čtvrtek 5. května 2016

Žamberk


Proč jsem byl v Žamberku? Připravoval jsem nedávno staré fotky z Letohradu. Když už jedu z domova tak daleko, sichruju se. Co kdybych skončil dřív? A Žamberk je jen osm kilometrů. Podobná krajina, podle diskuzí na internetu jsem narazil na určitou řevnivost, lidi se dohadovat musí.
Už kvůli tomu nenechám staré fotky poctivě nalezené na různých webech někde schované, až bych na ně zapomněl, já se znám.
Mám zápisky, které jsem v době mučení mého prvního počítače opisoval ze svých notýsků, kam jsem si zapisoval moje cesty turistické i neturistické. Tedy mám perfektní přehled, kudy jsem ve svém životě putoval. Pokud tedy věřím skutečnosti, že jsem za léta mého žití na nic nezapomněl. 
Mám si věřit? Věřit ano, slepě určitě ne.
Podle bývalého notýsku, převedeného do virtualního světa jsem byl ve městě posedmé.
Třikrát v letech 1973-75, kdy Žamberk křižovaly různé dálkové pochody Tondy, zvaného Pošťák. O Velikonocích v roce 1982 tudy vedla jedna z tras bláznivé akce lanškrounských. V roce 1993 jsem se zúčastnil pochodu Za zlatým klíčem Rokytenky, start i cíl byl v Žamberku.
Na další návštěvu v létě 2010 si dobře pamatuju. Měl jsem postavený stan v Nekoři u Pastvinské přehrady, hrál jsem si na úžasného cyklistu. Seděl jsem na náměstí a přemýšlel, jestli mám ještě věk a síly na takové blbiny, vhodné pro pubertu.
Dnes bez kola, divil jsem se, jak daleko je do města z nádraží, přestože jde o kousek cesty. přes kopec, o kterém by slušný tulák nemluvil jako o kopci.
Slunečné počasí po deštivých dnech vzbuzovalo naději, že přece jenom jaro bude. Vždyť prokristapána máme na krku květen a příští měsíc se začne zkracovat den.
Publikaci žádnou nemám, nenašel jsem ani podobné stránky jako mají v Letohradě. Ale o tom jen potichu, aby se letohradští moc nevytahovali.
Město na Divoké Orlici je v tomto kraji jedním z mnoha měst a městeček, která jsou pro tento kraj typická. Čím? Dobré je jet se tam podívat. Většinou je zde dost památek, ale tak akorát. Ne jako v turisticky profláknutých lokalitách, kde týden oblézáme všechny možné objekty a nakonec se nám pletou a ještě ke všemu bychom na ně mohli zapomenout.
Ale je toho tady všude stejně hodně na koukání! Příjemní lidé, jídlo dobré, ceny přívětivější než v jiných krajích. Vykašlete se na Chorvatsko a jeďte do východních Čech.
Že se mi líbí všude? Jistě, všude něco je.


Na první stavbu, jejíž historické fotky jsem narazil zde. Divišovo divadlo z roku 1926. Dřevěná socha stojící dnes před budovou je Prokop Diviš, vynálezce bleskosvodu. Přírodovědec, doktor teologie, který se narodil v Helvíkovicích, což je součást města Žamberk. Jmenoval se Václav Divíšek, málem jako já, Prokop Diviš řečeno dnešním jazykem je umělecké pseudonym. Možná by se divil, že se podle něj jmenuje divadlo. Sochu spáchali Martin a Milan Petrovi ze Žamberku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/ Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Na rohu Nádražní ulice a náměstí Gen. Knopa stojí budova, jejíž popisek je Rubín. Vypadá to celkově na hospodu s pěticípou hvězdou nahoře. Dnešní nápisy ukazují na jiný druh podnikání.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Nádražní ulice se táhne od nádraží pod stejným jménem celý kilometr a půl až k náměstí. Původní účel výstavního domu vlevo, dnešní spořitelny, neznám. Ulice sama se dost změnila, některé domu zmizely, jiné stojí silou vůle, ale je vidět, že se zde pracuje a věřím, že bude stále líp.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/  Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Couvnu-li od předešlých 3 záběrů zpátky směrem k nádraží, jsem u školy z roku 1880, od roku 1954 gymnázia, jehož fasádu se nepodařilo zničit, jak bývá u těchto krásných škol z minulosti dost časté. Jde o budovu vlevo, pochopitelně.
Tak tedy Nazdar.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Radky Holendové a Pavla D.Vinkláta Album starých pohlednic Orlické hory a Podorlicko (Knihy 555 - 2006).A jsem na Masarykově náměstí, v centru Žamberka. Uprostřed stojí Mariánský sloup z roku 1712 se sochou P.Marie Immaculaty a sochami světců. Přišel jsem Nádražní ulicí, což je ulice vpravo vedle mohutného Panského domu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Severovýchodní fronta náměstí, která směřuje do Zámecké ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na jihozápadní stranu náměstí, kde jsou vidět věže kostela svatého Václava. Pokud se pamatuju, podobný pohled býval v mnoha českých městech, hlavní náměstí sloužila jako autobusová nádraží. Dnes parkoviště.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Trochu jiný pohled stejnou stranou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jak bylo před 70 lety náměstí klidné a přehledné. Ale jak je zřejmé, i nedostavěné, přes kašnu bylo vidět Orlické hory.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Východní roh náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - 8.díl (Libri 2011)V severním rohu náměstí stojí radnice s malým domkem vlevo, což je hasičská zbrojnice. Dívám se přes kašnu, uprostřed níž je sousoší Nymfy a kentaura. Že stojí ozdoby jinak orientované a trochu pozměněné, mi bylo jasné už na místě, ale nevím, proč tomu tak je. Kdybych se to dočetl, byl bych to vykecal.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled po jihovýchodní frontě náměstí. Vpravo je Panský dům, za komunistů Společenský dům, dnes zase Panský.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Přes celé náměstí je fronta severozápadní, pohled na radnici s hasičskou zbrojnicí, vlevo hotel. I dnes poutníka ubytují a dají mu najíst. Vřele doporučuju. Dnes penzion Imrvere, kde mi předložili vynikající svíčkovou s houskovými knedlíky, které snad zadělávali v místní kuchyni. Většina restaurací knedlíky kupuje od výrobců polotovarů.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na Panský dům.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled k severu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ještě jednou, ale historická fotka je trochu starší než předešlá.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/A potřetí s výhledem na Orlické hory.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/


Tak jsem obešel náměstí kolem dokola a zpátky, dostal jsem se do Zámecké ulice. Následují dva záběry.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/

Žamberský zámek v současnosti slouží jako odborné učiliště obchodu a služeb. Končí procházku dvěma záběry z nádvoří.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/ Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


No už se stalo, snad budu možnost napravit. Šel jsem jenom do míst, kam mě zavedly staré fotky. Mnoho jsem jich nepoužil. Pročítal jsem texty o městě, je zde hodně zajímavostí, ke kterým jsem se nedostal. Docela mě mrzí, že jsem tady nepřespal. V hlavě mám pocit dluhu vůči městu a vůči sám sobě.
Ale třeba ještě bude možnost.


Pár fotek jsem učinil i mimo srovnávání. Zde jsou.


Mnoho dalších srovnávacích fotek z různých lokalit.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Kde jsi přišel na to, že Helvíkovice jsou součástí Žamberka?