pondělí 5. června 2017

Benešov nad Ploučnicí


Z Děčína podél řeky Ploučnice jezdí vlak, kudy taky jinudy v téhle krajině. Cestující si může vybrat, dál podél Ploučnice do České Lípy nebo jinou tratí sledovat říčku Bystrá směrem do České Kamenice a Rumburka.
Jezdil jsem nedávno do Kamenice, z vlaku jsem vždy hleděl a říkal si, sám pro sebe, kdo by mě poslouchal, taky sem bych měl zajet.
Můj problém je, že nemám žádný archiv starých fotek, hodně často musím vysvětlovat zájemcům o staré fotky, že archivář jsem mizerný, jestli mi věří, nevím, spíš ne. Ale je to tak, v 74 letech, kdy existuje reálná hrozba, že se ozve konečná, se mi nechce archiv zakládat. Chci chodit, koukat, užívat si.
Publikaci nemám, třeba ani žádná nevyšla, prošel jsem různé servery a něco našel.
A tak přišel den, kdy jsem dospěl k názoru, že v České Kamenici nemám co pohledávat, pokud bych nezůstal sedět v restauraci, že mám dost času a že Benešov nad Ploučnicí, německy Bensen je krásný na pohled, prostě, když už se mi nechce do Neapole, z vlaku vystoupít musím.
Našel jsem si ve svých cestovních zápiscích, že jsem tady už byl, ne jednou, hned jsem si připomněl, že zde startovala jedna stovka legendárního Šotka Franty Málka, do Ústí nás tehdy přes hory hnal, syčák.
Vyškrábu se, no přeháním, tak strašný kopec to není, na náměstí Míru a vidím krásné velké náměstí s radnicí za kterou by se nemuselo stydět ani podstatně větší město. Sluníčko mi též přeje, od hotelu Jelen zní nevtíravá náladová hudba z kláves na chodníku.
Jenom v kapse najít foťák. 

Radnici si časem město hodně vylepšilo, uprostřed stojí sloup se sochou Panny Marie a dalšími čtyřmi světci. Vlevo je vidět je vidět Volfův zámek, jedna z částí velkého zámeckého komplexu. Stánek s občerstvením není historický, dostanete v něm rýžové nebo jiné nudle.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.nixdorf.estranky.cz/Pohled z jihozápadního rohu náměstí, na staré fotce je vidět vršek kostela Narození Panny Marie, na současné zbyl jenom kousíček, kdo si vezme brýle, uvidí. Nebo zapnout fantazii.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.nixdorf.estranky.cz/Co k tomu nového napsat? Rozum dochází, pokud v hlavě nějaký byl.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.nixdorf.estranky.cz/Radnice momentálně zůstala stranou, vlevo je vidět vyústění Děčínské ulice, za sloupem je Morzinovský zámek, dále Volfův zámek.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Ještě jednou radnice, než vylezu nahoru.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Už tenhle pohled stojí za návštěvu. Vlevo je zeď radnice a v pozadí krajina, jen do ní vstoupit.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Nezbývá mi nic jiného, než se opakovat, hlavně jsem objevil ještě jednu fotku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
http://markvartice-unas.cz/decinsko-historicke-pohlednice/decinsko-historicke-pohlednice-a.phpObjekt, zvaný Volfův zámeček podle syna Jana ze Salhausenu
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Tentýž pohled. Zatímco v předchozím záběru je zřejmé, že historická fotka je z doby novější, tato ukazuje situaci, kdy se snad rajčata tady pěstovala. Data fotek bohužel neznám, jsou z prodejních serverů. Někdy taková fotka je a za pár dnů zmizí v nenávratnu, protože pohlednici někdo koupil. To by chtělo čuchacího psa, Google je slabej.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Zámecká ulice od západu k východu. Vlevo Konojedský zámek.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Pohled od východu k západu. Dům obrostlý zelení tenkrát i dnes se podle mapy jmenuje Ballamský dům, kdysi prý Straschedelovský zámeček. Dnes tu sídlí správa celého areálu, zrovna jim končila pracovní doba.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.nixdorf.estranky.cz/Pracovní doba bohužel neskončila (nebo naopak skončila?) řidiči červené dodávky, nějaký fanda Sparty to je.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Na východním konci Zámecké ulice stojí kostel Narození Panny Marie. Sice už zelení mírně zakrytý, ale nebudu čekat na listopad, ještě by se mohla vyskytnout říjnová revoluce...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/To je všechno, šlo jen o odpolední návštěvu, měl jsem z pobytu ve městě příjemný pocit, vždyť víme, i muži mají své dny, ale přísahám, že jsem k dobré náladě nepožil kořalku.

Naopak jsem něco navíc vyfotil.Další srovnávací fotky z různých lokalit jsou zde.

Žádné komentáře: