úterý 24. května 2016

Chrastava


Zavítal jsem pro změnu do města, jež pro mě vždy bylo městem, kterým jsem projížděl. Po silnici jsem často putoval na kole a Chrastava byla na cestě z Liberce do Jítravy, kde měli rodiče chalupu a já tam trávil několikery prázdniny.
Vlakem jsem také jel, v Liberci jsem nastupoval na umístěnku do svého prvního zaměstnání. Přivítali nás, posoudruhovali, což byla po mírně nepolitické průmyslovce (opravdu je mírně), novinka. Rychle mě vypakovali do Ústí nad Labem.
Jeli jsme tenkrát v roce 1961 vlakem přes Varnsdorf, tedy i přes Chrastavu a Žitavu, německy Zittau, která ležela v tehdejší NDR. Psal se červenec, berlínská zeď ještě nestála, určitě v plánu byla, protože než se léto s létem sešlo, Berlín byl neprodyšně rozdělený.
Do té doby byly na hranicích mezi ČSSR a NDR dráty, všude kolem spousta vojáků všech možných uniforem, protože vlak jel kousek i přes Polsko. V Žitavě vlak zastavil, ale nástupiště bylo plné ozbrojených ochránců německého i našeho socialismu, okna jsme nesměli otevřít.
Trať existovala v českém jízdním řádu, později již nebyla hranice tolik hlídána, dráty šly do sběru. Koleje pořád spravujeme my, ale momentálně po nich jezdí německá společnost Vogltlandbahn, vlaky hlásí jako Trilex. Po vlaku chodí průvodčí, platí se jim v korunách či Eurech, jízdné je na naší úrovni, dokonce mi jako starému dávají slevu 25%.
Chrastava, německy Kratzau, co můžu napsat? Město po mnichovské dohodě v roce 1938 připadlo nacistické říši, po jejíž porážce bylo naopak odsunuto německy mluvící obyvatelstvo.
Takových míst je v Sudetech hodně, noví osídlenci se po roce 1946 často nechovali jako správní hospodáři, těžko se člověku, který sice historii trochu zná, ale nebyl přitom, hodnotí. Můžu vzít jen staré fotky, kterých je poměrně dost a porovnávat. raději bez kvalifikovaných komentářů.
Poutník musí ještě brát ohled na povodeň, která se tu provalila v roce 2010. A že se dnešní obyvatelé s pomocí dotací EU snaží, aby bydleli v lepším prostředí, o tom není sporu.
Může Pražák, který znal město málem jenom z rychlíku, kritizovat?

Vystupuju z pěkného vláčku na nádraží, kde je jenom nástupiště, dvě koleje u něj, podchod, kterým moc lidí nechodí. V pracovní dny vítá cestující hospoda prý s domácí kuchyní. Velká budova, provozem spíš zastávka s výpravčím, který zde asi nemá příliš povinností.
Asi jsem měl stát ještě kousek blíž koleje, která není dnes používaná, protože vrch, zvaný Ovčí hora mi trochu ujel vlevo. Trochu jsem se bál, aby mě někdo nevyhnal, hlásili, že pojede vlak od Liberce. Orientace podle kopců je všelijaká, dnes na nich vyrostly lesy. Jindy bych to předělal, ale kvůli fotce nádraží do Chrastavy nepojedu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Nádražní ulice je v Chrastavě dlouhá, končí až v centru. Cestou míjím několik restaurací, pochopitelně bývalých. Tahle se jmenovala U pošty.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Tohle býval hotel U města Mohuče, jak my Češi říkáme německému městu Mainz. 
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)
Tohle ovšem není hospoda, ale pošta. Dodnes. Vlevo vede dál Nádražní ulice, vpravo Turpišova.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Kdysi náměstí Ludwig-Jahn-Platz, ze kterého se stalo autobusové nádraží. Zůstala budova bývalé kavárny a cukrárny Café Pohl, je z ní v současnosti hasičský dům.
Obě staré fotky jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)


Zpětný pohled na dnešní autobusové nádraží, za kterým se na nové fotce objevila dnešní hasičárna.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Z autobusového nádraží vede na náměstí 1.máje Žitavská ulice. Těžká orientace, většina domů vlevo nestojí, vpravo jen Lidový dům a za ním domy v dálce. Tak nějak to bylo...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)V Žitavské ulici dosud stojí dům, který býval hostincem U jelena.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Kdysi Dělnický dům, později restaurace Lidový dům, ze které zbyly jen štíty. Pivo zde nedostanete, snad jakési šuntové oblečení.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Žitavskou ulicí jsem došel na náměstí 1.máje a otočil jsem se.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Radnice, vlevo přes Libereckou ulici, které se v současnosti rekonstruuje, jak vidno z přítomnosti stavebních strojů, je bývalý hotel Černý kůň, dnes muzeum, knihovna a obřadní síň.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Vidím stejné objekty při pohledu ze severního rohu náměstí. Domek v protilehlém rohu bývalo pekařství J.Körnera
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Pohled ze západního rohu úhlopříčně k východu. Parádní morový sloup se mi schoval za strom.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Hotel Černý kůň v detailním záběru, Liberecká ulice plná práce, vlevo je dnes penzion Gloria, kde jsem se dvakrát v příjemném prostředí slušně najedl a poseděl u piva.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Na jihozápadní straně náměstí bývala restaurace U kotvy, dnes obchod s potravinami, balkón zřejmě zbytečný.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005) Severní roh náměstí, z něhož vychází Frýdlantská ulice a hostinec U černého orla. Publikace z roku 2005 uvádí, že zde je elektroprodejna, ale vidím kytičky.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Pohled z jižního rohu náměstí na severozápadní frontu, přes kterou vykukuje kostel svatého Vavřince.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:


Podobný pohled jako u předešlého záběru, jen z jiné doby, když zuřil socialismus.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Ještě jednou na severozápad, tentokrát z prostoru v radnici. Hezký, že jo? Tohle dá kupodivu dost práce trefit se. Ty dámy tu tehdy nebyly.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:To už tu bylo, od západu k východu, ale trochu jinak.Něco podobného už tu bylo, ale přece to nevyhodím.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Radnice a kašna. Kašna je rekonstruovaná, je zřejmě trochu níž, ale polohově se trefili skvěle. O radnici následně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Věž je jiná, což je vidět. Bývala dřevěná, v roce 1941 nevydržela vichřici, byla poškozená a musela být odstraněna. V dalších dějinných událostech na ní nezbyl čas, možná ani peníze. Ta nová stojí od roku 2005.
To jsem se dočetl v publikaci Romana Karpaše Stalo se na severu Čech 1900/2000, z vydavatelství 555 (2001), odkud jsem okopíroval i starou fotku.V Liberecké ulici stával hotel Koruna (vpravo). Asi hyzdil, proto byl odstraněn.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Podobný, ale ne úplně stejný pohled.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace R.Karpaše, K.Stena a M.Nevrlého Album starých pohlednic Lužických hor a Ještědu (Nakladatelství 555 - 2000)V dnešní Revoluční ulici byla budova okresního soudu, dnes se v ní učí žáci, první stupeň jsme si zvykli říkat.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Dívčí měšťanská škola na rohu náměstí 1.máje a Turpišovy ulice, ze které je záběr.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Hned vedle školy bývala městská spořitelny, až do roku 2005 sloužila jako školní jídelna. Školáci chodili na obědy do skutečně skvostné jídelny.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Pohled podél školy Turpišovou ulicí dolů. Nevím, jestli zeď školy a malý domeček v pozadí stačí na srovnávačku, ale tak nějak to snad bylo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Pohled na kostel svatého Vavřince z dnešní Družstevní ulice. V domečku uprostřed, který se mi schoval v přírodě, bývalo hodinářství.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)U kostela svatého Vavřince býval pomník obětem 1.světové války. Dějiny se nezastavily ani u těchto záležitostí. Zbylo torzo, dnes opatřené českým a německým nápisem.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Tato budova stojí na kraji Polní ulice a je v ní dnes zdravotní středisko.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace F.Vydry, V.Marka a P.Prášila Hrádecko - Chrastavsko na starých pohlednicích (Baron 2005)Fotky, které jsem nafotil jen tak, jak se mi nabízelo při mém chození. Jsou zde.2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Bernichova restaurace je v Bílokostelecké ulici :)
https://mapy.cz/zakladni?x=14.9603512&y=50.8174068&z=18&l=2&pano=1&pid=24413862&yaw=3.848&fov=1.257&pitch=-0.080

Díky za supr stránku!

Václav Víšek řekl(a)...

Dobrý den, moc Vám děkuju. Byl jsem kousek od správného místa.Tu špatnou srovnávačku jsem smazal. Třeba někdy jindy...