úterý 19. června 2018

Hradec Králové 1.část


Svoje mládí jsem prožil v určité době. Nebyl jsem ta pravá svazácká generace, ti byli starší, my už si z hesel k budování všeho možného dělali srandu. Vždyť vznikala hesla úderná, bojovná, jejich autoři možná závodili, kdo vymyslí větší blbost.
Kdo dá více republice, Hradec nebo Pardubice?
7 slov, do kterých se vešlo leccos. Ti, kteří určovali život nás všech, to snad mysleli dobře. Žádná řevnivost! Budování a spolupráce!
Občané obou východočeských metropolí si mysleli své. Dělení lidstva, občanstva mi lezlo spíš na nervy, nebyl jsem tak vychovaný. Jako blouznivý sparťan jsem měl v mládí výborného kamaráda slávistu, hádali jsme se jen na fotbale, spíš s úsměvem. 
Na dálkových pochodech jsem poznal kamaráda z Hradce, který se toulal někde na slovenských hranicích, chudý študák, jezdil stopem. Tam někde mu zastavil řidič, měl pardubickou poznávací značku.
"To je sen", říkal si kamarád.
Chvíli si povídali, řidič s úděsem zjistil, že naložil Hradečáka. Někde v moravských polích ho z auta vyhodil. Moc jsem mu nevěřil, ale mnozí známí mi tvrdili, že to možné je. Nakonec, kdo chce, může se zeptat Baziliška Růžičky, který pracuje v Krkonošském národním parku. Přece by tam nezaměstnali lháře.
Před pár lety jsem prolezl Pardubice, vytvořil pár článků se srovnávacími fotkami, možná už budou mnohé zastaralé, protože mezitím tam proběhly určité úpravy.
Dostal jsem strach, potkám Hradečáka, ten mě zmlátí, že jsem si Hradce zatím nevšiml.
Sebral jsem, kde se dalo, historické fortky z města, dvě publikace sebou a vyrazil jsem do města, kde místní obyvatelé tvrdí o Pardubicích, že to je průmyslové předměstí Hradce.
Štěstí je, že ti, kteří se starají o dopravu, nemyslí jako zapšklí patrioti, proto mezi oběma městy jezdí perfektní vlaková doprava. V současnosti je rychlejší jet z Prahy do Hradce s přestupem v Pardubicích, než jet přímým vlakem.
v Hradci jsem byl nejednou, ale nikdy tak, abych ho skutečně poznal. Na velké město je stejně třeba víc času, nejen očuchat radnici a zámek a mizet v dáli, protože v úterý musíme být v Belgii, jak nám sděloval už letitý film.
Velké město, sem pojedu vícekrát. Pěkně pěšky od ulice k ulici, nejlépe v neděli, kdy bývají města ospalejší, zvláště dopoledne.
Po třech návštěvách, další budou následovat, se mi začaly hromadit v počítači srovnávačky. Vytvořit jakýsi systém by mi trvalo bůhví jak dlouho.
Nejlepší navštívit centrum a začít od náměstí. Hlavní v Hradci Králové se jmenuje Velké, které v době první potulky bylo rozkopané. To mi dělají schválně!

Východní části Velkého náměstí se v té době přestavba netýkala, tak jsem se na moment zastavil. Znalci určitě znají tvar tohoto prostoru.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Ještě jeden záběr z Velkého náměstí, kde mi nepřekážely stavební stroje. Úplně vlevo je bývalý Špalkův obchodní dům z let 1910-11. Hned vedle přes ulici Klicperovu stojí Galerie moderního umění z téže doby. Tyto dvě budovy byly kdysi přijímány s určitou nelibostí, že narušily severní stranu náměstí. Tenkrát nesouhlasící ještě nenapadlo přivazovat se k stavebním strojům.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:

Usoudil jsem, že porovnat Velké náměstí s minulostí odložím. V době, kdy tohle píšu, už bych tam mohl fotit, takže se těším. Vydal jsem se směrem k východu. Tam v dáli je špička Velkého náměstí, tam se dostávám na náměstí Malé.
Malé, ale hezké. Hradec určitě nepatří k městům kopcovitým, Malé náměstí se tomu vymyká.
Náměstí se svažuje směrem východním. Dům s věžičkou je takzvaná malá radnice, co také jiného na Malém náměstí. Původně šlo o sladovnu, v roce 1863 přibyla věžička, poslední úprava je z roku 1995. Vpravo je restaurace Černý kůň. Dolů vede ulice Mýtská, kde bývala do roku 1873 Mýtská (Slezská) brána.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vedle domu s věžičkou se vynořil soused, kde bývalo první hradecké divadlo.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Foceno už z konce Velkého náměstí. Zde se vešla do snímku skoro celá severní strana náměstí a také kašna se sousoším svatého Jana Nepomuckého.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Nevím proč mi zrovna v neděli v poledne někdo postaví do záběru červenou dodávku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Fotil jsem ještě v půlce dubna, dnes je strom plný listí a ještě tam stojí zahrádka, patřící Černému koni.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Už těžko můžu dál komentovat, pohled je stále skoro stejný, ale historické fotky jsou pokaždé z jiné doby, připadají mi zajímavé.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na historické fotce je zřejmé, že byla hodně zvětšována.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Pokud si někdo myslí, že historická fotka byla pořízená přes síťku na mouchy, tak se mýlí.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Tomáše Rejla Hradec Králové historické pohlednice 1892 - 1920 (ANTIS s.r.o. 1999)


Celou dobu koukám jedním směrem a nutně jsem zvědavý, jak vypadá ona Mýtská ulice, jak pokračuje klesání. Končí evangelickým kostelem, postaveným na mohutné křižovatce, vlevo vede ulice Československé armády, vpravo Komenského a přímo Nezvalova, která vede do Malšovic, kde je i hřiště hradeckého fotbalu. Když jsem fotil, zrovna hráli, ozývalo se stálé bubnování. Později jsem si přečetl, že v tomto zápase dostali od Opavy snad 4 góly.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vracím se zpět na Malé náměstí, přecházím i Velké, které též na vršku, takže i ulice svažující se dolů se jmenuje V kopečku. Víc kopečků v Hradci vlastně není, ale město je zajímavé jinak, je plné pěkných staveb. Už dávno se v Hradci stavělo hezky.
Ulice přímo je V kopečku, končí na třídě Československé armády, která se kdysi jmenovala Jiříkova. Za zády mám ulici Palackého. Věž kostela svatého Ducha už dnes vidět není.


Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Úplně vzadu lze zahlédnout pivnice Batalión U Draků, která bývala záložnou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ustupuji Palackého ulicí a dívám se stejným směrem, to znamená ulicí Na kopečku. Věž kostela už zase vidím, hned vedle je roh hotelu Grand, který významně změnil vizáž.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Stále couvám. Hotel Grand se objevil celý, v minulosti vlastnil velkou věž, vpravo od něj je bývalý Okresní dům.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Podobný pohled z trochu jiného místa.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/A ještě dál.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jeden z hradeckých mostů se jmenuje Pražský. Stojím na Tylově nábřeží a dívám se proti proudu Labe. Vlevo je vidět muzeum, za mostem domy na Eliščině nábřeží.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Hradečtí měli pěkný nový most,naplánovali si na něj tramvaj. Koleje na mostě nejsou dokreslené, skutečně byly tenkrát připravené. Na dokončení projektu nebyly peníze, tramvaj v Hradci nikdy nezačala jezdit. Na historickou pohlednici ji kdosi dokreslil. Pohled směrem východním, tedy k historickému centru města, však nás zdraví věž kostela.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Tomáše Rejla Hradec Králové historické pohlednice 1892 - 1920 (ANTIS s.r.o. 1999)Tak to vypadalo, než byl postavený Pražský most. To už stávala obchodní akademie a učitelský ústav, dnes fakulty pedagogická a filozofická.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na Pražský most z Tylova nábřeží.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na Pražský most z Tylova nábřeží před jeho postavením..
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Prostor na západním vyústění Pražského mostu se jmenuje náměstí Svobody. Pohled na most zakrývá zajímavost, kde si může hravý člověk zacinkat. Viděl jsem malou holčičku, jak radostně možnost využívala. Taky jsem měl chuť, ale bál jsem se, aby mě pro dětinskost nesebrali. Zvlášť kdyby zjistili, že jsem Pražák.

Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled od mostu. Levá ulice se jmenuje Gočárova, pravá Švehlova.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ulice uprostřed je Švehlova, vpravo je Tylovo nábřeží.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Trochu jiný úhel pohledu na náměstí Svobody podél budov dnešní Hradecké univerzity. Než jsem se nadál, všechno dostalo jarní zeleň, i šeřík vykvetl.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Tuhle srovnávačku jsem původně chtěl vyhodit, dnešní snímek toho moc neukazuje, ovšem obrázek, jak vznikala Čelakovského ulice, je určitě zajímavý.
Starou fotku jsem okopíroval v publikaci Tomáše Rejla Hradec Králové historické pohlednice 1892 - 1920 (ANTIS s.r.o. 1999)Loučím se s náměstím Svobody pohledem z Eliščina nábřeží přes Labe.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Konec prvního dílu. Už mám hotové další srovnávačky, do Hradce občas jezdím, asi budu i jezdit, takže pokud budu schopný tohle velké a pěkné město porovnat s minulostí, určitě se ještě něco na mém blogu objeví.


Nějaké fotky pro radost jsem udělal a ty jsou zde:
http://vencovyfotky.blogspot.cz/2018/04/2942018-hradec-kralove.html

http://vencovyfotky.blogspot.cz/2018/05/2052018-hradec-kralove.html


Další srovnávací fotky z různých lokalit.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Moc pěkné. Je neuvěřitelné jak si Hradec stále zachovává historický ráz. Jediná věc mě zarazila: budova naproti Grandu (Old England, dnes Cross cafe), je tam foto z r. 1902 a následuje z r. 1906, kdy ta budova vypadá podstatně jinak... že by takhle rychlá přestavba?
Zdraví Pavel

Václav Víšek řekl(a)...

Nejsem Hradečák, všechno přebírám z různých pramenů, ale dočetl jsem se, že začátkem 20.století se v Hradci hodně měnilo. Vypadá to, že nároží se nijak nepřestavovalo, prostě se staré zbořilo a nové postavilo. Tenkrát se nestavělo pomaleji než dnes, někdy i naopak. V.V.