sobota 21. května 2011

Svatý Jan pod Skalou

Místo, které je tak blízko šíleného mumraje, zvaného Karlštejn, pro poutníka, který není závislý na tom, že je třeba navštěvovat jenom TOP 10. Možná je tu na koukání více než u slavného souseda, a pak sympatická viditelná snaha zacelit rány, které způsobila doba minulá. Je tu fajn. Jezdí sem i městská doprava z Berouna.
restaurace pod Mramorem. Koukám, že tenhle barák měl namále. Je tu jakési ekocentrum, střecha je opravená, vidím to tak, že dům je zachráněný. Hospody se rušit nemají, ale na současné fotce je vidět vlevo nová restaurace a hotel Obecná škola.
Historickou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555, 2004)lázeňská budova. V roce 1904 založil lázně František Maršner, továrník a výrobce cukrovinek z Královských Vinohrad. Léčilo se tam všechno možné, mezi lékaři byl jeden čas i otec Karla Čapka. Svatoivanská alkalická byla k dostání v blízkém i vzdáleném okolí. Rozesílala se v bednách po 25 lahvích v provedení čistá, či s příchtí sirupu. Tedy jakási Dobrá voda. Jenom tenkrát ještě neexistovaly pet lahve. Věhlasné prý lázně byly, ale skončily činnost už v roce 1914, vlastníkem objekrtu kláštera se stala kongregace Bratří škol křesťanských. A v restitutcích jim připadl opět.
Slyšel jsem odtud spoustu dětských hlasů. Že ta auta kazí dojem? No, jezdíme v nich...
Historickou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555, 2004)obchod Antonína Landy, samozřejmě bývalý.
Historickou fotku jsem okopíroval z publikace Berounsko na starých pohlednicích. (Baron 2007)sousoší Panny Marie se svatým Janem Křtitelem a svatým Ivanem se přestěhovalo, dnes je blízko bývalého hostince Pod Mramorem, kde snad vydrží.
Historickou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555, 2004)

Facebook – Srovnávací fotky


Žádné komentáře: