pondělí 14. března 2016

Čáslav 2.část


Pro začátek, abych nezapomněl, tohle je druhá část srovnávaček z Čáslavi, pro zájemce o první část:
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/02/caslav-1cast.html
Asi bych měl poznamenat, že jde o informaci pro lidi mého typu, adresy svých článků na blogu si sice pečlivě schovávám, někdy tak pečlivě, že je nemůžu najít. Připadám si jako člověk, který je přesvědčený, že něco četl a nikdo ho nepřesvědčí, že to číst nemohl.
Je úspěch, že jsem nezapomněl ve své potulce po Čáslavi pokračovat, jak jsem slíbil. V 1.části jsem leccos o městě napsal, vydám se rovnou do terénu.
Každý, kdo Čáslav nezná a vidí její panorama, může být přesvědčený, že leží na břehu mohutné řeky. Potok, zvaný Brslenka veletokem není, ale jak je zřejmé, dá se zde vybudovat rybník, který na fotce může vypadat jako Labe.
Těšil jsem se na procházku s výhledy na město. Ony se totiž srovnávací fotky docela příjemně v takové situaci tvoří. Musí se jen dávat pozor, aby výrazné stavby byly na staré i nové fotce ve stejném pořadí.
Čáslav nabízí zdaleka výrazný kostel svatého Petra a Pavla, dále pak evangelický kostel a mohutná budova evangelického ústavu učitelského. Připomínám, že rybník se jmenuje Podměstský.
Zbývá dodat, odkud jsem kopíroval. Z následujících 6 srovnávaček jsem použil v pěti případech historické fotky na webu:   http://www.fotohistorie.cz/,
u třetího srovnání:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/


Prošel jsem kolem rybníka od jihu k severu. Škoda, že sluníčko zůstalo schované. Procházka ani kilometr dlouhá a jsem na mostě, který vede přes stavědlo rybníka. Dívám se z tohoto pohledu a stojím na mostě.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/,Pěkný záběr dřívějšího a dnešního mostu. Vesnická idyla je v tahu, jsme lidé moderní, jezdíme auty a potřebujeme místo.
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Od rybníka ke kostelu se chodívalo Žižkovou bránou, která již není ani na nejstarších fotkách, zůstala strmá cesta, jíž si časem naši předkové vylepšili schody, dnešní doba zase ukradla kus schodů. I maminky s kočárky chtějí na procházku k vodě, co budu zapírat, i mně se cesta vlevo při výstupu hodila. Vzhledem k mému stařeckému šmajdání schody nejsou moje hobby.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/,


Kostelní náměstí, stará fotka vylepšená popisem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:    http://www.aukce-pohlednic.com/Husitská tradice je v Čáslavi velká, však i kosti Jana Žižky jsou zde uloženy. Jak se jmenuje tento dům? Někde jsem narazil na název Husův sbor, jinde na Žižkův sbor. Byl postaven v letech 1925-26.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/
   Zůstávám mezi evangelíky. Tady stojí evangelický učitelský ústav. To je ta mohutná budova, na kterou jsem se díval před chvílí z břehu Podměstského rybníka.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/

Otakarově baště jsem se věnoval v 1.díle putování po Čáslavi. Jde o tak vděčný objekt, že jsem se na baštu podíval ještě dvakrát. Pro ty, kteří nechápou, že bašta není jen jídlo. Nejdřív směrem od náměstí k dnešnímu sídlišti.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:    http://www.aukce-pohlednic.com/A pohled směrem k náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/,Kasárna nebývala v Čáslavi moc daleko od centra. Postavené za monarchie, vojáci odešli do historie a město obrovskou budovu přetvořilo v sídlo městského úřadu. Procházel jsem se i za budovou, měl jsem příjemný pocit. Kasárenské budovy slouží úřadu, který je tu pro občany. Vojenská atmosféra někam zmizela. Možná mi obyvatelé Čáslavi vyjmenují mnoho špatného, ale lidi nadávat musí.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/


Kousek od kasáren stojí nemocnice. Všechny staré nemocnice už dávno nestačí velikostí pro dnešní provoz, jsem rád, že se mi podařilo změny zachytit.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/Vracím se na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Na rohu náměstí a ulice Klimenta Čermáka stojí bývalý hotel Bílý kůň. Zvíře na budově zůstalo, hotel není. Snad nějaká ubytovna, oběd už neuvaří. Spal jsem zde v březnu 1994 dvě noci. Protože se jednalo o pracovní pobyt, našel jsem v dokladech i účtenku. Od 8. do 10.3., pobyt mě stál 300 Kč, účet vystavila paní Procházková. V hotelu byla příjemná restaurace. Datum mě dovedlo ke vzpomínce, u vedlejšího stolu seděla společnost, která si připomněla, jak se na MDŽ za komunistů chlastalo. 
První dvě staré fotky jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/,
třetí u
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/

Pohled z náměstí Palackého ulicí na evangelický kostel.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Dvě budovy stojící na východní straně náměstí. Už jsem se jim věnoval dřívě, ale tohle jsou záběry trochu jiné. Vlevo bývalý hotel Grand, vpravo zemědělské učiliště. Foceno z různých úhlů.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/

Těžko nějak objevně komentovat další 4 srovnání, kostel, radnice, hotel Grand, Mariánský sloup, objekty už focené, ale jinak. Každý záběr je z jiné doby, v jiné atmosféře, proč je neuvést. A původ starých fotek? Všechny jsem okopíroval na adrese:   http://www.fotohistorie.cz/
Tuhle starou fotku jsem dostal mailem od pana P.S. jako reakci na první díl srovnávacích fotek z Čáslavi. Jedná se o severovýchodní kout náměstí Jana Žižky z Trocnova. Asi fotka z 19.století. V první chvíli jsem myslel, že se zrovna stavěla kašna, ale podle toho, co jsem si přečetl, ta byla postavena koncem 18.století, kdy ještě fotografové neexistovali. Bednění zde bylo asi kvůli nějaké rekonstrukci. Při orientaci v prostoru byla pro mě cenným bodem. 
Při pozorném pohledu je zřejmé, že stará fotka je pořízena z oken domu, myslím, že bych přesně určil z kterého, stál jsem pod ním. Málokdy používám fotky vytvořené z výšky, jsem jen pěší poutník, ale tahle staré fotka je tak zajímavá zvláště změnou vzhledu staveb na náměstí.
Kromě toho mě pan P.S. upozornil na další zajímavost. Prostřední dům, kde bývala lékárna Zlatá koruna, patřil rodině Moravcových. Narodil se zde generál František Moravec, voják, zpravodajec, v jeho hlavě pravděpodobně vznikl nápad na atentát na Heydricha. Československá armáda přestala mít zájem o jeho služby 28.2.1948, což asi nemusím komentovat. Zemřel v emigraci v USA.Díky předešlé fotce jsem mohl identifikovat i tuto fotku z doby kolem roku 1900. Fotka z čáslavského korza se mi líbila, coural jsem po náměstí, hledal, hledal, nenašel a bylo mi líto, že ji budu musel odložit.
Už poněkolikáté jsem si uvědomil, že mnou vytvořené srovnávací fotky z různých koutů vlasti jsou jen pohledem návštěvníka, poutníka, tuláka. Nemůžou být žádným historickým pramenem. Jde o zajímavost.
Fotku jsem okopíroval z knihy Pavla Scheuflera Fotografické album Čech 1839 - 1914, kterou vydal Odeon v roce 1989.Na rozloučenou dávám porovnání prastaré fotky z náměstí, uprostřed je Grand, vlastně ještě hotel U Prince.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Dusíkovo divadlo jsem objevil na mnoha historických fotkách. Problém je v tom, že většinou byly pořízeny z míst, kde dnes je křižovatka ulic Masarykova a Dusíkova. Kdo Čáslav zná, potvrdí, že ono místo nepatří ke klidným. Jsem sice dost velký blázen, ale motat se mezi automobily mi někdy vadí, jelikož se mám rád. 
Následující dvě staré fotografie jsem okopíroval na adrese: 
http://www.fotohistorie.cz/


Na divadlo navazuje pěkná sokolovna. Hned dvě srovnávačky.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese:    http://www.aukce-pohlednic.com/Rudolfovu třídu v Čáslavi nenajdete, bývalou dívčí školu, z které je ZŠ, ano. Ulice se jmenuje Masarykova.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vracím se trochu směrem k divadlu, abych se podíval na sokolovnu z opačného směru.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:    http://www.aukce-pohlednic.com/Jsem na začátku Husovy ulice, která končí u nádraží. Nebo začíná? Na této fotce je to zdánlivě daleko, budova do zelena vlevo je muzeum.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jdu dolů na vlak, otáčím se.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Už jsem hodně daleko, kostel se mi vzdaluje.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jdu dolů na vlak, otáčím se. Jsem na konci (začátku) Husovy ulice. Takhle se to kdysi stavělo, hned proti nádraží hotel, hosta je třeba zkásnout. Jenže z nás, co cestujeme vlaky, moc bankovek nevypadne. Hospoda tu šak funguje, snad i penzion. Ale mně už jede vlak na Kolín.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Za těch několik návštěv mi město málem přirostlo k srdci, ale to my tuláci říkáme všude, aby nám nalili. Jsem ve věku, kdy tuším, že už sem nikdy nemusím přijet.
Ale jo, přijedu.
Zbylo mi hodně starých fotek nepoužitelných pro moje účely. Co s nimi?
Tady jsou.
Další srovnávací fotky z různých lokalit.

Žádné komentáře: