pondělí 21. srpna 2017

Písek 2.díl

Druhý díl, pak by měl být někde první.
Tady je!
Doplazil jsem se v něm na náměstí Alšovo. Jde asi o název novodobější, protože popisky na starých fotkách mluví o náměstí Malém či Grégrovu a kdoví co mi ještě zatajili.
Uprostřed prostoru stojí Mariánské sousoší, postavené roku 1715 jako projev uchránění města Písek před morem. A taky zrušení daní, proto se nikde nestaví sloupy na paměť dnešním vládám.
V pozadí škola, ukázka, jaké budovy se stavěly v 19.století pro potřeby školního vyučování.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 5.díl (Libri 2002)Alšovo náměstí pohled k jihu. Vlevo je bývalý hotel U Zlatého kola, později přestavěný na obchodní dům, čímž je podle cedule stále, ale nějak jsem nepotřeboval jít dovnitř. Hned vedle je dům s věžičkou, postavený jako spořitelna, dlouhá léta slouží zdravotnictví. A uprostřed kostel Narození Panny Marie.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Pohled podobný předešlému, focený z větší dálky, takže se vešlo víc. Nejen kočáry, ale i kus školy a mariánský sloup.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Mariánský sloup detailně, tentokrát pohled k severu, vpravo od něj je vidět městská knihovna, sloužící stejnému účelu už od roku 1841!
Hned jsem dostal zprávu od paní J.B. z Písku, že mám v textu chybu, toto:

"Jen bych trochu poopravila text u městské knihovny , protoze v tomto
domě je umístěna az od roku 1970 . Do te doby se různě stěhovala , a
to z budovy Mestskeho divadla v Tylově ulici , do Karlovy ulice a do

Šrámkovy ulice , proti hotelu Bílá růže" 

Tak je to, všem případným čtenářům se omlouvám.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 5.díl (Libri 2002)Tady se knihovna skromně schovala za stromy, škola i sloup v plné kráse.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/
Proměna hotelu U Zlatého kola v obchodní dům názorně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/
Následují tři pohled na Alšovo náměstí k jihu. Každý je něčím zajímavý a když už se mi připletly do rukou a já byl v Písku, přece je nevyházím...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kdo očekává, že v Palackého sadech bude na podstavci sedět někdo jiný, než slavný František, pochopitelně se mýlí. 
Altán tu byl ovšem dřív, postavený na paměť hejtmana Josefa Schrenka.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce1999.Krásné Palackého sady se za 100 let příliš nezměnily.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Komenského třída. Na rohu s ulicí Žižkovou bývala hospoda Na Růžku, dnes ohrada s auty, reklama...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce1999.Podíváme-li se na hospodu Na Růžku z opačného směru, vidíme nápis Rolnická pivnice. Ovšem autora fotky spíš zaujala pošta, je tu pořád. Díky zbořené hospodě ji vidíme v plné kráse.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 5.díl (Libri 2002)Na horním konci Komenského ulice stojí gymnázium, to by se Jan Amos zlobil, kdyby jsme sem šoupli třeba kasíno.
Vlevo se hlásí o slovo hotel..., hned tam budu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce1999.Hotel Dvořáček u Arcivévody Františka Ferdinanda. Proč tak dlouhé jméno? My víme, že se hotel jmenuje Otava.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce1999.Abych si to zapamatoval, zalezl jsem hloub do Budějovické ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Z konce Komenského ulice se za poštou zvedá Prokopova ulice.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce1999.Prokopova ulice na svém horním konci ústí do ulice Žižkovy, sejdeme kousek dolů k městu na roh Žižkovy a Roháčovy, ulic dvou slavných husitů.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce 1999.Pohled Žižkovou ulicí s vyhlídkou na kostel.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 5.díl (Libri 2002)Stojím na Žižkově ulice a dívám se do ulice Roháčovy.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce 1999.Rokycanova ulice v době, kdy tady končilo město.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce 1999.Budějovickou ulicí se do centra Písku vracím. Rušná ulice, však se tudy jezdí do Budějic, dnes na procházky nevhodná.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce 1999.Budovcova ulice, vpravo Všeobecná veřejná nemocnice, dnes Okresní úřad. V pozadí gymnázium.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce 1999.Kostel Narození Panny Marie.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Když jsem já šel tou Putimskou branou... Nehledejme bránu, v Písku ji zbourali roku 1836, přesto jméno žije a místa, kde stávala, jsou příjemná a zajímavá. A v ulici Fráni Šrámka kdysi pobýval sám básník, když byl ještě študentem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Podskalí. Romantickou uličku pod skalou narovnali, těžko se mi trefovalo do starého stavu, ale snad to tak nějak bylo. Výhled na Otavu a kamenný most mi zakryla zeleň.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Písek na starých pohlednicích, vydané nakladatelstvím IRES v roce 1999.Sejdu na Ostrov, kde se mi nabízí pěkný pohled, což považuju za hezké ukončení mého putování.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Nechal jsem tady nějaké dluhy, snad hlavně proto, abych měl důvod do Písku jet. Ale je zbytečné hledat důvody. Písek se má navštěvovat, protože existuje.
Kdo chce po městě courat, případně jen tak fotit či se jen dívat, má možnost.

Fotky z mých návštěv.

Žádné komentáře: