pátek 17. listopadu 2017

Hronov a okolí

Koho při slově Hronov nenapadne Alois Jirásek, určitě v době své povinné školní docházky vůbec neposlouchal výklad vyučujícího.
Předpokládám, že se nenajde nikdo, kdo by nevěděl, co byl Jirásek zač. I takové kvítko jako jsem byl já, má povědomost o autoru neuvěřitelné spousty literatury, hlavně historické, který byl tak váženou osobou, že mnoho nechybělo a stal se prvním československým prezidentem.
V dětství, pokud jsem otevřel knihovnu, koukla na mě největší naše kniha, což bylo Temno. Veliká kniha mě tak děsila, že jsem ji nečetl ani v rámci povinné četby, ale určitě jsem věděl o čem Temno je.
Zatím nechám Jiráska Jiráskem a popíšu své toulky. Několikrát jsem na podzim zavítal do kraje kolem Metuje, už jsem tady leccos chytrého vyklopil. Do kraje pod Ostašem jsem prostě musel přes Hronov, však Metuje městem protéká, dokonce kousek od Jiráskova rodného domku.
Pár fotek jsem na internetu schrastil, putování po proudu Metuje jakoby pokračovalo.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2017/11/policko.html
Cestu z Náchoda do Police jsem v roce 2013 absolvoval několikrát s velkým nadšením pro pěknou cyklostezku, vytvořil jakési srovnávačky.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2013/08/nachodsko.html
4 roky života po sedmdesátce na mně zanechaly stopy málem devastující, zbyly vzpomínky, které jak už to v našich letech bývá, jsou proděravělé a popletené.
Skončil jsem s focením ve Velkých Petrovicích, sedl do vlaku a jednu stanici popojel. Vystupuju na zastávce Hronov zastávka. To je právě ten problém a také důvod, proč název mého článku obsahuje dodatek s okolím.
V roce 1955 se tehdejší vrchnost rozhodla a pod Hronov spadly všechny okolní obce, z nichž mnohé měly svou nezanedbatelnou historii.
Teď listuju na internetu, zjišťuju, že referendum o vyklouznutí Velkého Dřevíče z města Hronova se nezdařilo natolik, aby se dalo psát o samostatné obci, proto se železniční zastávka nejmenuje Velký Dřevíč.

Ve velkém Dřevíči býval čilý kulturní ruch.
Následující objekt hostinec Na špici býl i divadlem. Centrum společenského života se změnilo v průzkumovou prodejnu bytového textilu. Někdo třeba dodá, že barák byl určitě celý zakouřený. Musel jsem ho před 4 roky několikrát míjet, vede tudy cyklostezka, ale nijak mě nezaujal, pochopitelně, proč se tahat na kole s bytovým textilem?
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


HRONOV
S trochou škodolibosti, které by si nikdo nevšiml, pokud bych na ni neupozornil, začínám s fotkami Hronova teprve teď. Slabý kilometr jsem musel ujít a dostat se k mostu přes Metuji.
Zde začíná Hronov.
Jiráskova ulice směrem do centra města.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Tam, kde končí Jiráskova ulice, otáčím se a vidím mlýn, samozřejmě bývalý, mimochodem budova je na prodej.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na Komenského náměstí se musím zastavit. Zvonice téměř zakrývá kostel Všech svatých.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Zvonice s odstupem. Vpravo je Základní umělecká škola.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ještě jednou. To vpravo je asi fara.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Stojím na křižovatce v ose Jiráskovy ulice, kterou projíždí jeden kamión za druhým. Focení životu nebezpečné? Zneužívám svého věku a postavy, jež není z nejštíhlejších. Řidiči ani nazlobeně netroubí, myslí si zřejmě něco o pomateném dědkovi.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na onu křižovatku z předešlého záběru se dívám shora, tam totiž stojí rodný dům Aloise Jiráska. Všechno, co kdy napsal náš národem uznávaný spisovatel, by se málem do skromného domku nevešlo. Z chaloupky málem až na Hrad.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Metuje teče nedaleko. Efektní záběr na zvonici.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Antonín Knahl či Kalina, jak kdo chce, hodinář, hudebník, zakladatel hronovského ochotnického spolku tady bydlel. Mazané, jdu k si nechat opravit budíka, Kalina mi zahraje na hudební nástroj nebo aspoň divadlo. Budova stojí na náměstí a kvůli jeho stavbě byl zbourán důležitý objekt. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/A jsem na náměstí Československé armády.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled směrem jihozápadním. Uprostřed náměstí je sloup s Mariánským sousoším
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Značná tradice ochotnického divadla tady i ve Velkém Dřevíči, Alois Jirásek, kterého prostředí určitě ovlivňovalo a je na světě divadlo, samozřejmě Jiráskovo. Člověk by v tomhle městě málem zapomněl, že ho založil jistý Hron.
Až do dnešních dnů se zde vždycky v srpnu koná Jiráskův Hronov, přehlídka amatérských divadel, myslím, že nejen z České republiky,
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Hotel Radnice, který se zvenku netváří, že by fungoval, ale určitě je v provozu městský úřad. Radnice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled k jihu. 
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Škola, kolem ní vede ulice Jiřího z Poděbrad.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Západní strana náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled k jihovýchodu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jdeme-li ulicí Jiřího z Poděbrad k východu, dojdem do ulice Alšovy, kde stojí vila, do které jezdil Alois Jirásek trávit léto. Lidově bych řekl Lojzova chalupa. Sem za ním přijel i T. G. Masaryk. Prý tam je pomník, jak si Masaryk a Jirásek podávají ruce, ale jak vidno, je pomník pěkně schovaný, kdoví, jestli tam nemjí i hafana.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Myslím, že tady se odehrává Jiráskova kronika U nás. Jenom myslím, což je u mě podezřelé, já to někde četl, ale kde? Jinak soušástí tohoto udržovaného objektu je sběrný dvůr.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/

Z jihozápadního rohu náměstí Čs. armády vede k jihu ulice T.G.Masaryka, kdysi Karlova.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Táž ulice v opačném pohledu směrem k náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.hronovsko.com/hronov/V Palackého ulici je škola, zřízená jako odborná dívčí škola.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Sokolovna v Hronově se stala první stavbou dnešního sportovního areálu. Pohled z Havlíčkovy ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Dvorská ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.hronovsko.com/hronov/ Hostovského ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.hronovsko.com/hronov/Hostovského ulice. Egon Hostovský byl hronovským rodákem
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.hronovsko.com/hronov/Evangelická modlitebna. Podle výsledku bych řekl, že stará fotka byla focená z domu, o jehož zeď jsem byl při focení v současnosti opřený.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/VELKÉ POŘÍČÍ


Od roku 1955 součást Hronova, po volbách 1990 se městys Velké Poříčí osamostatnila. Mají tady hezkou školu, budova s věžičkou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 
http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-Postcards-World/9029-Czech-Republic/A tím v končím, vezl jsem si sebou další fotky z Bělovsi a Náchoda. Láká mě to, pokračovat podle Metuje tímto směrem. Snad jindy, dny jsou krátké, rukám je zima, já si můžu dát grog (no, neměl bych), ale namáčet ruce do rumu?
Tak příště.

Moje fotky z Hronova jsou ZDE


Další srovnávací fotky z různých lokalit.

Žádné komentáře: