sobota 28. dubna 2018

Dobrovice


Nedá mi to, abych nezačal citátem z Wikipedie. 
Cukrovar je továrna vyrábějící cukr. 
Pokud si někdo myslí, že jsem se zbláznil, může mít pravdu, ale každá hůl má více konců než jeden.
Myšlenky starého člověka se často ubírají po cestách klikatých, pokud vůbec někdy v hlavě nějaké byly.
Občas slýchám, že naše vlast bývala cukrovarnickou velmocí. Jak tak chodím po cestách necestách, na podzim bývaly vozovky vedlejší i hlavní zaneřáděné zeminou, padající z kol traktorů a jiných vozidel. Protože nebyl čas uklízet, na silnicích jsme si zvykli na kampaňový bordel, daň za naše bílé zlato.
Kam to zmizelo? Moje maminka velkou část života strávila v modřanském cukrovaru, místo předvánočních příprav pracovala ve dne v noci.
Posledních třicet let jsme svědky rušení cukrovarů včetně jejich bourání. Nebudu se zabývat tím, co se stalo díky členství v Evropské Unii, to je otázka, kterou nehodlám řešit, protože Unie nám přinesla i výhody, což její nepřátelé nehodlají vidět. Ani ti, kteří podávali tehdy přihlášku.
Spotřeba cukru se snižuje, dokonce různí odborníci tvrdí, že cukr je jed. Podle nejchytřejších všechno, co jíme a pijeme je nezdravé, všimněme si, že ti kteří se snaží žít údajně zdravě, bývají nervózové, nedokážou se soustředit na cokoliv jiného, jsou přesvědčení o své pravdě. Jsou tací, kteří z toho i zblbnou, což může potkat každého, kdo se upne na jednu jedinou myšlenku. Jakoukoliv.
My nezodpovědní víme svoje.
Sedm cukrovarů zbylo na území České republiky, pět jich vyrábí na Moravě, v Čechách zůstal cukrovar v České Meziříčí a v Dobrovici. Ještě začátkem devadesátých jsme začínali jako soukromá firma při rekonstrukci cukrovaru v Mělníku. Poláci stavěli. Jel jsem před pár lety po cyklostezce kolem Labe a viděl zbytky tehdejší stavby. Kde je konec obrovskému potrubí, jehož polohu jsme vytyčovali? Ale co, tenkrát jsme si vydělali, dokonce se jednalo o nutný začátek firmy, jež funguje dodnes.
Trochu, no spíš hodně, jsem odbočil. Mělnický cukrovar stojí, ale slouží, snad jako skladový prostor pro cukrovar v Dobrovici, kde se vyrábí cukr od roku 1831, a který je tím pádem nejstarším evropským cukrovarem v nepřetržitém provozu. 
A mám důvod k cestě do Dobrovice.
Abych byl poctivý, vysypaly se na mě při pospávání na internetu historické fotografie, skoro do hlavy mě praštily. Jedu.
Město Dobrovice leží mimo hlavní dopravní tahy. Karel Kuča v Městech a městečkách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku uvádí polohu v Jičínské pahorkatině - Jizerské tabuli. Mně vyhovuje určení polohy - Mladoboleslavsko.
Myslím, že i cukrovar měl zásluhu na vybudování železnice mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví. Tak tomu v minulosti bývalo, vlastníci velkých podniků se většinou i finanačně podíleli na vzniku dráhy. Když už byly koleje, jezdili i cestující.
Dobrovické nádraží bylo dokonce železniční křižovatkou, vedla odtud dráha směrem na Kopidlno přes Dětenice do roku 1973, to si pamatuju, kamarád pořádal dálkové pochody po zrušených železnicích, byl to zajímavý projekt, autor bohužel podlehl smrtelné chorobě dlouho před dožitím čtyřicítky.

Přijel jsem vlakem od Nymburka, vystupuju zde. Nádražní budova vyrostla málem do krásy. U boudičky v roce 1900 se vyskytovali cestující, dnes z vlaku vystupují jenom podivíni. Trať je zmodernizovaná, určitě důležitá. Široko daleko nikde hospoda.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Do města Dobrovice je to půldruhého kilometru, jak jsem psal, provoz ukončen před 45 lety. Pěšky mírně do kopce po vedlejší silnici, kolem hřiště, kde se hraje třetí nejvyšší česká fotbalová soutěž, pak do prudšího kopce, sice pod mrakem, ale zima není, těším se, jak se napiju.
Na kraji Dobrovice, kde je pěkně upravený parčík narazím na budovu... ano mám ji sebou. Sokolovna.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Stále se mi nedaří najít náměstí, což je u tak malého městečka, jakým Dobrovice je, trochu legrační. Ale vždyť se znám. Václavská ulice, nahoře je škola, mohutná, zdaleka viditelná
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Poprvé, podruhé a naposledy jsem zde byl někdy v sedmdesátých letech, město mi připadalo jako konec světa, přestože jsem ve Středočeském kraji. Socialismus se budoval na různých místech různě. Náměstí viditelně prošlo různými úpravami, jak šikovnými, nechme na úvaze dobrovickým. Mně se zdá náměstí úhledné. V tomto pohledu je vidět horní konec, zeměpisně severní, Byl jsem tady v březnu, kostel svatého Bartoloměje tedy vidím přes zahrádku, kterých po celé republice vyrostla spousta, kuřáci by neměli kde sedět.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pokud někomu připadne moje přehlídka monotónní, nemůžu si pomoci, fotky jsem měl k dispozici hlavně z náměstí, nesoucího jméno Palackého, když je někdo velikán...
Vlevo se vynořila vyhlídková věž radnice, přístupná jenom ve všední dny, kdy úřadují místní hlavouni.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Když už o ní mluvím, podívám se na ni detailně. V roce 1601 jakýsi měšťan Havel Valášek daroval obci rozestavěný dům, snad mu došly prachy (?). Současná úprava je z roku 1925.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Držím se pěkně zpátky, teprve po datech přicházím s informací, že vlevo od věže je restaurace Radnice, snad i kdysi hotel. Příjemné prostředí, výborná obsluha, dobré jídle, ceny ne malostranské.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jiný pohled na západní stranu náměstí. Ten pán na podstavci je TGM, o něm později.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled od severu, věž patří zámku, před ní je zřejmý cukrovar.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Dobrovická radnice a prezident Osvoboditel v efektním záběru.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled k severovýchodu. Zde je zřetelné, že tento kout zasáhlo socialistické budování nákupního střediska, které se zde cudně skrývá.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled týmž směrem přes nově vytvořený kruhový objezd. Byl jsem zde v neděli, jak to vypadá za všedního provozu, nevím. Pokud by někdo hledal Masaryka, upozorňuju, že v roce mého narození, tedy v roce 1943 se takové sochy nepovolovali. Cedule vpředu není předvolební plakát, ale reklama na budoucí cirkusové představení.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Názor, co se týče soch Masaryka, měli nacisté a komunisté podobný.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vidím kašnu, nic jsem se o ní nedočetl, asi jsem všechno nepřečetl.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled směrem severozápadním z doby nacistické okupace.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Hodně starý pohled na severní stranu náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://kouzlostarychpohlednic.wz.cz/Čtyři převraty a náměstí je trochu jiné.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://kouzlostarychpohlednic.wz.cz/Severní strana náměstí k západu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.dobrovice.cz/historicke-snimky/gs-12338/p1=36281Pohled na západ.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://kouzlostarychpohlednic.wz.cz/Dobrovice a socha TGM, to je málem na román.
Postaven v roce 1927. A potom?
Zbývá už jen popřát dobrovickým jiné aktivity než je bourání pomníku. Snad je zajímavé, že starou fotku jsem převzal z německého serveru...Tak v roce 1905 se ještě Masarykovi v zemích českých pomníky nestavěli, spíš se mu nadávalo, že straní Židům, ale tady je vidět kašna a sloup, v místech kruhového objezdu.Ještě jednou. Vlevo se jede do Mladé Boleslavi, vpravo do Úherců.Na konec fotografování jsem sešel k jihu a náměstí si naposled prohlédl.
Dobrovice je zajímavá tím, že náměstí sousedí s cukrovarem, který stojí hned vedle zámku. Cukrovar je v krásném stavu, radost pohledět, v zámku je zřejmě administrativa cukrovaru, součástí areálu je cukrovarnické muzeum, které určitě stojí za prohlídku. Bohužel, už jsem neměl čas, snad někdy jindy. Stojím v ulici Kosořické, její dnešní stav určitě nepřipomíná doby, kdy cukrovar a bordel patřily k sobě.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Pádím na vlak, naštěstí jdu z kopce. Jak je vidět z fotek, den se mi vybarvil, po březnových mrazech konečně vysvitlo sluníčko. Je 25.března a nikde ani lísteček.
Kromě srovnávaček jsem fotil i jinak.


A mnoho dalších srovnávaček z různých lokalit.

Žádné komentáře: