čtvrtek 23. března 2017

Jaroměř zimní dodatky


Jaro je tady, sice takové to za kamna vlezem, ale kalendář je kalendář. Snažím se objíždět lokality, kde jsem slíbil zimní fotografování, byl jsem spíš zalezlý jako santusák u flašky.
Tak jsem vyjel do Jaroměře. Loni v říjnu jsem sliboval tohle:
http://vencovypindy.blogspot.cz/2016/10/jaromer-2cast.html
Tak jedem.
Začátek března, dnešní den jarně voní, ač mám na sobě zimní bundu, protože ještě tam budem.

Byla by chyba si myslet, že Jaroměř je jen nádraží na trase z Hradce Králové na Náchodsko či Trutnovsko. Mají tady i železniční muzeum a pomník železničářů. V areálu je i obytný dům, určený pro zaměstnance dráhy, lidově znaný červeňák, to kvůli červeným cihlám. Proč jsem nefotil v době, kdy stromy byly obaleny listím, je zjevné.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydanou v roce 2008 Městem Jaroměř.Čtvrť Na Ptákách jsem na podzim odložil, nestihl jsem. Studničkova ulice, nazvaná podle prvního ředitele Všeobecné školy řemeslnické Aloisu Studničkovi. Škole se stejným zaměřením je zde pořád a na záběru je hned vlevo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydanou v roce 2008 Městem Jaroměř.Ve čtvrti Na Ptákách byla postavena před 1.světovou válkou Měšťanská škola dívčí. Jako škola Boženy Němcové funguje dodnes.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydanou v roce 2008 Městem Jaroměř.Zůstávám Na Ptákách, název se mi líbí, na křižovatce ulice Boženy Němcové a Pionýrské si v roce 1931 nechal vystavět pan Voborník dům. Po letech zmizely lahůdky, objevila se lékárna, v dnešní zdravím kypící době jsou lékárny na každém rohu. Tahle se jmenuje, jak jinak, Na Ptákách.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydanou v roce 2008 Městem Jaroměř.A je po ptákách, sbíhám k Labi. Na záběry přes vodu se vždycky těším. Leč břehy bývají zarostlé. Dívám se přes jez na chrám svatého Mikuláše.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.aukce-pohlednic.com/Že je to stejné? Úplně ne a je to hezké. V parku, ze kterého fotím je moc pěkně. Ani do hospody se mi nechce.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.fotohistorie.cz/Popošel jsem od jezu proti proudu a otočil se.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.aukce-pohlednic.com/Až jsem došel k lávce. Trochu ji obetonovali od doby, kdy jakýsi pan Pavelka podepsal za monarchie pohlednici.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.fotohistorie.cz/Vracím se a fotím z mostu. Vpravo od svatého Mikuláše bývala Pěničkova tkalcovna.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.aukce-pohlednic.com/Když už jsem v jaroměřských sadech, stavím se u divadla, kdysi sokolovny. Stavbě už jsem se věnoval v minulých částech, ale z jiného úhlu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydanou v roce 2008 Městem Jaroměř.O čem asi debatuhjí dva nastrojení pánové? O fotbale se tenkrát tolik nemluvilo. Mimo záběr jsou dva pánové, které jsem v době mého focení utržkovitě vyslechl, o nějakých kšeftech se bavili. V roce 1910 byl postavený meteorologický sloup (úplně vpravo). V roce 1914 u příležitosti 66.výročí panování Františka Josefa I. byly u sloupu vysazeny dvě lípy, prý srdčité.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydanou v roce 2008 Městem Jaroměř.Dílo Matyáše Brauna se stále upravuje, kašna není, kdoví, jestli není v plánu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.fotohistorie.cz/ Krásný pohled od sousoší Panny Marie do východního cípu náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.fotohistorie.cz/Loučím se s Jaroměří opět směrem k východu, k chrámu svatého Mikuláše a k vinotéce vlevo k podloubí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese http://www.aukce-pohlednic.com/


Víc toho nemám k dispozici. Mám pocit, že jsem si svým způsobem města Jaroměře užil.


Fotky z této jarní procházky.Mnoho dalších srovnávacích fotek z různých lokalit.

Žádné komentáře: