sobota 14. dubna 2018

Chocerady

Divná zima, podivné jaro, to dřív nebejvalo, říkají mí vrstevníci včetně mě, prý jsme pamětníci, za rok si už nikdo z nás nebude pamatovat loňské počasí a nejen počasí. To je život, vážné to začne být, až dostaneme chuť na pivo a zapomeneme, kde nám nalejou. Po únorových mrazech přišlo jaro, už je to tady, vypral jsem si zimní bundy, uložil, abych před Vánocemi voněl čistotou. Málem jsem vypnul topení.
Slunečné počasí, studená rána, tak to bývá. Odborníci meteorologové začali strašit dalšími mrazy, prý až minus deset. Brebtové! V druhé půlce března bylo s bídou minus osm. To píšu proto, abych si ujasnil situaci. Raději ne na dlouhou cestu. Sázava je krásná řeka, kousek od Prahy, ale zatím se mi tady srovnávání moc nedařilo.
První zmínka o obci je z roku 1250, což je poměrně dávno. Jmenován jakýsi Bruno z Chocerad. Jméno obce prý pochází ze spojení chodcům raditi. No, já nevím, oni tihle chytráci si občas vymýšlejí. Raditi chodcům, to by mohli mít poradenskou firmu, dneska, jak někdo projde osmou třídou, už chce radit a zakládá poradenskou firmu.
Našel jsem pár pěkných starých fotek z Chocerad. Vlakem do Čerčan, v následné lokálce ani není třeba usínat, vystupuje se hnedle.
Obec, kam se jezdí na výlety, člověka málem překvapí, že tady také žijí lidé, 
Hned za mostem přes Sázavu je restaurace. Kdysi knížecí vinopalna. Ostende je lázeňské město v Belgii, Vlámové, jak rád bych napsal Flámové, ho tak jmenují. Holanďani, probůh přece Nizozemci, si přidali jedno O, píšou tedy Oostende, nebudu se dál patlat v národnostních a jazykových problémech, je to podobné jako na hranicích Moravy a Slovenska. Už jsem jednou dostal vynadáno, ale to bylo na Balkáně.
A dost! Jsem ve středních Čechách, zazpívám si tedy "jen ty má Sázavo..." Jak přišli v Choceradech na Ostende? Možná majitele napadl název po flámu. Mám pocit, že tenhle název byl za socialismu potlačen, dnes inzerují všechno, co by mělo přilákat lidi, kterým došly prachy na Thajsko. Co se změnilo? Most je přestavěný z roku 1993.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Kousek za mostem, sotva minu Ostende, na druhé straně silnice je parádní barák. Od roku 1922 sokolovna, přestavěná z knížecího zájezdního hostince. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Kostel a rybník zdobily a dodnes zdobí obec Chocerady. Kostel má své jméno. Nanebevzetí Panny Marie. Pokud bude někdo vzdychat, jak bylo dřív všechno hezčí, podívejte se kolem sebe, jak si přikrášlují okolí svého majetku dnešní lidé, kteří vůbec nemusí být s bezednou kasou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Ještě jednou na vychutnání atmosféry včera a dnes.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kostel přes rybník.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/ Starší fotky ukazují, jak se dalo sedět u rybníka jen tak v trávě. Tady je důkaz, že zábradlí a lavičky tu jsou už dlouho přes 70 let.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.sbiram.cz/Vracím se do krásných let, kdy nás řídil Franz Josef z Vídně, ještě lidé nevěděli, že bude vojna a klidně si pásli husy, s čímž by možná měli dnes problémy. Jinak jsou zde nejdůležitější choceradské budovy. Zleva škola, přestavěná z knížecího špitálu, sloužící do roku 1982, fara a kostel. Koukám, že tady se pořád přestavovalo něco knížecího.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Místní smetánka se nechala fotit u rybníka, třeba se bavili o tom, jak rybník zvelebit.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Děti si mají kde hrát! Ale hygienika by klepla.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
V krásném slunečním svitu, předznamenajícím změněné mrazy mi nedalo,abych sem tam něco vyfotil. ZDEDalší srovnávací fotky z různých lokalit

Žádné komentáře: