čtvrtek 13. dubna 2017

Lanškrounské zimní dodatky


Mám ze sebe radost, že jsem do Lanškrouna dojel, stačil jsem chytit předjarní náladu a vyfotit to, co jsem si umanul.
Na podzim jsem vytvořil dva články. Druhý z nich má adresu:
v něm jsou i další odkazy.
Co jsem chtěl o Lanškrouně napsat, jsem napsal.
Tentokrát vystupuju z vláčku připravený, leccos si ještě pamatuju, daří se, třebaže ne všechno. Představovat si a pak činit jsou dvě různé věci.
Tentokrát předkládám toto, pokud se, možná, opakuju..., snad nebudu kamenován.

Hned pár metrů pod nádražím bývala tabáková továrna. To se ještě kouřilo, kdo nekouřil, byl divnej. Ano nedaleko odtud, v České Třebové jsem si v létě 1959 během prázdninové praxe koupil cigarety a učil se kouřit. Ve svých 16 letech jsem si připadal mezi spolužáky trapný, téměř všichni elegantně vyfukovali kouř, chlubili se zažloutlými prsty, filtry teprve začínaly, a já nic. Zvládl jsem to tenkrát, skoro o dvacet let později jsem jen s potížemi přestával. Na snímku je továrna vlevo, vilová čtvrť vpravo. Stromky podél silnice byly v září bohaté na listí, mému fotografování vadily.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.Na druhém konci Nádražní ulice, kousek pod náměstím bývala noblesní kavárna, dnes co jiného než banka. Proč jsem na podzim odešel s nepořízenou, je zřejmé.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.
Ulice Františkánská, dnes Vančurova. Moderní doba udělala své. Rozšíření ulice nezabránila ani kaple Františka Xaverského. V září tu stály stavební stroje, ani teď nejsou úpravy úplně hotové.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.Táž lokalita z jiného úhlu a doby. Stávala zde trafika.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3.díl (Libri 1998)Většina dodatků se týká náměstí J.M.Marků. Severovýchodní strana náměstí má hodně zeleně, což je sice hezké, ale pro podivína, který vidí starou fotku a hned by chtěl porovnávat, je to důvod málem ke smutku. Listí spadlo, nové ještě nepřivezli. Proč jsem loni neporovnal jihovýchodní stranu náměstí, už nevím. Možná chybička se vloudila.Listí tedy opravdu opadalo, ale strom je průhledný dost málo. Vlevo je Školní ulice, samozřejmě se jedná o severní cíp náměstí.Další "průhledný" strom, ale radnici lze tušit.Pohled od jihu k severu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled podél jihovýchodní fronty.Táž řada domů spíše v čelném pohledu. Svůj, podle velikosti asi důležitý Gasthaus zde provozoval Franz Piffl.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Při pohledu k severovýchodu mě napadá, co všechno dnes potřebujeme k životu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Mám vždycky radost, když se mi povede srovnávačka z podloubí. Stromy na ta léta vyrostly. Podloubí je ve východním cípu náměstí.Od podloubí z předešlého záběru je focena radnice a část náměstí k Nádražní ulici.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Tady podloubí i s hospodou U Medvěda zmizelo. Banky, spořitelny, záložny si v každé době nárokují, že peníze patří jim. Proti stojí názor, že prachy je nejlepší propít.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3.díl (Libri 1998)Severní roh náměstí, odkud vychází Školní ulice.Západní roh náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3.díl (Libri 1998)Tentýž kout detailně.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.Řada domů na severozápadní straně náměstí. Těžko hodnotit přesnost porovnání, ale předpokládám, že šířky parcel zůstaly stejné, snad mě nepřijde strašit duch Lanškrouna.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.Severní nároží s pohledem do Školní ulice zůstává podobné, dál už hostinec U Medvěda atd. trochu jiné.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.Vydal jsem se Dobrovského ulicí směrem na Králíky (německy Grulich). Stojím na křižovatce Dobrovského a Králické ulice, v pozadí kostel svaté Anny.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.Stejná lokalita, jen stojím blíž ke kostelu, který se mi málem úplně schoval, v dáli pivnice Miláno.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Lanškroun na starých pohlednicích ze sbírky Karla Uhlíře, vydané v roce 2000 Městským úřadem v Lanškrouně.

Toť vše, co jsem v březnu 2017 v městě Lanškroun spáchal. Město jsem zběžně poznal, vím, kde co dobrého koupím, kde co pěkného lze uvidět, na závěr jsem poobědval na Rychtě, koupil si ve vinotéce víno na cestu a odjel domů. Protože se mnou chvílemi cloumá optimismus, věřím, že jsem tady nebyl naposledy. 


Mnoho dalších srovnávacích fotek z různých lokalitŽádné komentáře: