pondělí 26. března 2018

Holice


Holice, zhruba pětitisícové město. 
Internet je dobrý pomocník, najdete kdeco, dokonce i to, co nechcete, to velice často. Starý člověk rovná se malé dítě, ať o tom víte nebo nevíte. 
Naučí se na počítači, vidí obrázky a má radost. Co všechno lze nalézt při hledání něčeho úplně jiného. Ale dost řečí, náhodou si mé pindy přečte vrstevník, naštve se a přetáhne mě holí nebo něčím jiným.
Co jsem hledal, nevím, ale vysypalo (obrazně samozřejmě) se na mě několik fotek z města, o kterém nevím nic.
Je nedaleko Pardubic, blízko Kunětické hory, spojení z Prahy není složité a tak vyrážím. Mnoho informací v hlavě nemám, však jedu poznávat, vrátím se domů plný vědomostí, doufám, že cestou domů všechno nezapomenu.
Železniční trať z Moravan je pro mě úplnou novinkou. Vysokorychlostní trati a ještě rychlejší zajímají média, tím i veřejnost, takoví prostě jsme. Koleje jakoby tu kdosi zapomněl. Mám rád tahle místa, kde zdánlivě není nic. Všude něco je, jen se dívat.
Vystupuju z vláčku, dál nejede. Ospalé nedělní ráno, potkávám pejskaře nebo malé děti, které jsou ráno čilé, rodičům nezbývá, než s nimi vyrazit do ulic, předpokládám, že z nich vyrostou ti, kteří chtějí-li něco udělat, musí začít brzy ráno.
Většina historických fotek, stažených z různých webových stránek mě žene rovnou na náměstí, pojmenovaném po prvním československém prezidentovi.

Nejstarší fotka náměstí je pořízená ještě v době, kdy T.G.Masaryk byl nepřítelem rakousko-uherské říše. Pohled od severu k jihu. Tam vzadu v rohu stojí Zemánkův dům, jedna z chráněných památek města Holic.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Výřez z ještě starší pohlednice. Čtu "záložna", jinak nevím o domě nic. Ani v seznamu městských památek není uveden. Vlevo od něj je silnice na Roveň a Moravany. Socha Panny Marie je z roku 1888. Podle toho, jak mi svítí sluníčko do objektivu, je jasné, že bylo okolo poledne.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Náměstí T.G.Masaryka od severu k jihu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Další pohled k jihu, tentokrát po západní frontě domů.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled k jihozápadu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Protože jsem se nikde nedočetl, že by pomník cestovatele dr. Emila Holuba stál na hlavním náměstí, cítil jsm se zaskočený. Hledám Holuba a Holub nikde. Že by někam uletěl. Paní Holubová ho snad špatně hlídala, podle filmu pana Smoljaka se jasně vyjádřila, že už nikam nepojede.
Pomník na fotce stejně nepůsobí, že by byl ukotven na furt.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Na východní straně náměstí stála městská spořitelna, která se změnila na polikliniku, aby bylo vidět, že zdraví je pro nás důležitější než prachy.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Stále východní strana náměstí. Historický hotel u U krále Jiřího povyrostl, změnil vizáž, posléze se změnil na supermarket. Hodinář se odstěhoval a na místě je vietnamská restaurace s vtipným názvem U nudle. Pochutnal jsem si tu na nudlích s masem. Příjemné prostředí, příjemná obsluha.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled po východní frontě k severu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Holice je pro mě neznámá, přesto jsem vyštrachal fotku, jež dokazuje, že jsem tady byl. Putoval jsem tudy při dálkovém pochodu Hradeckými lesy, který v roce 1975 pořádal tehdejší hradecký gymnazista Bazilišek, jenž se časem stal inženýrem a pokud je mi známo, skrývá se v Krkonošském národním parku pod přezdívkou Ing. Miloš Růžička. Proč v Holicích Hradecké lesy? A proč ne? Foceno je k severu, ten vpravo jsem já, do objektivu kouká Petr Dračinský ze Sezemic (tehdy). Dokonce si pamatuju i autora fotek, kterých je víc, ale nedaly se pro srovnávání použít. Měl bych přestat povídat o něčem, co do srovnávacích fotek moc nepatří. 
Snad poznámka, že na snímku je už druhá lékárna na tomto náměstí. Taková je doba, spíš zakopneme o lékárnu než o hospodu. Ve snu se mi zjevují knajpy, kde místo rumu dostanete acylpirin.Když už koukám do severozápadního rohu náměstí, odtud se Komenského ulicí dostanu ke kostelu svatého Martina.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Vracím se na sever náměstí T.G.Masaryka a třemi záběry se pokusím porovnat změnu, která se stala s krásnou historickou radnicí.Shořela v květnu 1945. V této době vítězové nad nacisty a to jak sovětští, tak američtí na mnoha místech naše města bombardovali. Z pochopitelných důvodů, válka je zlá. Ovšem v Holicích radnici zapálili nacisté, protože město se s nimi rozhodlo bojovat. Holická radnice tady má podobný osud jako radnice staroměstská v Praze. V novém objektu je městský úřad, je dobře vidět, jak se kvůli dopravě odcházející Holubova ulice rozšířila. Snažil jsem se o co nejvěrnější porovnání, ze staré fotky toho moc nezbylo. Dejme tomu, že to tak nějak je.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na severní stranu náměstí z větší dálky. Budiž mi prominut rádoby vtip, doktora Holuba ve vajíčku jsem v koláži nahradil jiným holickým rodákem Václavem Lohniským  roli populárního Hujera.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/

Třetí záběr z jiného úhlu, další dva jsem úplně zkonil
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Z náměstí vychází Holubova ulice, jejíž název na pohlednici z roku 1910 je kouzelný. Díváme se směrem k náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Holubova ulice se rozvětvuje, doleva se z ní oddělila ulice Hradecká, která směřuje... hádejte ke kterému městu?
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Uprostřed mezi Holubovou a Hradeckou ulicí stojí nepřehlédnutelná budova bývalého okresního soudu a bývalé i současné pošty. Našel jsem i jednu fotku s pěticípou hvězdou. 
A kdo to stojí v parčíku před ní?
Doktor Holub. Chvíli jsem okouněl, těšil jsem se, že třeba přiletí holub a sedne si jmenovci na hlavu. Nikde široko daleko žádný pták, možná bych je přivolal, kdybych jim hodil skývu chleba, ale na to jsem příliš lakomý.
Ve vyhlášené zóně 30 je památník doktora Holuba. Je dobré ho navštívit a přestat vtipkovat na úkor člověka, který toho, na rozdíl ode mě, hodně dokázal.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Teď stojím u vchodu do pošty a dívám se na školu. Protože je březen, trošku něco vidím.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Všechno má svůj konec, i moje procházka po městě Holice. Některé srovnávačky se mi i nezdařily, třeba až jednou se sem vrátím...
Starý snímek nádraží je moc rozmazaný, lépe se mi ho zvětšit nepodařilo.
Vlaky sem začaly jezdit v roce 1899, trať vedla z Heřmanova Městce přes Chrudim do Borohrádku.
Přijeďte se podívat, než se České dráhy rozhodnou, že koleje zmizí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Pár fotek, vyfocených, aby řeč nestála, je ZDE.Další srovnávací fotky z různých lokalit

Žádné komentáře: