středa 16. května 2018

Vodňany podruhé


Právě jsem si přečetl, co jsem napsal o své první návštěvě ve Vodňanech. Všude říkám, že nikdy nad ničím nenaříkám, sám sebe jsem chytil, že kecám. Ve Vodňanech loni na jaře se mi zjevně nedařilo, vinu určitě jsem měl já sám. Prostě jsem vstal špatnou nohou. Při zpracování mě překvapovalo, jak jsem to všechno zvrtal.
No, něco jsem vytvořil a je to zde:
http://vencovypindy.blogspot.cz/2017/06/vodnany.html
Vyjel jsem tedy znovu, plný očekávání lepšího. Snad se mi leccos podařilo, když se dívám na srovnávačky letošní, zdají se mi povedenější, asi jsem vstal tou správnou nohou.
Co psát o jedné z bašt českého rybníkářství? Z hlavy stejně nic nevím, všechno bych jen opisoval.
Vyrazil jsem na velikonoční pondělí ze strachu, že by mě mohly napadnout rozčílené ženy a zmlátit pomlázkami. Jsem starý a současná doba nahrává ženám, které se cítí být vykořisťovány. Nechce se mi věci řešit, to čeká na mladší generace. Ale pokud jsem v životě poznal ženy, nedají se.
V Číčenicích jsem se posadil do pěkného vláčku, to se od loňska vylepšilo. Do Vodňan jedna stanice. Cestou čtu, že zde neplatí jízdenky Českých drah. nestačil jsem se orientovat a už vystupuju. Od prosince část tratí, mířících na Šumavu obhospodařuje firma GW, kde moje legitimace, jíž jsem si zakoupil, neplatí. Dopustil jsem se tudíž černé jízdy.
Při zpáteční jízdě už jsem si dal pozor, koupil jízdenku v automatu, umístěném ve vlaku. Zajímavé bylo, že mě hned zkontrolovala revizorka. Protože jsem uplatnil slevu 25% pro cestující starší 65 let, chtěla vidět občanský průkaz. Překvapilo mě, že neurčila můj věk podle ksichtu.
Na nádraží ve Vodňanech jsem mi starší paní tvrdila, že tyhle změny jsou zaváděny proto, aby si mocní dělali ze starých lidí blázny. Přebral jsem tuto teorii a budu ji používat všude.
Tak tedy Prachaticko, Českokrumlovsko, Volarsko obsluhuje firma GW, bývalý Viamont, jehož zakladatelem byl mimo jiné i bývalý ministr, který kdysi též vlastnil fotbalovou Slávii. Všechno souvisí se vším.

Většina velikonočních srovnávaček se týká náměstí Svobody, které v tento sváteční den bylo poloprázdné, také prosluněné.
Pohled do severozápadního rohu náměstí, odkud vychází Písecká ulice. Na rohu ozdoba, která upoutá na první pohled každého, kdo vejde. Spořitelna z roku 1906.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled do koutu severovýchodního. Tam stál kdysi Panský dům, později vyhořelý, dnes sídlo městského úřadu, taky muzeum a galerie.
Byl jsem trochu zklamán, protože loni byla kašna uprostřed náměstí bez sochy, těšil jsem se, že ji uvidím v plné kráse. Pracuje se na ní, pracuje, momentálně je obalená modrou ochranou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Následuje pár pohledů směrem severozápadním. Tam stojí vodňanská dominanta, kostel Narození Panny Marie.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Vlevo před kostelem je dům čp.1, lékárna, rodný dům spisovatele Františka Heritese.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled, kde je zřetelnější severní fronta náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Západní pohled.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Strom na fotce současné mi loni zabránil vytvořit srovnávačku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Opouštím náměstí Svobody a vydávám se na sever, do míst, kde pochopím, že Vodňany a rybníky jedno jsou.
Písecká ulice se za mostem mění na ulici Tyršovu, vždyť v ní je sokolovna.
Most není přes řeku Blanici, ale přes vodu, která asi sloužila v minulosti hlavně mlýnům, dnes je spíš na ozdobu, procházka tudy je příjemná.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Všude voda, však jsem ve Vodňanech. Pohled přes rybník Malá Podvinice. Vidím střední rybářskou školu a rybářské muzeum, barák, který vlevo přibyl je výzkumný ústav rybářský a hydrologický. Já, který z rybářství znám jen to, jak usmažit kapra a sníst ho bez nehody, se moc v situaci neorientuju. Všude voda, rybníky, rybáři... Na srovnávací fotce jsem udělal chybu, přehodil jsem letopočty, no, nějak jsem to neuměle opravil, kdo nic nedělá, nic nezkazí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Příjemnou předjarní procházku jsem zakončil u kaple svatého Vojtěcha v blízkosti rybníka Malá Outrata, asi proto, že tu není v blízkosti žádná hospoda, kde by se dalo utrácet. Vegetace léty učinila své, takže srovnávačka je tak nějak...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Pár fotek z procházky je ZDE.


Další srovnávací fotky z různých lokalit ZDE.

Žádné komentáře: