sobota 30. července 2011

Rakovník

Rakovník, okresní město ve Středočeském kraji. Párkrát jsem zde byl, ale nemám na město nějaké speciální vzpomínky. Všechno jsem musel hledat v publikacích, mapách. A ještě leccos zůstalo, neodjížděl jsem domů s myšlenkou, že už tu nemám co dělat. Zase jiná situace. Každý záběr byl pro mne novinkou. A líbilo se mi tady. Hlavní, Husovo náměstí se mi nezdařilo porovnat a to hlavně z důvodu, že všechny staré fotky jsou foceny z výšky, zřejmě z oken domů. Těžko by mi bylo obíhat domy, aby mě pustili dovnitř, zvlášť když předem nevím, odkud bych měl fotit. Severně od náměstí, pod Vysokou branou, se pracuje na staré čtvrti, upravuje se. Mnoho domů je přestavěno, ale zůstala příjemná drobná zástavba.

Již loni jsem tu učinil 4 srovnání.

Ještě k cestování, kdysi bylo utrpením cestovat z Prahy do Rakovníka. Hlavní tratí byla Praha - Chomutov, v Lužné se muselo přestoupit na motoráček do Rakovníka, který byl o malinko rychlejší, než kdybych šel pěšky. Teď jezdí fajn rychlíky z Prahy do Rakovníka. Myslím, že z toho zrovna občané Žatce nadšení nejsou... A tak se těším, že jednoho dne naložím kolo nebo nasednu bez kola a přijedu sem, kde obnovili zrušený pivovar a vůbec se točí pivo za rozumější ceny než u nás.Rakovník
Plzeňská ulice. Z cesty, která vypadá jakoby do polí, se stala rušná silnice, pro kterou už nestačil malý tunýlek pod tratí. Neznám rok staré fotky, ale podle motoráčku, ozdobeného pěticípou hvězdou, šlo asi o padesátá léta.
Starou fotku jsem stáhnul na adrese:Česká chalupa severně od Husova náměstí. A je to hospoda.Nádražní ulice,
Vlevo barák (zelený) býval kdysi hotelem Jerie, pak z něj udělali sociální demokrati Lidový dům, dnes je tu Tylovo divadlo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555 - 2004)gymnázium, koncem 19.století postavené jako Česká reálka.roh Husova náměstí a Trojanovy (dříve Lubenské) ulice. Stával tu obchodní dům s galanterním zbožím židovského obchodníka Alberta Poppera. V roce 1939 byl obchod arizován. Po roce 1945 se sem rodina Popperova už nevrátila...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Zmizelé Čechy Rakovnicko (Paseka 2008)Husovo náměstí. Jediné srovnání z náměstí, které se mi jakž takž povedlo. Bohužel není tak typické, jak bych si představoval.kostel svatého Bartoloměje s dřevěnou zvonicí (vlevo).
Starou fotku jsem stáhnul na adrese:kostel svatého Bartoloměje s dřevěnou zvonicí. Na fotce z roku 1910 vzadu vykukuje Pražská brána, na nové fotce je za neprůstřelnou zelení.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555 - 2004)Kamenná ulice a nad ní ční Vysoká brána.Pražská brána. Hodně se kolem ní změnilo, ačkoliv z tohoto pohledu se to na první pohled nezdá.Pražská brána, jiný pohled. Jak je zřejmě, zástavba vpravo vzala za své. Důležité, že rakovničtí uchovali dvě brány ze čtyř.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555 - 2004)
Trojanova ulice, kdysi Lubenská. Přestože většina staveb má zcela jinou podobu, zachovala si ulice příjemnou atmosféru. A natočili mi tu dobré pivo. Tedy natočila - hezká slečna.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555 - 2004)Vysoká brána. Druhá z rakovnických bran, které přečkaly staletí a snad tu ještě dlouho zůstanou.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Album starých pohlednic Křivoklátsko a Český kras (nakladatelství 555 - 2004)základní škola. Tohle porovnání mi připadá hodně zajímavé.
Starou fotku jsem stáhnul na adrese:
Facebook – Srovnávací fotky2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

dobrá práce :)

Anonymní řekl(a)...

Εveryone loveds itt wen people come together aɑnd share thoսghts.
Great blog, cntinue the good work!

Here is my blog dehumidifier reviews