sobota 25. března 2017

Divišov, kolébka Šternberků

Větší znak jsem nikde nenašel. Kdo by chtěl vidět větší, musí do Divišova, mají ho na vchodem do radnice, může se podívat.

Splácím dluh z loňského června, samozřejmě, že jako správný grafoman jsem o tom tehdy napsal.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/06/vylezl-jsem-na-spulku.html

Jsem tady, vidím, že listí v listopadu opadalo, takže můžu fotit, hospoda vypadá otevřená, už se těším.
Slušnost mi velí podívat se, kam jsem to přijel. Historie menších míst se hledá hůř, ale kdo chce, najde.
Zakladatelem vsi byl člen družiny knížete Břetislava Diviš z Divišova. To je nějakého divení. Někdy na počátku 13.století se to stalo. Nechci se vrtat v záležitostech, kterým nerozumím, ale připadá mi, že sem mocní toho Diviše odstrčili jakoby stranou, kdoví, co to bylo za patrona. Ovšem jeho syn Zdeslav vystavěl nedaleko nad řekou Sázavou hrad Šternberk (dnes Český) a jeden z nejmocnějších českých šlechtických rodů byl na světě.
V 16.století se stal Divišov městečkem, ještě za první republiky též, asi o statut přišel, ale od roku 2006 je zde městys.
Krajina je tady nádherná, i moje kroky sem několikrát zamířily, při vlašimských dálkových pochodech, po roce 2000 i na cyklistických toulkách, v době, kdy jsem ještě byl schopný jezdit v kopcích. Určitě jsem se tu aspoň jednou dobře najedl.
To je vše z mé osobní historie. Já vím, co je to proti Šternberkům. Jde o jedno z pěkných míst, jakých máme v České republice hodně.


Kostel svatého Bartoloměje je uprostřed obce, kolem něj jsou náměstí Horní a Dolní. Teď jsem na Horním. Automobilový provoz zde není tak moc silný, ale motající se člověk s foťákem občas překáží. Asi nepůsobím na první pohled jako nejšikovnější, asi ani na druhý. Jeden občan na mě starostlivě volal, jestli vím, že stojím ve vozovce. Že by strach o mě? Pak, že lidi nejsou hodní.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Stromořadí v Divišově má dlouhou historii.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Všude spousta bláta. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na všech předcházejících záběrech je vidět škola, tady trochu výrazněji.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Holčičko, běž stranou nebo tě přejede auto! Jestlipak ještě dýchá? Bylo by jí přes 80. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Došel jsem na konec Horního náměstí až ke kostelu. Ohlížím se vzhůru a vidím Benešovskou ulici. Vlevo je kousek radnice. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Opouštím Horní náměstí, podle starých pohlednic by se mělo jednat o Dolní náměstí, na mapě je název Tyršovo, ano stojím před hospodou U Sokola. Kostel svatého Bartoloměje, vpravo je budova děkanství.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Ještě jednou asi hezčí záběr. Na dnešní fotce je vidět vpravo památník obětem z roku 1924. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kostel svatého Bartoloměje, pohled k jihozápadu. Zde je památník málem v detailu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Na pohlednici zjevně okousané je vidět vlevo od kostela radnice a úplně vlevo na kraji je kousek hospody U Sokola.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Tak tady toho moc vidět není. Chtěl jsem záběr vyhodit, ale nakonec zvítězila chuť znázornit, jak se změnil charakter Dolního - Tyršova náměstí. Vpravo je hospoda, dál zvítězila chuť na dlabanec. A pivo.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Pochutnal jsem si, vylezl z hospody a zažil další radost. Obrovská dodávka (co v tom vozejí?), která mi stínila v posledním záběru, odjela. Pohled na Tyršovo náměstí směrem k severozápadu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/


Mnoho další srovnávacích fotek z různých lokalit. 


Žádné komentáře: