sobota 26. března 2011

Česká Třebová

Česká Třebová

je město, kde jsem poprvé v životě byl sám bez jakéhokoliv dozoru přísných rodičů. Na prázdninové praxi. Bylo mi 16 a moc jsem nevěděl, jak se svobodou naložit. Naučil jsem se tu kouřit. Ve škole jsem byl trapný, většina kluků třímala lípu nebo trubičku jiné značky, která křičela do světa: "Pozor chlap!" Pití piva mi nedělalo potíže.

A tak nejsložitější situace se jevila ve vztahu s děvčaty. Cigareta byla jednodušší. Prožil jsem ve městě železničářů téměř celé dva měsíce. Od té doby jsem tu byl mnohokrát, takže jsem dnes nekoukal na Českou Třebovou jako spadlý z nebe.Nádražní ulice
Chodí se tudy z nádraží na náměstí, které se jmenuje Staré. Vzniká tu zřejmě klidová zóna. Chodníky upravené. Jednosměrná vozovka kličkuje, aby tu žádný idiot nezkoušel jezdit na plný pecky. Vysázené stromy. Ale ty baráky nalevo! Všechno zajímavé z nich zmizelo a ještě ke všemu jsou otřískané. Třeba se na věci pracuje.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováBlíž k náměstí. Vzadu svítí škola se světlou fasádou. Vpravo vykukuje kulturní středisko s kinem. Biograf tu je stále, jmenuje se Svět, jako před 52 lety. S barákem vpravo se moc nepárali.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováStaré náměstí
Česká Třebová od roku 1960 patřila pod okresní město Ústí nad Orlicí, a tak se tu nestavěl žádný výkřik socialistického realizmu. Náměstí zůstalo poměrně zachovalé. Sice málem spadlo podloubí, které je na levé straně. Objekt dostali zřejmě po roce 1989 zpět původní majitelé. V každém případě ten, kdo v domě hospodaří, ho opravil. Je v něm příjemná cukrárna, bufet, kde se dostanou smaženky, obložené chlebíčky (dobré), koláče a vůbec moc dobrot. Před pár lety jsme tu s kolegou chodili na fajnové snídaně.
Historickou fotku jsem stáhl na adrese:Staré náměstí podruhé. Radnice trochu zblízka.Staré náměstí potřetí. Trochu z jiného úhlu. Záběr z dolního kraje náměstí, které je dost ve svahu. Ano, tady jsem šel v dešti tenkrát se slečnou, držel jí deštník a nevěděl jsem... Automobily patří do našeho života, ale jak se tak dívám, nevadilo by mi, kdyby tu nebyly.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováHýblova ulice
hlavní obchodní tepna města, vedoucí z rohu Starého náměstí. Domy opravené, asi až příliš.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováHýblova ulice. Jiný záběr. Tady jsem při své jednodenní návštěvě města potkal dobrého kamaráda z dálkových pochodů. Asi dvacet let jsme se neviděli, ani v Třebové nebydlí. Naštěstí nemůže pít, takže fotit budu dál.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováHýblova ulice úplně dole. Tohle srovnání se mi moc líbí. Nahoře bylo v roce 1905 už město, dole ještě venkov.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováGymnázium
Za Rakouska C.K. vyšší státní reálka. Pěkně to postavili naši předkové. Ještě dnes je ozdobou. Jaké krásné školy se stavěly před sto a více lety. Naši předkové si vzdělání vážili hodně. My dnes často nepotřebujeme ani tak znalosti, spíš nás zajímá papír, titul.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováMost přes Třebovku
Od dolního kraje Starého náměstí je vzdálený 140 metrů. Ještě dnes je tu zástavba ne zrovna městská. Chodíval jsem přes něj do práce, bylel jsem kousek odtud v podnájmu. Mám pocit, že sochy, zdobící most, tu tenkrát ještě byly.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká TřebováNa Splavě
Tady jsem dlouho váhal. Změna je skoro neuvěřitelná. Že by tudy tekla voda? Ale kostel ukazuje, že je to tentýž pohled. Nakonec dnešní ulice se jmenuje Na splavě, na ni navazuje ulice Na strouze. Asi tu voda bývala.
Historickou fotku jsem stáhnul ze stránek města Česká Třebová

Facebook – Srovnávací ftoky
Žádné komentáře: