neděle 2. října 2016

Mladá Vožice


Mladá Vožice, málem Benešovsko, skoro jižní Čechy, Vysočina? Ani ta není daleko.
Jak je mým zvykem, to se mi líbí. Sám nejsem rád někam zařazován.
Naši nejchytřejší z chytrých, které si už 27 let volíme ve svobodných volbách, rozhodli, že město patří do kraje Jihočeského. Připomenout naši spoluúčast jsem si dovolil učinit kvůli těm, kteří tvrdí, že takovej bordel tu nikdy nebyl.
Také malou odbočku nijak nesouvisí s mou činností zařazuji. 
Kdysi býval v rozhlase pořad Sedmilháři. Vznikl v době, kdy nám nařizovali shůry, kdo nás bude řídit. Pár chytrých lidí, podle názvu jich bylo sedm, vždy jednou za čas si povídali, ne o politice, ne o tom, jak blbě se kde parkuje. Besedovali o životě, o příhodách, které stát nebudovaly, nikoho nekritizovali.
Ukazujeme-li na blbce, může se nám stát, že se sami blbcem staneme, aniž to tušíme.
Ale zpět k Sedmilhářům, jedním z nich byl spisovatel Zdeněk Jirotka, autor slavného Saturnina. Budu citovat s vědomím, že si ve svých 73 letech dost často prd pamatuju. 
Pan spisovatel bydlel u nějaké bytné, dost staré, které se přihodilo, že ji pomalu odcházel rozum, jak bychom to řekli my, rozumní.
Pocházela z Mladé Vožice a každému, včetně listonoše a podobných, říkala, že ho zná z Mladé Vožice. Nastal okamžik, kdy už potřebovala neustálý dohled, jinak byla sama.
Přijetí do ústavu vyřizoval pan Jirotka. Sedl si naproti lékaři, který se zamyslel a řekl:
"Já vás znám z Mladé Vožice."
Pana Jirotky se zmocnil děs. On sám pomalu nevěděl, kde Mladá Vožice leží a teď se nachází v psychiatrické léčebně a slyší větu, kterou slýchal denně několikrát z úst své bytné.
Nakonec se vysvětlilo, že tam kdysi dělal nějakou besedu a pan doktor se jí zúčastnil coby posluchač.
Tak to tedy skutečně do textu, kterým se snažím jaksi oživit jednoduché srovnávací fotografie, nehodí. Ale do svého blogu píšu, aniž mi někdo něco přikazuje, též mě ani neplatí.
Mladá Vožice je pěkné městečko v nádherné krajině, jíž se říká Česká Sibiř. Kdo název vymyslel, ať si původ zodpoví sám, pokud jsem o Sibiři něco četl nebo viděl, vypadá asi jinak. Snad, že je zde chladněji, než bývá na jižní Moravě.
Vlak sem nejezdí, několikrát jsem tudy prošel, protože miluju místa, kde se nemusím prát o místo v hospodě kvůli davům turistů, jež dokáží zdevastovat i poklidné hnízdečko.
Snad jednou při pochodu, pořádaném vlašimskými turisty, i na kole jsem tudy projel, protože tu není rovina a cyklistika bez kopců je k ničemu. Jedině žíznivý upocený cyklista může poznat štěstí, že na kopec vyjel sám a čeká ho cesta dolů.Kouzelná krajina, asi by bylo rozumnější moje srovnávačky vůbec neprohlížet, vylézt na kopec nebo slézt k rybníku.
Náměstí se svažuje k severu, takže se mi dobře fotilo.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/
Žižkovo náměstí. Fotím od severu k jihu. Pomník svatého Václava je dnes málem utajený mezi stromovím, nahoře kostel svatého Martina, vpravo od něj zvonice.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Kdo přijede autobusem od Tábora jako já, je vyexpedován na autobusovém nádraží na Husově náměstí. Dole je vidět kostel i zvonice.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Ještě jednou Husovo náměstí, moc toho vidět není, až opadá listí, nebude o moc líp, některé stromy prostě neopadávají.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Není moc povedená tahle srovnávačka, vrátil jsem se na Žižkovo náměstí. Svatý Václav na podstavci je kousek vedle na mé fotce proti historické, což vidí i pidlovokej. Chtěl jsem výsledek vyhodit, ale je na něm dobře vidět, co tu dříve stálo a co včil.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Zvonice a radnice.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Zde je budova čp.80 detailněji. Dům je tak starý, že vlastně nikdo nezná jeho přesný věk. Radnice, sklenářství, řeznictví, hospoda se sálem, Občanská záložna, pošta, to tu vše bylo. Dnes památník Mladovožicka a spořitelna.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/dir/index.html Trh na Žižkově náměstí.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/dir/index.html Zvonice. Stavba asi měla v 15.století být náhradou za bořený hrad. Bylo třeba odněkud vyhlížet nepřítele. Zároveň využito jako skladiště soli. Jak jsem se měl možnost přesvědčit, zvonice zvoní.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Pohled k jihu.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Ještě jednou zvonice, je přece hezká.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/Na závěr nejstarší porovnávaná fotka. Žižkovo náměstí. 117 let je hodně, co všechno tenhle plac pamatuje...

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.ceskasibir.cz/
A to je z Mladé Vožice všechno. Bohužel nelze porovnat kopec nad městem ani v zeleni utopený zámek.
Fotky z mého výletu už jsem zveřejnil zde.Další srovnávací fotky z různých lokalit.


Žádné komentáře: