byl přestěhovaný. Historie je méně jednoduchá, snad tam býval, pak ne, teď zase ano.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:


Přicházím do míst, kde byla bývalá Královská třída ukončena. Kousek odtud už začíná jiné Kladno. jako člověk, který je zde poprvé, nemůžu soudit, neznám souvislosti, ale třeba by mě zajímalo, co zamýšleli ti, co zbourali Grand hotel Sport, na místo něj postavit.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:Kousek blíž k náměstí, vpravo je zřejmá fronta sokolovny
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Následuje několik dalších srovnávaček ze stejných míst, jen v hledáčku je druhá strana třídy T.G.Masaryka, kde je vidět sokolovna, u níž se časem objevila moderní budova biografu, jak jsem očumoval, snad je biograf dosud v provozu.
Další dvě staré fotky jsem okopíroval na adrese:

Ta neděle byla zamračená, tady v blízkosti sokolovny mě chytil strašný slejvák, než jsem stačil pochopit, promokl jsem a nějak jsem neměl na další focení náladu. Vlastně bezvýznamná informace, jenom vysvětlení, že na dalších srovnávačkách bývá modrá obloha, tak bylo v Kladně na Štěpána. A dal jsem si dvakrát sokolovnu.
Staré fotky jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)

Školní budova na rohu ulic Kleinerova a Vašatova, do roku 1905 sídlo kladenské reálky.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)


Začátkem dvacátého začalo růst náměstí Nové, které mělo asi mělo bylo být velice reprezentativní s nádhernými budovami, krásným parkem. Výstavba v druhé polovině 20.století se soustředila na navazující prostor, náměstí Svobody, jak se dnes jmenuje se stalo, podle mě, poměrně příjemné místo s udržovaným parkem.
Hotel Český dvůr zakoupila v roce 1907 sociální demokracie a udělal z něj Dělnický dům.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:


Naproti stojí tato budova. V ní je lékárna, však nemocnice je nedaleko.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:Kavárna Slávia měla být a určitě i byla honosným podnikem, což je dnes minulostí.
Staré fotky jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)


Další dva pohledy na Dělnický dům.
Staré fotky jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)

Pomalu se dostávám do míst, kde se stavělo po druhé světové válce.
Soud. Možná tu byl i dřív. V každém případě jsem na náměstí Edvarda Beneše.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:Na náměstí Edvarda Beneše v době, kdy jsme budovali vlast, abychom posílili mír stávala závodní škola práce
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:Honem nemocnici, než mi naroste na stromech listí.
Starou fotku jsem okopíroval z adresy:V Ctiborově ulici jsem našel bývalý penzionát učitelského ústavu Marie Egemové.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)Ulice Josefa Hory. Pohled z doby, kdy tu jezdívala mašinka, které se kouřilo z komínka, železniční přejezd z Kladensko - nučické dráhy. Vlevo je budova c.k. berního inspektorátu.
Staré fotky jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)


Vlastně už proti kladenskému divadlu měl secesní vilu vrchní skladník závodu Poldi Ferdinand Bešťák. Nevím, jestli jsem se nespletl, dlouho jsem váhal, v publikaci je ještě jiná fotka z téže lokality, porovnání se mi nezdařilo. Pokud mi nějaký Kladeňák napíše, že jsem blbec, odprosím ho.
Staré fotky jsem okopíroval z publikace Ireny Veverkové Zmizelé Čechy - Kladno (Paseka 2008)
Že jsem blbec mi, zatím, nikdo nenapsal, ale pravnuk pana Ferdinanda Bešťáka J.J. se ozval, že jeho pradědeček nebyl vrchním skladníkem, ale správcem Pražskoželezářské společnosti, tedy budoucí Poldi Kladno.Přicházím k divadlu, stále jsem v ulici Josefa Hory. Sešlo se mi hodně fotek, na milost jsem vzal tři, pokud to není zbytečně moc.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval z adresy:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Zatím končím. Už mi totiž jel vlak a dny jsou krátké. Mám v plánu do Kladna přijet, až se vánoční trhy změní v náměstí, pak snad budu schopný potulku po městě dokončit.
Dokončil jsem.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/02/cerne-kladno-2dil.html


Pár fotekDalší srovnávací fotky z různých lokalit

16 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

super, opravdu hezky zpracované.... Jen to kino Sokol již nefunguje, bohužel...

Václav Víšek řekl(a)...

To je škoda, děkuju za informaci.

Anonymní řekl(a)...

Super ... mohu dodat nějakou tu fotku.

Anonymní řekl(a)...

Moc se mi to líbí.Ráda se dívám na fotky starého Kladna a leccos si připomenu.:-)

Anonymní řekl(a)...

Na každé kopě starých fotografii se objeví vždy něco nového na co se
každý starší kladeňák vždy rád podívá. Sám vlastním dost starých záběrů
takže vím co píšu. Díky J. Rosenkranc.

Anonymní řekl(a)...

Perfektní porovnávací foto stejný úhel i velikost,velký obdiv.

Unknown řekl(a)...

Jsem rodily Kladenak zijici od 18 let v zahranici. Vase prezentace se mi libi. Ta cestinska hrubka na pocatku (y/i) me trochu zarazila. ale asi to byl preklep. Jestli budete jeste ve zkoumani kladenske minulosti pokracovat, mohl byste mi poslat link na prislusny clanek?
Vladimir Suna (sunatile@gmail.com).
Dekuji.

Václav Víšek řekl(a)...

Za tu hrubku se stydím, děkuju za upozornění. Doufám, že budu na Kladně pokračovat. V.V.

Anonymní řekl(a)...

Mistře, klobouk dolů, velmi dobrá práce.
Jsem sice občan sousedního města Slaný ale mám na hutích odpracováno 44let, takže mám k městu Kladno a kladeňákům vřelý a srdečný vztah. Vaše prezentace mi udělala velkou radost. Děkuji a pokračujte dál ve své záslužné práci.
J.Kraus

Anonymní řekl(a)...

Dobry den, az budete zase 'na Kladne', nezapomente odokumentovat take mistni mestskou dopravu, jak mistni rikaji 'Mandelinky'. Pro cloveka, zijiciho v normalnim meste (treba v 12 km vzdalene Praze) je to zazitek. Nejprve vas nechaji stat na desti pred autobusem, protoze ac maji autobusy troje dvere, musi se nastupovat pouze prednimi, tedy vlastne jen jejich pulkou, protoze druha pulka je trvale zavrena a jeste vam daji do cesty rouru (asi nastupni profil kalibrovali podle Pavla Klabika, coz je jeden z vedoucich CSAD Kladno, merici asi 140 cm). Potom vas zenou, jako dobytek na jatkach mezi trubkami k ridici, kde i kdyz mate bezkontaktni, cipovou jizdenku, na ktere je zanamenana platba, musite pockat na vytisteni jizdenky (proc prepravu zbytecne neprodrazovat, kdyz to plati zakaznik a i kdyz se jinak, nez s jizdenkou okolo ridice nastoupt prakticky neda, jeste nam to umozni zamestnat revizory (asi rodinne prislusniky nekoho z vedeni CSAD)) a pak se 'pasirovat' dale do vozu (ktery z nepochopitelnych duvodu ma sedadla 'mezimestskeho typu' tedy na obou stranach dvojsedadlo s uzkou ulickou uprostred na vyvysenem prahu) a tady narazite na zvlastni povahu kladenaku. Zadny se totiz neposadi k oknu, aby si vedle neho mohl jeste nekdo sednout, ale do ulicky a zkuste jej pozadat, aby se posunul a nebo nedej boze, aby vas pustil sednout. (velkymi experty na toto chovani jsou mistni duchodci, kteri maji jizdne zadarmo a tak chute jezdi od doktora k doktorovi ci od nakupaku k nakupaku, nebot touto cinnosti nahrazuji zruseny 'Klub duchodcu', kam si drive chodili poklabosit. O tom, ze na Kladne existuje asi 28 linek (asi aby se Kladno necitilo takovym nymandem oproti nedaleke Praze, kde stejne vetsina kladenaku pracuje (tedy pokud vubec pracuji, po zruseni huti a sachet)), kde ale vetsina z nich jede jen treba 2x denne, nema asi cenu se vubec zminovat...
Kvetak

janapa65 řekl(a)...

Dobrý den,
moc Vám děkuji. Jsem pořád Kladeňačka,i když bydlím kousek za Kladnem. Na Kladno nedám dopustit. Pro nás bude vždy pěkným městem.Protože už také něco pamatuji, ráda se podívám na staré fotografie a vždy si snažím vzpomenout, jak byly ty obchody na hlavní třídě za sebou.Kladno bylo sice černé a rudé, ale doly a hutě byla obživa pro skoro celé Kladno.Budu se těšit na další fotky.
Janapa65

janapa65 řekl(a)...

Dobrý den,
děkuji za pěkné fotografie.Jsem stále Kladeňačka,i když bydlím kousek za Kladnem.Kladno považuji za pěkné město.Symbolem jsou pro mě věžáky v Rozdělově - ráda je vidím, když se odněkud vracím.Fotografie hlavní třídy mně připomínají dětství a někdy se snažím vybavit, jak byly po obou stranách za sebou obchody.Pravda, Kladno bylo rudé a černé, ale doly a hutě byly obživou pro mnoho rodin.A jezdili tam mandelinky.

Anonymní řekl(a)...

Krásně vidět architektonický úpadek, až na pár světlých vyjjímek (kdy něco zůstalo zachováno a nebo se předělalo a je to pěkné - divadlo)

Takže polystyrenovému zateplování a dalším nevkusným úpravám zdar resp. zmar;)

Thomas

P.S.: všímate si, jak se většina země sjednocuje pod fasádami do sterilních bezduchých krabic a mizí genius loci každého města-vesnice?

Nina Brozová řekl(a)...

Budova dnešního soudu je umístěna v budově bývalé hornické pojišťovny, poté zde bylo sídlo OV KSČ. Původní budova soudu byla zbourána v době výstavby sídliště za gymnáziem, takže dnes ji již vyfotografovat nemůžete.
Nina

Václav Víšek řekl(a)...

Děkuju za informaci. V.V.

boltman řekl(a)...

Žiju nyní v místě, odkud vidím ze dvora či zahrady Radhošť. Před tím jsem ale 25 let bydlel a později i pracoval v Rozdělově. Mám rád Kladno a vaše prezentace se mi moc líbila. Snad se odhodláte pokračovat, i když chápu, že to není jednoduché.