pátek 8. dubna 2016

Choceň


Choceň patří mezi místa, která mám připravená do foroty. Žádnou publikaci nevlastním ani o ní nevím. Pro Pražáka ideální místo na jednodenní výlet.
Pár historických fotek mám stažených z různých internetových stránek, sednu na vlak a jedu. Vystoupím a přes zámecký park je centrum města na dohled, jen si na něj sáhnout. Jak je v posledních letech v menších městech běžné, parky bývají upravené.
Stojí za to Choceň navštívit? Určitě ano. Zvláště, když po nevlídném týdnu, spíše studeném, vyleze slunce.
Byl jsem tu někdy? V pětasedmdesátém procházela městem Pošťácká stovka, možná jsme tenkrát jenom městem propospíchali, jak jsme to dělávali v dobách, kdy jsme neměli rozum. Ne že bychom za život tolik rozumu nasbírali, spíš už moc pospíchat nemůžeme.
Jednou jsem tu vystupoval s kolem a projel pár desítek kilometrů po Pardubicku. Do města jsem od nádraží vůbec nejel, mířil jsem na Vysoké Mýto.
Ještě malá vzpomínka, to je strašně dávno, byl jsem v Pardubicích vyzvednout na tehdejší geodézii mapové podklady, páteční služební cestu jsem z úsporných dúvodů využil na cestu za turistikou do Jeseníků.
Čekal jsem na vlak, byl jakýsi železniční blázinec, mohl jsem použít rychlíku bez příplatku, vlétl jsem do vlaku, rulička s mapami zůstala na nástupišti. Za komunistů bylo všechno utajované, tedy malér. Vystoupil jsem v Chocni, ochotná drážní služba telefonicky zjistila, že mapy se neztratily, jen pro ně musím zajet.
4 koruny stál lístek do Pardubic, ale zrovna jel jenom rychlík a příplatek tehdy činil 16 Kčs, což bylo hodně. Jel jsem zavřený na záchodě. Nechytli mě, všechno tenkrát dobře dopadlo, bylo mi asi o 40 let méně, pane, to mám paměť! Kam jsem položil klíče, brejle apod., co jsem dnes obědval, to už nevím.
Při potulce prosluněnou Chocní jsem narazil na čtyřčlennou rodinku na výletě, otec je zřejmě sem autem dovezl a jeho krásnější polovička prohlásila, že Choceň je strašná prdel, že tu nic není. Fakt nevím, co by lidi chtěli, dvě pěkné děti, v choceňském zámku je hezké muzeum, pár kroků odtud přírodní zajímavost, rezervace v ohybu Tiché Orlice, zvaná Peliny, která za návštěvu a pokoukání stojí. Pominu fakt, že existují i prdele hezké.
Nechám rodinku rodinkou, třeba všechno objevili včetně hospody, kde jsem se já osobně prímovně najedl.

Vystupuju z vlaku, nádraží čistě upravené, jenom už se k vlakům musí podchody. Dřív bylo líp, to jsme si lítali přes koleje, jak nás napadlo a výpravčí raději dělal, že nevidí, protože věděl, že stejně nikoho nechytne.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Tichá Orlice se v Chocni na chvíli dělí na dvě ramena, netrvá jí to dlouho, jak by to vypadalo, že? Most, u kterého svítí obchodní akademie, je změněný, však Choceň patří mezi města, která znají slovo povodeň.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Škola je tak mohutná, že ji nelze minout. Branka je vstupem do farní zahrady.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/A zde je fara, o skutečné zahradě si můžeme nechat jenom zdát. Ulice dopředu se jmenuje Záměstí a dá se tudy uhánět směrem k Borohrádku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Tady je znovu vidět branka do farní zahrady, která se v tomto pohledu nachází hned vedle kostela svatého Františka Serafínského.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:A jsem na hlavním choceňském náměstí, které se jmenuje Tyršovo. Pohled do severozápadního rohu, kde je vidět věž kostela, vlevo je obchodní akademie a před ní Mariánský sloup.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jen se trochu pootočit...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - 2.díl (Libri 1997)Pohled do severovýchodního rohu náměstí, kde pravou půlku záběru ovládá radnice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pomalu mě chytá nostalgie. Velkou část svého života jsem se díval na vývěsní štíty, které mě upozorňovaly, že tady dostanu jídlo, pokud ho přivezli.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Dva hodně podobné záběry radnice, před kterou stojí mariánský sloup. Každý je o fous jiný, tak proč ho nezařadit. Internet je prý bezedný.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/
Pokud se chci dostat z náměstí k zámku, nejkratší je to Jungmannovou ulicí. Dívám se ale směrem k náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Idylický můstek přes Tichou Orlici k zámku je už jenom historií.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Tichá Orlice se občas naštve, zdivočí a pak si nejsou jisty svou polohou ani mosty, ještě k tomu dopravní požadavky. Fakt je, že tento kout Chocně možná ztratil historický půvab.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
Toť vše, dole vpravo je lokalita Peliny, ale to se mých srovnávacích fotek netýká.
Mnoho dalších srovnávacích fotek z různých lokalit je zde.

Žádné komentáře: