středa 19. července 2017

Doksy třetí část
Snad bych měl začít adresou na část druhou, když jsem nazval tento článek částí třetí.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2017/07/doksy-druha-cast.html
Tam je všechno.
Skončil jsem minule u vchodu do zámku. Protože jsem se něco dozvědět, pročítám, moudrý z toho nebudu. Nejen z toho. Vlastně se neví, jestli stavbu zámku zahájil Mikuláš Zajíc z Házmburku nebo Jan z Vartenberka. Ať se v tom patlají historici.
Ač Doksy nejsou mně neznámé, v zámku jsem nikdy nebyl. Uvědomil jsem si rozdíl, kde takový zámek leží. Nedávno jsem se motal kolem Orlice ve východních Čechách. Zámky, které byly po roce 1990 vráceny dědicům šlechtických rodů, vypadají většinou dobře.
Tady jsme na území, kde se mluvilo hlavně německy, bývalí majitelé nemohli žádat o jejich vrácení, objetkty zůstaly státu. Zámek v Doksech vlastní Liberecký kraj. Bylo zde učiliště, město snad zájem nemá, nevím, jak to vypadá. Majetek holt chce investice, to platí. Kde je vzít?

Mně ovšem nezbývá než skončit s úvahami, což mi není vlastní a vyrazit do parku kolem zámku a pokusit se něco porovnat.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Je zřejmé, že zámek není ponechán devastujícím vlivům, srovnávačky aspoň ukazují, kde se co léty změnilo. Snad této hodnotné stavbě držet palce.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Opustil jsem zámecký areál a vydal se na křižovatku k tak zvanému hospitálku, na sever od náměstí Republiky a ohlížím se k němu zpět ulicí Komenského. Na levé straně je vidět restaurace, která nese jméno Heller, já matně vzpomínám, že se jmenovala Bezděz. Ale to jméno dnes patří významnějšímu podniku v Doksech. Kromě toho, že to je známý kopec a hrad, pár kilometrů odsud.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Hospitálek, postavený v roce 1669 na objednávku Marie Františky z Vrtby pro staré vysloužilce z panského dvora, tedy jakýsi domov důchodců. Jde o nejstarší dochovaný dům v Doksech, sídlí v něm památník Karla Hynka Máchy.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Ještě třetí snímek, nejnovější. Křižovatka, na které je dnes značný provoz, vlevo vede ulice Vladštejnská, vpravo Máchova.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Do Máchovy ulice hledím, vlevo je Máchovo muzeum. V budově vpravo bývala česká menšinová škola, pak celní úřad, banka, kdyby nezacláněla cedule, propagující hotel Heller, bylo by vidět, že rohlíky zde jsou k mání. Možná i koblihy.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Projdu se ulicí Valdštejnskou, kdysi Českolipskou, Benešovou, Nádražní, změna musí být. Pravou polovinu záběru vyplňuje starodávný hostinec a hotel U Bílé Labutě. Stojí a provozován je dál, trochu změněný, okolí ještě víc.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)O něco starší záběr, v budově bylo i povoznictví Franze Satzkeho, pak tu bývala do devadesátých let cukrárna. Naproti bývala letní veranda.
Na pověry sice nedám, ale černá kočka přes cestu zrovna u hasičské zbrojnice se tam nemusela připlést.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Důkaz, že povoznictví tu bývalo. Vlevo stával obelisk s reliéfem na památku zakladatele turnerského hnutí Friedricha Ludwiga Jahna. Něco jako jiný Němec Friedrich Tirsch z Děčína, který se dal k Čechům a založil Sokol. Kámen je pryč, zaujal mě dům za ním. Nějak jsem se mu nevěnoval, přece jenom je to jiný druh stavby, ale střecha mi vyšla právě takhle...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Ještě pohled Valdštejnskou ulicí k jihu podél Bílé Labutě. Letní terasu mám vpravo, bývala zde i stanice omnibusů, jak jsme je viděli na náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Na vršku Valdštejnské ulice je budova vystavěná jako sklad sukna, bylo zde i městské muzeum, pár školních tříd, od roku 1998 městská knihovna. A hlavně! Je zde muzeum Čtyrlístku. Jsem už trochu starší, ale Čtyrlístek jsem kupoval svým dětem. Kdo chce vidět ty Myšpulíny nebo jak se jmenují, hurá do Doks.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Vydal jsem se na východ. Ne do Ruska, ale na Lipové náměstí. Tam stojí bývalý hotel Kasino, později přejmenovaný na Spartu. Disco, herna, málem kasíno. Pivo mají dobré.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Stále Lipové náměstí. Domeček v dáli je bývalý hostinec U Zeleného stromu, dnes tam prodávají jakýsi materiál, ve kterém se nevyznám, mám pocit, že je pro řemeslníky.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Klášter Voršilek na dnešní Mimoňské ulici. Za komunistů se zde usídlila armáda.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Ještě jednou.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Druhdy druhý největší hotel v Doksech. Bellevue.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Tady stával hostinec Severina Kastnera U Severní dráhy. Jestli je toto srovnání správné, nevím, ale nedalo mi to. Podle oken by to snad mohlo být. Však hned v následující srovnávačce předložím další díl.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Hostinec U Severní dráhy pana Kastnera podruhé, tohle platí, ale to předchozí snad taky. Jestli ne, tak se kaju, upálit mě za to nikdo nemůže, doba Jana Husa už je dávno za námi, dneska by mě protáhli bulvárem.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Končím na nádraží. Byl zde i hotel a místo založení ochotnického divadelního spolku K. H. Mácha.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)Je třeba se ještě podívat na nástupiště. Dnešní situace v nádražní budově mě naplňuje optimismem, docela dobrá fungující hospoda, která tu snad před 6 lety nefungovala...?
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Stanislava Dulíka Doksy a okolí na starých pohlednicích (Baron 2009)
Odjíždím.
Myslím, že ještě stojí za to se sem podívat. Pár záběrů někdy v zimě by mě docela zajímalo.

No a pár fotek jen tak.

Další srovnávací fotky z různých lokalit.

1 komentář:

beddy řekl(a)...

Mám fotky z Máchova jezera a Poslova Mlýnu. Zmrzlé jezero. Prosim o kontakt na messenger. Jsou z nedele. Tzn. 4 dny staré. :-)