středa 22. března 2017

Zlonice a Slaný

ZLONICEJe to ve mně, nezbavím se zvyklostí, které nám vtloukali do našich malých hlaviček ve škole začátkem padesátých let minulého století. Věděli jsme, že žijeme ve společnosti, kde se musí plánovat. A plán se musí splnit, pokud nenastanou objektivní potíže.
Jako třeba mrazivý leden. Stane se. Během roku, jak tak jezdím po krásné české zemi, trousím srovnávací fotky a plánuju, jak se do některých míst vrátím v zimě, kdy bude vegetace spát, listí spadané.
Mrazy trochu poleví, blíží se konec února, za chvíli je jaro. Jedním z míst, které mám při ruce, je Slaný. Jsem hamoun a zdá se mi málo jet na výlet kvůli několika fotkám. Přiberu Zlonice, ty jsou hned vedle. Beztak je neznám.
Předpověď počasí hlásí chvílemi i slunečno, jen sem tam přeháňky, silný vítr. Ten mě neodfoukne, vždyť mám přes metrák.
Vystupuju z vlaku, fukéř je přímo zběsilý. Se přece nebojím. Jednu chvíli přinesl přeháňku plnou zmrzlého ledu. Kde to tam nahoře vzali? Za chvíli slunce, už se žene další mrak, že bych se na to nevykašlal. Vracím se, napadne mě, že ve Slaném to může být lepší. Ale vlaky jsou vyhřaté, nechce se z nich. Jedu domů.
Vydávám se znovu. Je neděle, jezdí spěšňák do Loun, staví ve Zlonicích. Únor je už málem bývalý. Pošmourno, v neděli v půl deváté nikde ani noha, jen moje. Stále méně slepic pobíhá v našich vesnicích, lidé nevstávají se slepicemi, proto jsou zalezlí a dopíjejí, co jim zbylo od večera.
Aby bylo jasno, Zlonice nejsou vesnice, Zlonice jsou městys. Aby mě někdo nenafackoval.


Nádražní třída hlásí stará fotka. Změnilo se vůbec něco? Koně jsme schovali do plechových miláčků. Stromy jsou asi tytéž, jen je zloničtí ořezali, aby nedopadli jako v Babyloně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jen se otočím zpět k nádraží a vidím, že moc nevidím. Málem jsem přehlédl sokolovnu. Jak tak se toulám, někdy mě napadá, že bych měl objíždět sokolovny, je mezi nimi spousta zajímavých staveb.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kdo jede do Zlonic ze Slaného autem, narazí na školu. Protože jsem dávno za mlada projížděl touto krajinou na bicyklu, pamatuju se na směr severojižní, cesta vede nahoru dolů jak přejíždíme údolí vodních toků, které míří směrem k Vltavě. Škola je na kopci, odtud už se jede z kopce, samozřejmě z dálky je vidět symbol městyse kostel. Už se k němu hrnu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Hned za školou je bývalý špitál, kde je dnes muzeum Antonína Dvořáka, jenž se zde pod tatínkovým dohledem učil na řezníka, ale daleko víc ho zajímala hudba, jíž se učil u zlonického varhaníka Antonína Liehmanna, dokonce i složil později skladbu Zlonické zvony. Řezníků je dost, přestože vegetariáni by je zrušili, Antonín Dvořák je jenom jeden. Osobně si myslím, že takový génius by se prosadil v jakémkoliv prostředí, možná i kdyby mu hudbu zakazoval Zdeněk Nejedlý.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 8.díl (Libri 2011)Dvořákovo muzeum jsem zanechal vpravo mimo záběr. Silnice zdaleka ne asfaltová začíná klesat ke kostelu. Ulice se jmenuje Komenského, vpravo je Liehmannova.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Kostel Nanabevzetí Panny Marie jako na dlani. Vpravo hotel Koruna, centrum zlonického a kulturního života, tedy tenkrát. Dokonce měli i svoje pivo. Svět se mění a my ještě víc, jak na sebe někdy koukám.
Starou fotku jsem okopíroval z kalendáře z roku 2005 Slaný a okolí na starých pohlednicích.Centrum Zlonic, náměstí se jmenuje Pod lipami. Byl jsem zde v neděli dopoledne, viděl jsem vycházet dost lidí. Proto tolik aut.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Záběr je ze schodů, vedoucích ke kostelu. Zajímavý plot pode mnou je asi původní, ale trefit se do něj naprosto přesně mi přišlo nemožné.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Ještě jeden záběr na kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Hlavní ulice k severu směrem na Mšené lázně se jmenuje Dvořákova, Tady si postavili zloničtí Občanskou záložnu, v současnosti v ní sídlí policie.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 8.díl (Libri 2011)Foceno od předchozí budovy, však je vpravo vidět. Zástavba dál je přerušena, na vzniklém place stojí prodejna. Ti lidé neblokují provoz, ti se vyšňořili kvůli fotografovi.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na předchozím záběru je vidět kopeček, na němž stojím teď a hledím zpět k jihu na náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Téměř stejný pohled, jen trochu jiný. Vzadu náměstí. Vpravo hospoda, nejen bývalá, ale i dnes fungující. Má svoje jméno, které jsem zapomněl (U lva?). Kdybych si vzal účtenku, které se neberu - schválně, věděl bych to. Měl jsem radost, že jsem byl u ní, když nedělní pošmourno se změnilo v deštivo. Otevřeno, obědval jsem, dostal jsem tak velkou porci, že jsem se přejedl, což nesmím. Mám totiž jenom půlku tlustého střeva a musím jíst s mírou. Však už brzo mě přepadly potíže skoro katastrofální. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Zajímavý pohled na náměstí Pod lipami. Za Rakouska bylo prostě bláto. Vysoký dům vpravo je radnice. Ulice vpravo je Pejšova.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/V Pejšově ulici stojí fara, postavená podle návrhu Kiliána Ignáce Diezenhofera. Dnes jde o pohled ze zahrady, kdysi šlo o hlavní průčelí. Bylo otevřeno, nikdo mě nevyhodil, vyfotil jsem, aniž jsem něco zničil nebo ukradl. Později však vrata do zahrady byla na zámek. Měl jsem tedy štěstí. Ve správném čase na správném místě.
Starou fotku jsem okopíroval z kalendáře z roku 2005 Slaný a okolí na starých pohlednicích.Jak je vidět, Pejšova ulice se jmenovala dříve Farní, směřuje západně přes mnohé vesnice do Klobuk.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled Pejšovou ulicí směrem k náměstí Pod lipami.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:


Tak jsem prošel Zlonicemi, které bývaly významnější než dnes, což se stává. Je zde i zámek, myslím, že místo stojí za příjemný výlet v zajímavé krajině, zajímavé zvláště pro návštěvníky, kteří se neradi tlačí v průvodech turistů.

Fotky z procházkyOdjíždím do Slaného.
SLANÝ


Doplnění několika srovnávaček ze Slaného bylo hlavním bodem, stalo se, že jde o doplnění srovnávaček ze Zlonic. Kdepak, já to říkám, plánování je základ.
Počasí, které věstilo déšť, se udobřilo, ve Slaném jsem vystoupil.
Těžko můžu o městě něco nového napsat.
Snad jen adresy výsledků minulých zájezdů.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2014/03/slany-1cast.html
http://vencovypindy.blogspot.cz/2014/03/slany-2cast.html
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/07/slany-3cast.html


Dále předkládám jenom zbytky. Ještě bych měl něco kolem kruhového objezdu pod kostelem, ale to bych musel někdy v noci za světla, což je blbost. Provoz hodně silný.

Kousek pod nádražím je tato budova, postavená na přelomu let 1908 až 1909 firmou Rudolf Stein a spol. Vyráběli boty. Jak je vidět, časem rozšířená, měnila majitele, boty nechali botami, a je tu pivovar Továrna s hospodou
Starou fotku jsem okopíroval z kalendáře z roku 2005 Slaný a okolí na starých pohlednicích.Zbytek mé nedělní procházky jsem absolvoval na Masarykově náměstí, kde se zrovna chystala nějaká sláva, ze zachmuřena vylezlo sluníčka, já měl zažívací problémy, jak už jsem se přiznal. Byla to neděle vskutku výživná.

Pohled k výhodu, vpravo je radnice, vzadu vlastivědné muzeum, vedle něhož vyčuhuje kostel svatého Gotharda. To modré vlevo je jakýsi stan, kde se něco dělo, chtěl jsem se tam podívat, ale měl jsem jiné starosti, odpoledne se tam motalo dost lidí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:

http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Pohled po západní frontě náměstí. Špička nad domem vpravo je Velvarská brána.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Dívám se po severní frontě, kde v rohu začíná ulice Fričova.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Pohled na radnici přes kašnu. Tohle opravdu nejde vyfotit v létě. Ještě kdyby tam nestrašil onen modrý stan.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:

http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Hotel Pošta a gymnázium. Hotel už není, gymnázium také ne, tam je Vlastivědné muzeum.
Starou fotku jsem okopíroval z kalendáře z roku 2005 Slaný a okolí na starých pohlednicích.
Gymnázium alias muzeum ještě trochu zblízka.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:


http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Stojím v podloubí muzea (viz výše)a dívám se na radnici. Takové srovnávačky jsou opravdu hlavně zábavné. Dejme tomu, že tahle docela vyšla.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/
Už uplynul téměř měsíc, co jsem tyhle výtvory udělal. V poslední době nestačím nic.
Rád bych slyšel od svých vrstevníků, jestli jim jde taky všechno tak pomalu. A přitom času nemám moc, kdoví, co mě potká za chvíli.


Další srovnávací fotky z různých lokalit.

Žádné komentáře: