sobota 15. října 2016

Jaroměř

Město Jaroměř není na kraji světa ani České republiky, ale s hanbou přiznávám, že jsem se dříve do něj dostal jedině proto, že dobré vlakové spojení bylo vhodným východiskem delších putování, jak pěších, tak cyklistických.
Dokonce až teď, při procházkách městem, mi došlo, že právě v Jaroměři Labe přijímá vody důležitých přítoků Úpy a Metuje a definitivně se stává veletokem, na nějž čekají až v Hamburku.
Jak mě napadla Jaroměř? Celý život mě něco napadá, stane se, že i něco rozumného. Brouzdal jsem po internetu, ještě se to říká?, asi ne, už jsem výraz dlouho neslyšel. Jsem stará škola, tedy jsem brouzdal a hledal publikace s historickými fotkami.
Ejhle, antikvariát v Kutné Hoře nabízí knížku Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích. Kutná Hora patří do okruhu pražské městské dopravy, kde dědka (i bábu), přeživšího sedmdesátku, vozí zadarmo. 
Nechám kecání, skončil bych v krásné Kutné Hoře ve vinárně a chystám se na cestu do východních Čech. Když se podívám na globus, Kutná Hora a Jaroměř jsou tečky téměř vedle sebe, jak je všechno relativní.
Publikace je na první pohled nádherná, logicky uspořádaná, krásné fotky, u kterých však postrádám data historických fotek. Takže velká část mých srovnávaček bude bez onoho údaje. Ale co, stejně je důležitý obrázek, čísla jsou jen čísla.
Neznalý místních poměrů, jdu do centra Jaroměře pěšky v poměrně hustém provozu automobilů, město se na mě netváří nijak přívětivě. 

Ocitám se u mostu přes Labe, který nese jméno Tyršovo. Obrázků starších, kde je předchůdce tohoto mostu, jsem měl k dispozici dost, leč terénní úpravy v místě jsou značné, takže jsem srovnávačku podle svých zvyklostí nevytvořil. Aspoň jednu. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Za Tyršovým mostem začíná náměstí, jen malý kopeček vylézt, což nedá práci ani mně.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Malé stoupáníčko jsem zdolal a jsem na hlavním jaroměřském náměstí, které se jmenuje Československé armády. Je kapkovitého tvaru, nacházím se v nejširším místě a hledím na severní stranu.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.
Pohled k východu, náměstí končí "kapkou" u kostela svatého Mikuláše.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Prostřední část severní fronty. Přijel jsem do města v době, kdy se pracuje na vzhledu náměstí. Možná, že se vrátí na své místo i kašna z roku 1846, kterou odstranili vládci města v roce 1951. Proč? Byla málo socialistická? V roce 1937 si ji všiml i Emanuel Poche a to byl nějaký znalec.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.


Nevelký objekt čp.46. Co tu všechno bylo? Policejní strážnice, šatlva, popisný úřad, dívčí škola, městská knihovna, pivovar...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.


Pohled k západu, za již zmíněnou kašnou stojí největší skvost města Jaroměře, společné dílo Matyáše Brauna, Řehoře Thényho a Jiřího Pacáka z let 1723-27. Mariánský sloup.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Konec první světové války. Takhle se poflakovali ve městě zajatí Rusové, stojí před Šmahelovým knihkupectvím, za kterým býval hotel Pošta. Koukám, že tady jsem mohl přibližně vepsat rok... Nu, stalo se...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Hotel Modrá hvězda je minulostí, zato moderní kadeřnictví se změnilo na ještě modernější.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Čtyři další pohledy na celé náměstí z různých dob a úhlů.
Následující dvě staré fotografie jsem okopíroval na adrese:
 http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Chodil jsem po náměstí a hledal. Kombinací pohledů z několika starých pohlednic jsem objevil, že jeden z těch domečků ještě stojí. Já mám radost jako když mi dali v dětství auto na klíček.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Stojím v podloubí na severní straně náměstí Československé armády. Pohled Komenského ulicí přes Labe na školu. Oblouk vpravo byl určitě rozšířen, protože jinak všechno sedí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2.díl (Libri 1997)Pomalu se přesouvám do východní špičky "kapky", otáčím se a dívám se zpět.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Náměstí je na konci "kapky" pod kostelem svatého Mikuláše ukončeno městskou branou, která je zároveň zvonicí. Předkládám hned tři srovnávačky, jde o dost efektní záležitost.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Prošel jsem branou, za níž začíná Jakubské předměstí. Foceno už z Havlíčkovy ulice. Vlevo je stěna kostela.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ještě detailíček.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Pokračuju dál, odkud vidím kostel, hned na něm přilepenou zvonici.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na kostel z Kostelní ulice. Vlevo budova se špičatým štítem patřila kdysi společenství řezníků a uzenářů.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Havlíčkova ulice končí na náměstíčku u kostela svatého Jakuba, dále se jmenuje Jaromírova.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Jaromírovou ulicí přicházím na most přes řeku Úpu, nazývají ho proto mostem Úpským.
nad mi nikdo nevynadá, ale orientoval jsem se i podle zbytků lázní na leteckých snímcích staršího data. Most je zjevně širší, kostel svatého Jakuba se mi schoval, určitě schválně. Místo budovy stojí fabrika, podle plně obsazeného velkého parkoviště asi prosperující
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř. SUlice Na Valech, jak ukazuje název, byla součástí městského opevnění, které léty ztratilo smysl, strouhy byly zasypány, z původní ulice je tichá cesta, kde se dá chodit s pejskem. Nová ulice Na Valech je frekventovaná komunikace, přes kterou jsem fotil. Zároveň jsou vidět zbytky autobusového nádraží, které se tak jmenuje, ale žádná stání zde nejsou. Autobusy zastaví a odjedou. Taky jsem se svezl. Za pětku.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Nostalgici si přijdou na své. Kostel svatého Jakuba vévodí záběru, po ulici se poflakovali pro fotografa nastrojení místní občané. Dnešní ulici Palackého, která navazuje na ulici Na Valech, přejde mimo přechod jenom sebevrah. Vpravo je Jaromírova ulice.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Palackého ulice směrem od kostela. Úplně vpravo v roce 1924 nechala sociální demokracie postavit Dělnický dům se sálem a biografem. který byl časem přejmenován na kino Svět.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Kdysi zájezdní hostinec Na Pácaltce stojí na rohu ulic Palackého a Na Pácaltce. V roce 1840 koupil hostinec Václav Pácalt, čímž se dostal i do map. Dům stojí, není zruinován, ale od roku 1950 již hospodou není.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Opět jeden hodně nostalgický, dům z předešlého záběru je vlevo, podle všeho musel být kdysi zvětšen. Dům vpravo býval poštou, pak se do něj nastěhovala rodina Šímova, Josef Šíma z onoho rodu se stal slavným malířem.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Masarykův dům sociální péče, dnes základní škola speciální.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Jaroměř ještě za mocnářství dlouhá léta usilovala o přidělení vojenské posádky, teď to vypadá, že si s osiřelými kasárnami neví rady.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Vracím se k Labi. Most dnes pojmenovaný po Komenském. Asi proto, že z náměstí sem chodí do školy. Nevím, kdy most přestavovali, ale našel jsem letecký záběr z roku 2010, na němž most zrovna není.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.A tady ji máme, školu jak vymalovanou. Stojí tu od roku 1885 a je krásná. Tam by se vyváděly vylomeniny...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Pohledů přes Labe je dost, jenomže mnoho se jich momentálně nedá na srovnávačky použít. Až opadá listí, bude jinak. Myslím, že i tak se povedly tyto.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Musel jsem se vypravit podél Labe směrem k soutoku s Úpou. Krásný pohled na kostel svatého Mikuláše, vlevo od něj lávka na Jakubské předměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.
Takhle se bělilo prádlo v době kdy ještě nebyla auta tolik důležitá.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.Na nádraží je dobré se rozloučit. Ovšem jenom na čas. Toulání po Jaroměři se mi moc líbilo.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Krále a Jindřicha Poláka Jaroměř ve starých pohlednicích a fotografiích, vydané v roce 2008 městem Jaroměř.
Pár fotek, vytvořených jen tak pro radost je zde.


Další srovnávací fotky z různých lokalit.

Žádné komentáře: