pátek 20. července 2018

Františkovy Lázně 2.díl
Pokračuju, jak jsem si slíbil v článku:

Tak jsem se vžil do role lázeňského šviháka, že jsem málem zapomněl na roli mě bližší, tuláckou, což musím napravit. Františkovy Lázně nejsou jen kolonáda a Františkův pramen, to je spousta dalších míst, kde vyvěrá voda lidskému zdraví prospěšná. Stačí se podívat na mapu a vyrazit. 
Nic tady není daleko, takže přesuny nejsou turistikou, jde jen o procházky.
Pár kroků k jihu a narazíme na Solný pramen. A kolonádu Solného a Lučního pramene. Oba prameny byly objeveny v roce 1817. To je dávno, co?
Toto je dlouhá budova od severu k jihu. Na jižním konci je Luční pramen.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jo, za Rakouska, to tu bylo ženskejch...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jsem na severním konci objektu, kde vyvěrá pramen Solný. Kolonáda byla slavnostně otevřená v roce 1843.
Roztomilý je sloupek s bambulí nahoře. Bambule zmizela, ale sloupek stojí jako sloup, ač mu vyrostly dva sousedé přírodní.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Oba prameny jsou volně přístupné, jejich chemické složení je na stránkách lázní uvedené, kdo chce, najde si. Mně by to nic neřeklo. Pokud někoho zajímá, kdo tohle všechno postavil, tak se jmenoval Filous a byl z Plzně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/V objektu je muzeum historických vozidel a proti prostřední vysoké budově je další pramen Adler, což je jméno lékaře, považovaného za zakladatele lázní. Blízko tohoto pramene stojí i pomník s bustou Bernharda Adlera. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Západně od Solného a Lučního pramene jsou prameny Glauberovy. Pokusil jsem se něco přečíst o Glauberově soli, to je tak vědecké, že zůstanu u piva.
Prameny jsou přístupné ve Dvoraně Glauberových pramenů.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vracím se kolem Solného pramene k Císařským lázním, kde se mi srovnávačky nedařily kvůli vegetaci, možná v zimě, jestli budu živ a zdráv. Hned vedle vede ulice 5.května a na ní stojí lázeňský dům Pawlik, který ovšem kdysi nesl jméno Královská vila, jak jsem vyčetl ze starých fotek.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Nejstarší fotka Královské vily, kterou jsem našel, bývala o něco nižší a mohlo se k ní  koňským povozem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Za hotelem Pawlik jsou železniční koleje, které, když přejdete, jste ve Wiedermannově parku, jméno připomíná zasloužilého starostu města. V roce 1916 byla postavená výletní restaurace s rozhlednou. Z rozhledny není dnes nic vidět, takže proč opouštět vinárnu v budově ukrytou?
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Když už chodím v přírodě, nutně musím narazit na pramen Natálie, což byla srbská královna. Patří k oblíbeným pramenům, voda z něj se dokonce vyvážela do Ameriky. Ochutnal jsem, no dobře, zůstanu u Prazdroje, který se také vyváří leckams.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Trochu odbočím, kdysi jsme s mým pětiletým synem chodili v Lázních Jeseník, on se chtěl z každého pramenu napít. Nikdo by nevěřil, co jsem měl práce s očistou jeho i oblečení.
Lidé mají různé chutě.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Salingburg, další rozhledna, ze které dnes je vidět kulový. jde o stavbu z roku 1906, o umělou zříceninu, postavenou jen tak pro radost. Zasmějte se!
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Obloukem po lesní procházce se vracím k lázním Slatinným, které jsou v sousedství Lučního pramene.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pacienti zde berou slatinné koupele už od roku 1864, tedy ještě před rakousko - pruskou válkou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Teď zřejmě urazím obdivovatele skutečného velikána světové kultury, když nazvu Johanna Wolfganga Goetheho švihákem lázeňským. Velcí lidé mívají smysl pro humor, jestli ho Johann Wolfgang neměl, tak mě holt bude v noci strašit. Podívám-li se, kam velcí duchové jezdili, vznikne seznam lázeňských míst. Velcí duchové..., já se můžu špacírovat všude možně a napadnou mě jen voloviny.
Můžu se divit, když se zastaví Goethe, možná jenom sháněl dámskou společnost, že hned mu postaví pomník.
Rok odhalení 1906, autor Karl Josef Wilfert mladší.
A protože Goethe byl básník velký, proto přikládám hned tři srovnávačky.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Toto dílo je k vidění v sadech Smetanových, jak si prostor Františkovy Lázně pojmenovaly.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na sever od centra lázní vede ulice Ruská. Tady je prostor u Divadla Boženy Němcové (vpravo), málem bych mluvil o náměstí. Vlevo je podle popisu na fotce hotel Holzer und Paradies, dnešní jméno nevím.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Čtu opět hotel Holzer. Ruská ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/V Ruské ulici je i hotel Savoy.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Možná jsem ty názvy hotelů trochu pomotal, ale podle mapy je tohle Luisa/Jesenius.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/V Ruské ulici stojí kostel Povýšení svatého Kříže, od něhož je pohled do Jiráskovy ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na lázeňský hotel Tři lilie od Luisina pramene.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Lázeňský hotel Tři lilie zblízka z Máchovy ulice..
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Teď stojím zády ke Třem liliím a hledím na Luisun pramen, tedy na parádní přístřešek nad ním.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Nemohl jsem odjet z Františkových Lázní bez toho, abych se podíval k rybníku Amerika. To už je delší procházka Jezerní ulicí, která vede mimo zástavbu. Výletní restaurace ctí svůj historický vzhled.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Z křižovatky Anglické ulice s Americkou se dívám do Anglické.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/A jsem v ulici Americké. Luxusní hotel Reza, za ním stávala synagoga, ale já se projevím jako malý český člověk. V levém dolním rohu dnešní fotky je zřejmý nápis vinotéka. Moc prima podnik s posezením a výborným vínem za cenu málem neuvěřitelnou. Dvakrát jsem se zastavil a vždycky byla nabitá. Lázeňští hosté se sem mohou schovávat před společenským ruchem.
I já zapomněl, že stojím u čtyřhvězdičkového hotelu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Synagoga zblízka v místech, kde Americkou ulici křižuje ulice Francouzská. Po nástupu nacistů a zahrnutí města do Hitlerovy říše ji noví vládci zničili. Místo po ní je stále volné.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - 1.díl (Libri 1996)Z křižovatky Anglické ulice s Americkou se dívám do Anglické. V dáli kopule synagogy.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Parkhotel na rohu Francouzské a Nádražní. Budova v pořádku, ale nezdálo se mi, že by fungoval.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/

Starou fotku jsem okopíroval na adrese:http://www.fotohistorie.cz/

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
To je konec druhého dílu. Doufám, že bude ještě třetí, až stromy ztratí listí a Františkovy Lázně se pohrouží do zimní nálady.

Kromě porovnávání jsem si něco vyfotil pro svou radost. A to je zde:
http://vencovyfotky.blogspot.com/2018/06/4-662018-frantiskovy-lazne.html

http://vencovyfotky.blogspot.com/2018/06/1462018-frantiskovy-lazne.html

Další srovnávací fotky z různých lokalit.

Žádné komentáře: