středa 30. listopadu 2016

Nový Bydžov 1.část


Právě jsem přicestoval do města neznámého, samozřejmě mně neznámého. Výlet přesně takový jaký předpokládají otcové organizované turistiky, je správné, aby turistika měla část sportovní i poznávací. Určitě existují tabulky, jaký poměr mají mít obě složky.
Naříkat nad skutečností, že všechno bylo jinak, nemá smysl. Mladý chodí, běhá, starý, moudrý, protože už nemůže, se dívá a pokyvuje rozumně hlavou, kterou si naplní spoustou informací. Budiž mu přáno, aby je nezapomněl.
V mém turistickém šílenství se nenacházela cesta přes Nový Bydžov, jednou jsem projel na kole z Podkrkonoší, vyfotil si jejich zajímavě nádhernou radnici a ujížděl. Dávno už je tomu, kdy při průjezdu městem v rámci pracovní cesty tady kolega sehnal boty, po nichž toužil a byl tak nadšený, že jsem si je koupil taky.
Další příčinou je publikace z nakladatelství Paseka Zmizelé Čechy o Novém Bydžově. To jsou knížky, v kterých se ukazuje, jaké má určité místo patrioty. Knížky, s nimiž se dá po městě putovat, v mém případě ploužit.
Moje komentáře nemůžou být znalecké, což ani jinde nejsou. Srovnávaček jsem spáchal dost a rozdělil na dvě části.
Zdálo se mi vhodné začínat na místě, kdy jsem z pohodlného vláčku vypadl do listopadového povětří. Třikrát. Jednou slunečno, podruhé mrazivo, potřetí jsem zmokl.
Každému doporučuju hospodu, která je proti nádraží. Hospodu, jakou pamatuju z let mladších. Obyčejná knajpa, určitě ne zaplivaná. Kdo v první řadě počítá hvězdičky u dveří, nechť se posune jinam. Kouří se tam, pivo dobré a levné, grog stojí 23 Kč a hostinský lil do něj přede mnou pořádného velkého panáka, ne nějaké 0,4 dcl, jak začíná být v kraji zvykem.
Ohřívají párky. Otvírací doba denně od 9 do 22. Člověku nevadí ani daň dnešní době, televizní obrazovka.
Stavba nádraží zůstala pěkná, jak ji postavili za monarchie. Že nás, co jezdí vlakem, je málo? Proto si můžu dát před jízdou grog a nemusím se bát, že budu muset dýchat, což snad ještě nějakou dobu zůstane. Než se dobroserové všech zemí spojí a ohlásí, že bylo zrušeno všechno, co se lidu líbí, ale škodí jeho zdraví.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Devatenácté století zakončil bydžovští stavbou Okresního domu podle stavitele Jana Vejrycha, zrovna nedávno jsem vzpomínal, že jsem kdysi byl na Kozlovském kopci, kam Vejrych jezdil a taky Švabinský, ale to už jiná historie, jsem u řeky Cidliny. V této budově je Domov mládeže při střední ekonomické škole.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Za Františka Josefa I. stačila Novému Bydžovu taková malá nemocnice. Od té doby jsme stále zdravější, do takových krcálků bychom se nevešli. Nemocnice je dnes veliká, převeliká, ale z této budovy zdravotnictví nezmizelo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Ještě jednou, nerozhodl jsem se, kterou fotku mám vyřadit.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Dva záběry na bývalé Bio Sokol na rohu třídy Čsl. armády a ulice Dr.M.Tyrše. V údobí mezi pořízením obou starých fotek byla uskutečněna přístavba. Budova dnes nechátrá, aspoň viditelně ne, ale na filmy se sem nechodí.
Obě staré fotky jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


V Tyršově ulici stojí i tato stavba.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na třídě Čsl. armády stával hostinec U Petrovických, zbořený v roce 1967. Co s placem zamýšlel tehdejší socialistický developer před skoro 50 lety? Nikdo zde nic nepostavil ani v době pozdější, lidé si zde zvykli na parkoviště.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Málokdy se potkám se situací, kdy dnešní podoba domu je více zdobená než bývalá. Kdysi Römerovo cukrářství, dnešek se hlásí sám na dálku.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.V dnešní ulici Al. Gallata stával právovárečný pivovar, na jehož místě je moderní budova městského úřadu. Však hned vedle je vidět z boku radnice, ale tam se dostanu později.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Na rohu ulice Komenského a Na Valech stával dům Oldřicha Jedličky až do doby po vítězném únoru hostinec Pod věžičkou. Pak jsme začali budovat socialismus, nebyl čas na vysedávání po hospodách.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Předešlý domek stojí proti gymnáziu, které bylo zbaveno ozdobných zbytečností, stejně jako u dalších staveb, které ještě budu obcházet.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Revoluční třída. V hostinci U Šťovíčků na rohu s ulicí Václava Klimenta Klicpery vám už pivo nikdo neprodá.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Sokolovna z dvacátých let na Revoluční třídě.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.V ulici Karla IV. stával berní úřad.Bergmannův sirotčinec z roku 1892 v ulici Karla IV., dnes dům pečovatelské služby. Nechce se mi vyjadřovat k dnešní podobě některých objektů, neznám celou jejich historii, v jakém stavu byly před přestavbou a pak nebydlím tady, nechme bydžovským co jejich je.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Hned vedle v ulici Karla IV. stojí dívčí škola z roku 1885.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Chlapecká škola stojí o kousek dále, už v ulici Václava Klimenta Klicpery.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Nový Bydžov je městem, stojícím na rovině. Potom i malá vyvýšenina je nazvaná kopečkem. Stával tady hostinec s tanečním sálem, lidé se sem chodili bavit, stará podoba v publikaci je, ale nejsem schopný ji zařadit do současného stavu. Když v letech 1923-24 vyrostlo na severním straně hostince divadlo Aloise Jiráska, úplně se změnil charakter místa. Ale lidé se sem stále chodí bavit.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Toto byly chudinské domky pro 16 rodin v Luční ulici.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Na východ od Masarykova náměstí vede ulice Dukelská. V publikaci je hodně fotek, které ukazují její dřívější charakter, kde stávaly roubené domy, poslední zmizel v roce 1967. 
Pohled Dukelskou třídou směrem k náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Jedličkův nárožní dům. Tady je vidět poslední bydžovský roubený dům, vykukuje z řady.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Nezaměstnaní před dělnickým konzumem.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.V bývalé synagoze působí Českobratrská církev evangelická.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Třída Bedřicha Smetany vede na sever z Masarykova náměstí. Všechny ulice, vedoucí z náměstí do čtyř světových stran jsou dnes hodně frekventované, některé ze srovnávaček jsem vytvořil obtížně.
Na rohu s Purkyňovou ulicí stával tenhle parádní dům. Kříž dnes stojí u kostela svatého Vavřince.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Jenom díky popisným číslům, uvedeným v publikaci se dají některé objekty identifikovat jako třeba řeznictví pana Modřického.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.Hostinec U Králíčků v Jičínské ulici, dnes prodejna zahrádkářských potřeb v ulici Bedřicha Smetany.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov, vydanou nakladatelstvím Paseka v roce 2007.


Poctivě jsem obešel centrum Nového Bydžova kolem Masarykova náměstí. I tam jsem pochopitelně porovnával, výsledky budou v druhé části potulky Novým Bydžovem.

A druhá část se právě narodila. 2.část


Pár fotek, nafocených jen tak, bez důvodu je zde.A mnoho dalších srovnávacích fotek z různých lokalit.

Žádné komentáře: