čtvrtek 29. září 2016

Malá procházka Rakovníkem


Znaky města Rakovník jsem našel dva. Soudím, že druhý je oficiální, první je roztomilý předchůdce, jakýsi pradědeček.
Dlužím čas pěknému městu. Je jedním z těch prvních, kde jsem zkoušel vytvořit srovnávací fotky mimo Prahu. Jen tak při cyklistickém výletu přes Křivoklát do Berouna, kde důležitější byla turistika, srovnávačky jenom vedlejší produkt.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2010/07/rakovnik-krivoklat.html
O rok později jsem se cítil velice špatně po zdravotní stránce, všechno nakonec skončilo nepříjemnou operací. Nemám ve zvyku jenom sedět a naříkat, Rakovník mi připadal vhodný na ploužení starého dědka po městě.
Když si výsldky prohlížím, mám pocit, že dnes srovnávačky dělám líp, což mě po 5 resp. 6 letech naplňuje optimismem, že během dalších 30 let budu dokonalý.
V rakovnické tradici ovšem pokračuju. Zúčastnil jsem se srazu spolužáků u Křivoklátu a tak zatímco mí spolužáci, kteří mají aspoň jednu nohu v pořádku vyrazili na výlet, já sedl na vlak a jel na oběd do Rakovníka.
Krásnou zářijovou sobotu jsem si užil, jak jsou zvyklí říkat sportovci, kteří jsou po výkonu schopní aspoň něco pronést.
Neměl jsem mnoho času, že jsem nestihl víc, není vina nikoho jiného než mě samotného.

Cesta Nádražní ulicí na náměstí je poměrně krátká, porovnání s historií je těžké, protože stará zástavba prakticky zmizela.
Tomuto místu, odkud jsou domy na náměstí už vidět, jsem se už věnoval při minulých návštěvách. Na levé straně bývalý Lidový dům, dnes Tylovo divadlo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Dlouhé Husovo náměstí, záběr ho ukazuje v celé délce po severní frontě. na konci se nachází kostel svatého Bartoloměje, nižší věž vlevo je Velká zvonice.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Tady jde o jižní frontu Husova náměstí s věží radnice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Opět jižní fronta náměstí, dívám se ovšem opačným směrem. Vpředu je budova pošty, radnice je dále.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kostel svatého Bartoloměje a Velká zvonice z bližšího pohledu, mezi nimiž se krčí Pražská brána
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)V roce 1880 vypadalo náměstí trochu jinak. Zřejmě došlo i k úpravám terénním. Tady jsem jenom uvěřil svému šilhavému oku, jiné styčné body kromě věží nejsou. Ale ta stará fotku je tak pěkná, že mi bylo líto ji odsunout stranou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Tahle srovnávačka je už důvěryhodnější.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na severovýchodní roh náměstí. Starou fotku jsem kdysi zakoupil jako pohlednici.Z Husova náměstí vede k Vysoké bráně Masná ulice
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 6.díl (Libri 2004)Pro dnešek je to všechno. Fotky nějaké ještě mám a píšu si, že musím do Rakovníka. Nemůžu takhle šidit toto pěkné město se starou historií.Další srovnávací fotky z různých lokalit.

Žádné komentáře: