pondělí 19. února 2018

Vysoké Mýto podruhé


V září 2017 jsem se potuloval po královském městě, jehož založení se váže se jménem slavného Přemyslovce, velkého Přemysla Otakara II, který byl skutečným králem, nezalezl do štábu, odkud se dnes řídí bitvy, z pohodlí vylezou teprve poté, co jejich poddaní vyhrajou a jemu připnou vyznamenání a titul hrdiny.

Město s velkou historií, v nové době svůj význam spíš hledá. Stojí za návštěvu. Vydal jsem se do něj znovu, kdy ještě čerstvé listí nezačalo pučet a zakrývat, co bych potřeboval k tvorbě srovnávacích fotek mít viditelné. A správně jsem předpokládal, že okolí kostela svatého Vavřince už bude upravené. Loni tu probíhaly stavební práce, upravovaly se chodníky atd.

Ráno bylo příjemně zmrzlé, vydávám se na cestu:
Ulice Litomyšlská. Pohled jako bych přijel od Litomyšle, název pod starou fotkou je Litomyšlské předměstí. V dáli věže kostela svatého Vavřince.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Postupuju Litomyšlskou ulicí tak, až za obloukem je vidět Litomyšlská brána, vyrostly stromy, automobilový provoz není bezvýznamný, naopak překážím, což mi dávají znát klaksony. V domě vlevo je kulturní středisko a knihovna.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Ještě před Litomyšlskou branou zahýbám doprava do Jungmannových sadů. Výhled na základní školu, dříve měšťanské školy, byl v září neprokouknutelný, ani dnes toho není příliš vidět.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Prošel jsem Litomyšlskou branou až na náměstí Přemysla Otakara II., ohlížím se zpět do Tůmovy ulice. Mezitím jsem se ohřál ve vinotéce. Dům vlevo je muzeum českého karosářství.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Severovýchodní roh náměstí. V bývalé městské spořitelně je městský úřad.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Pohled do stejných míst z doby Rakousko - Uherska.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/12.7.1922 protestovali před hejtmanstvím (dnes muzeum) příslušníci československé církve proti vystěhování jejich duchovního z katolické fary.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na opačné (západní) straně náměstí byla připravená kulometná četa zasáhnout proti demonstrujícím. Nás učili, že Masaryk nechal střílet do dělníků, o věřících nic neříkali.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled napříč náměstím směrem severovýchodním.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Ještě jednou podobně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/Pohled k severu, kde mezi stromy vykukují věže kostela svatého Vavřince.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pražská ulice s Pražskou branou v pohledu k centru města.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Gymnázium v pohledu přes paraplata, naštěstí nerozvinutá.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Totéž gymnázium v jiném úhlu pohledu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Náměstí Otmara Vaňorného je onen prostor, který byl loni upravovaván a prakticky nepřístupný. Bývala dívčí škola, dnes základní. Dívám se mezi zvonicí (vlevo) a kostelem.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Totéž trochu jinak.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/ Jsem zpátky u kolejí, v Jiráskově ulici, na rohu s ulicí Mánesovou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.chocen-litomysl.cz/Pár fotek ze zimního Vysokého Mýta je ZDEDalší srovnávací fotky z různých lokalit


Žádné komentáře: