sobota 3. června 2017

Česká Kamenice 2.částMoje sliby neznají mez. Ale snažím se, to mi nikdo nemůže upřít. Bůhvíkudy jezdím, druhý díl srovnávaček z České Kamenice neukazuju.
První je na světě už týden.
Umořený cestováním si otevřu nápoj mému tělu nejmilejší a snažím se sliby plnit.
Asi není třeba popisovat, kdeže jsem se to vlastně toulal.
V první části jsem jakoby přišel od východu neboli od Kamenického Šenova, došel jsem na náměstí Míru, kde mi došel dech.
Článek by byl moc dlouhý.

Tak tedy začínám, vlastně pokračuju. Kolem říčky Kamenice se vine bývalá Nábřežní ulice, dnes Komenského. Pohádkově krásné domy zlikvidoval nálet z května 1945, zároveň odkryl bývalou Turnhalle s přistavěným sálem pro divadelní představení, dnes kulturní dům.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.A když už je řeč o kulturním domě, kterému místní říkají Bílý dům, tady je na staré fotce už odkrytý, trosky po náletu odklizeny.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.V letech 1881-83 vybudovaná chlapecká škola, dnes se v ní učí první stupeň.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlNerudova ulice se zvedá od mostku přes Kamenici směrem ke Střelnici.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Asi jsem měl tuto fotku dát před předchozí. To je ten mostek, o kterém se zmiňuju a jenž je pěkně zrenovovaný.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlJsem o kousek dál, přímo se lze dostat až ke Střelnici, po svých jsem tam vylezl, žádnou srovnávačku jsem nespáchal, je tam domov důchodců nebo seniorů, jako člověk patřící k tomu věku, na názvy kašlu. Ze zástavby nezbylo málem nic, místní občanky jsem se raději zeptal, jsem-li správně.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlKdyž se dám od domu, kdysi ozdobenému hodinami a křížem doleva, jsem u Poutní kaple Narození Panny Marie. Fotek dost, většinou pro porovnání nevhodných.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlOd dalšího mostu vede k evangelickému kostelu a nemocnici ulice 5.května, v minulosti Gärtenstrasse čili Zahradní ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/


Stejná lokalita, tady je lépe vidět, jak vypadal most tenkrát a dnes.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlStojím v Tyršově ulici, dívám se směrem k náměstí Míru k východu, kam směřují obě ulice, levá Smetanova, dříve Špitální, pravá Dvořákova, dříve Děčínská. Místo pěkného domu na rozcestí je zde prostor s kašnou, jež je symbolem rozhraní tří chráněných oblastí. Jde o Lužické hory, Labské pískovce a České středohoří.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Tyršova ulice více na západ.
Restaurace U Slunce stávala na náměstí Míru, vzala za své, jméno zůstalo, ovšem v jiném objektu. Tady bývala restaurace U skřivánčího pole i s kuželnou
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Vracím se Tyršovou ulicí do centra města. Bývalý Salhausenský zámeček, později špitál, muzeum, teď městská policie, vyparáděný transformátor vpravo už není, tam vám nyní vytetujou cokoliv kamkoliv.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Prakticky naproti se z Tyršovy ulice zvedá ulice Děčínská, "mírně" ošizená o další hezký barák.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlUlice Dvořákova směrem od náměstí, bývalý hotel Stern, dnes jenom bývalá putyka. Už jsem přišel na ty kostičky, skenoval jsem z publikaci a již tam jsou zřejmé.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Ulice Dvořákova směrem k náměstí, zmiňovaný Stern je vpravo, dnes jenom bývalá putyka.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlZ bývalého Hrčířského trhu vede do kopce cesta k zámku. Projdeme-li branou do Lipové ulice, otočíme se, můžeme vidět tento pohled. Pokud nás nepřejede auto, provoz je kupodivu více než mírný.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vlezl jsem na nádvoří, budovy jsou určené k bydlení i ke komerčním účelům. Věž v pozadí patří chrámu svatého Jakuba Staršího.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Totéž ještě jednou, jen jsem si trochu pohrál s obloučky, no, dejme tomu, mohlo to být lepší.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Další, západní brána zámku, jde se tam kolem pivovaru.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.
Ještě jednou z jiného úhlu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.html
 Schody ke kostelu svatého Jakuba Většího.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Palackého ulice kolmá k Lipové ulici. Vybudována počátkem 20.století. Budova vpravo je biograf postavený v roce 1912 za 4 měsíce jako první v okrese. Nevypadá to, že by se ještě promítalo...
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Sešlo se mi hodně fotek z Lipové ulice, která vede z Hrnčířského trhu vzhůru kolem zámku, šlo o hodně výstavnou ulici.
Kostelní věž sv. Jakuba Většího.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.těžko se hledají objekty, které tu stály a ještě stojí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.


Těžko můžu hodnotit, neznám přesnou historii budov, ale bývala to asi hodně důležitá ulice. Plná života.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.html
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jaroslava Poláka Česká Kamenice na starých pohlednicích, kterou vydalo nakladatelství POLART.Roh Lipové a Palackého ulice. Budova vpravo přežila nálety i dobu, je v ní muzeum psacích strojů, které se používaly ještě před vynálezem počítačů, pokud by někdo nevěděl, co je psací stroj. Byl jsem v něm, asi 10 let zpátky to je, se spolužáky jsme se sešli tenkrát v Kamenickém Šenově. Žádné pití, poznávání. Byli jsme vlastně ještě mladí a těšili se, jak si užijeme důchod, no užíváme dál, ale věřte nevěřte, není to už ono.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlJeště slezu dolů k zámku a podívám se Lipovou ulicí, kdysi se jmenovala Nová, nahoru, odkud jsem se díval předtím.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlA jdu na vlak. Vpravo je nádraží, vlevo hotel U nádraží, je schovaný za rozkvetlými jírovci, tak se správně jmenují stromy plodící kaštany, hospoda kupodivu funkční, pivo mají výborné, nosili i jídla, na něž jsem neměl čas. Kouřilo se tam ještě, přeju jim, aby výmysl našich volených zástupců přežili.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.luzicke-hory.cz/index.htmlOdjíždím s pocitem, že na některá hezká místa je dobré se vracet.
Fotky jsem nějaké nafotil i mimo srovnávaček:

1 komentář:

Unknown řekl(a)...

Krásné srovnávačky jako vždy.
Čas od času narazím na Vaše stránky a moc rád si je prohlížím.
Hodně zdraví a síly na bohulibou činnost pane Venco.