pátek 2. prosince 2016

Nový Bydžov 2.část


První část srovnávacích fotek z města Nový Bydžov jsem zveřejnil tady:
A slíbil jsem druhý díl. Měl jsem je hotové, jen to trochu uspořádat a třeba si i vzpomenout, co jsem to vlastně chtěl. Je módní se vymlouvat na jakéhosi Alzheimera, ale zapomínáme už od dětství, sotva jsme začali vnímat svět kolem sebe. Že se to věkem zhoršuje? Řekněte mi, co se věkem nezhoršuje, právě si nemůžu vzpomenout.
Obešel jsem širší centrum města a na konec jsem si nechal náměstí, zrovna teď se jmenuje Masarykovo.

Dávní zakladatelé města vytyčili náměstí tak, že se téměř blíží ideálnímu čtverci, v příručkách se lze dočíst přesné údaje, které bych si musel napsat a pak si vzpomenout kam.
Je to určitě zajímavé, ale náměstí je průjezdné ze všech stran pro všechny automobily, včetně kamionů. Hukot na pěkném náměstí je prakticky nepřetržitý. Nemohl jsem si dovolit štrádovat kudy se mi zachtělo, přechody pro pěší jsem ukázněně používal.
Chodím-li v určitém prostoru sem a tam a třeba dva dny, určitě si mne všimnou lidé místní. 
Co je to za dědka, motajícího se po náměstí. Ještě ho přejedou, blbouna. Zatím mě ještě nikde nesebrali, ale co není, může být, jestli mi psychiatři dovolí, napíšu někam.

Města si různě zdobí svůj vzhled, opičí se po sobě či chtějí světu ukázat svou výjimečnost. V mých očích je bydžovská radnice úžasná. Budu-li předstírat světáka, řeknu pěknej barák. Snad jsou na ni místní obyvatelé pyšní.
Zařazuju dvě srovnávačky po sobě, staré fotky vznikly 40 let od sebe. Aby tu radnice stála až na věky, pokud to nejde, tak aspoň hodně dlouho.
Obě staré fotky jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Stará fotka není nejkvalitnější, já jsem o 70 let mladší a nevypadám líp. Radnice je zde jenom kousek, vpravo od ní záloženský dům, přes ulici, jež se dnes jmenuje Československé armády, býval hostinec U Kupců, který změnil podobu dost výrazně.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Masarykovo náměstí, pohled je nasměrován do severozápadního rohu. Mariánský morový sloup v plné kráse, sednout si k němu nemůžete. ale pořád víte, jak se dostanete do různých měst.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Pohled do stejných míst, jen jindy.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Teď se dívám do jihovýchodního rohu. Kašna s lvem tu už není dávno. Za ní stával Lalouškův dům, který nahradila spořitelna. Dívám se na staré fotky a mám pocit, že tohoto prostoru je pro křižovatku silného silničního provozu škoda. Třeba se mýlím.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Pohled k jihozápadu, vlevo je vidět věž kostela svatého Vavřince.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Záloženský dům přilepený na radnici.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Vinárna Rudolfa Váni byla posledním domem na novobydžovském náměstí, který měl podloubí. To bylo ještě za Rakouska.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Náměstí si zřejmě najal nějaký Jabůrek, aby měl kde furt ládovat. Za kanóny je vidět domy, které byly hromadně odstřeleny v roce 1979. Pak tu zřejmě byl dlouhá léta jen park, protože publikace z roku 2007 se nezmiňuje, že by tu něco stálo. Teď stojí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Podle publikace rakouští dragouni. Z mé současné fotky je zřejmé, že jsem vlezl do míst, kam se asi chodit nemá, střed kruhového objezdu. Snad nedostanu pokutu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Asi jde o předchůdce dnešních messengerů.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Vyhlášené korzo před lékárnou U Zlaté Koruny. Ona koruna je vidět při horním okraji fotky, zůstala tam dodnes, ačkoliv prodejna nabízí úplně jiný sortiment. Nastrojené dámy odešly, o dnešní zboží možná neměly zájem.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Hrnčířský jarmark před radnicí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Pohřební průvod v část severní fronty náměstí, odkud vychází třída Bedřicha Smetany.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).František Peřina tady prodával železo a netušil, že by si tu mohl v budoucnosti koupit pizzu, pokud otevřou.
Jedna ze srovnávaček, které bych nedokázal vytvořit, pokud by v publikaci nebyl k fotkám skvělý text včetně popisných čísel.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Hadry zůstaly, pokud pan Emanovský by se díky slovu hadry neurazil. Možná i dnešní prodejce.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Východní strana náměstí s Městskou spořitelnou, vlastně jedinou stavbou, jejíž podoba zůstala. Vlevo byl a je hotel U Lva, jehož podoba je mírně jiná.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Severozápadní část náměstí. Ano, Narpa, komunistům se zdály prodejny s názvem papírnictví divné. Taky jsem chodíval do Narpy. Na náměstí samozřejmě bývalo skoro všude autobusové nádraží.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Severozápadní roh náměstí zblízka. Sokolská slavnost, v bílém klobouku přihlíží tehdejší starosta Alois Stýblo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Kostel a radnice v zimě.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).A ještě jednou zblízka severozápadní roh náměstí. Ten pán je prý pan Skřivánek, hostinský od České koruny a za dnešní podobu budov nemůže.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Prokopa Zmizelé Čechy - Nový Bydžov z nakladatelství Paseka (2007).Pohlednice z konce 19.století možná někoho inspiruje k tvrzení, že dřív bylo všechno lepší. Neříkám, že jsme vždycky s dědictvím po předcích naložili správně, ale tenkrát se zcela běžně umíralo na obyčejný zápal plic...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Stará fotka asi z doby socialismu, rok neznám.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Poslední srovnávačky jsem nechal bez komentářů, jenom bych se opakoval. To je, co se mi zdálo být zajímavé.
Opouštím Nový Bydžov a těším se, že zajdu na jedno do hospody proti nádraží, spíš na grog.


Další srovnávací fotky z různých lokalit.

1 komentář:

Michal Rygl řekl(a)...

Jakožto rodilý novobydžovák mohu říci jen jedno: Parádní fotky a skvělá práce.