sobota 24. června 2017

Prachatice


Vidět Neapol a zemřít. Jsem už stár, v Neapoli jsem nikdy nebyl a jezdit tam raději nebudu, mně stačí dnešek, kdy je Praha rozžhavená, toužím po chladném povětří.
Co takhle Prachatice?
Trochu Šumava, trochu jižní Čechy.
Kdykoliv jsem měl štěstí a do města s kouzelným centrem a nádhernou šumavskou krajinou, se dostal, cítil jsem se svátečně. Málem jsem se divil, že prodávají v obchodech, když je svátek.
Město poměrně malé, až se jeden diví, že po roce 1960 zůstalo sídlem okresu, větší však nikde v blízkosti nebylo.
Historické centrum Prachatic je takové, že ani socialističtí inženýři si nevěděli rady, pokud by ho chtěli zbourat a zapanelákovat. Tak nám tady ta krása zůstala. Jinak se v městě jinde nerozpakovali.
Jako turista jsem nemohl Prachatice vynechat, byl jsem zde i služebně, myslím, že jsem měřil podklady pro projekt zemědělského objektu u nádraží, jindy jsem lezl na Libín, což je šumavská tisícovka, aspoň dvakrát.
Co psal František Řivnáč v průvodci z roku 1882?


Co bych psal já?
Někde jsem viděl pár fotek a zastesklo se mi, už je to dávno, co jsem procházel uličkami města.
Zmizelé Prachatice jsem nesehnal, jiné publikace též a tak jsem se vydal na cestu kopírování z různých serverů, dokonce i svoje fotky z návštěvy v roce 1990 jsem použil.
Je sem z Prahy poměrně mizerné spojení, chce to přespat, už ne pod širákem jako ještě nedávno. Jsem tady.
Jak se tak hrabu v historii, pobavilo mě, že město svoje jméno získalo podle šlechtice Prachaty, myslím ale, že nemá nic společného s prachama, jak by dnešní člověk, jenž má v hlavě myšlenku, že peníze jsou důležité až v první řadě, usuzoval.
Žili zde hlavně Němci, kteří byli nuceni po roce 1945 prostor opustit, počet obyvatel se pohyboval kolem 4000, ještě po vzniku okresu v roce 1960 tu nebylo víc než 5000. Naštěstí socialistický rozvoj nezničil klenot jako jinde kdesi.
Možná srovnávačky z Prachatic někomu připadnou příliš jednotvárné, všechny se vyskytují na poměrně malém území, které se dá pěšky přejít za chvilku.
Kdo by snad do Prachatic přijel poprvé a chtěl by jen projet, určitě se zastaví, když uvidí vjezd do města.

Dolní nebo Písecká brána, na názvu nezáleží. Ať mi někdo řekne, že ho neláká aspoň jedním očkem nakouknout. Komu se nelíbí, jeho problém, ale upozorňuju, že těch záběrů bude následovat několik, kdo má maturitu z matiky a všechny prsty, nechť počítá.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Poklidná procházka a očumovačka, dnes by stojícím pánům leckdo vynadal, no sprostě. Je zde silný provoz.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vlevo je fronta domu, který už není, ten už nebyl chráněný, do městské rezervace nepatřil.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Letopočet chybí, podle silničních šipek asi není historický obrázek třeskutě historický.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Ještě jeden záběr z doby, kdy jsme nepotřebovali Prior.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Zapřáhnout se do žebřiňáku a projet branou by dneska nedovolili ani volovi.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Blíží se chvíle, kdy projdu Píseckou branou.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Právě jsem prošel. Stejně jako v roce 1990 se otáčím. Tenkrát brána zevnitř vypadala takto. Je to fotka z mého foťáku. Jmenoval se Praktika, tak ho nazvali v jeho rodné NDR.Náměstíčko se jmenuje Kostelní, dům vpravo zase Heydlův.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jak praví nápis na staré fotce, byla tu stará škola literární, kde dnes prodávají buřty. Vpravo už je kousek kostela.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Kostelní náměstí s budovou Staré školy literární je motiv, kde se fotograf zastaví a fotí. Proto srovnávaček bude víc. Už tenkrát věděli, že ovoce a zeleninu potřebujeme, abychom byli zdraví.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Léto 1990, byli jsme opilí příchodem svobody, ve který jsme už ani nedoufali. Dívám se z Kostelního náměstí na náměstí Velké, hledí na mě věž radnice. Stará fotka je mým výtvorem.Jsem na Velkém náměstí, odkud se moc hrnout nebudu. Je pěkné. Toto je západní strana náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jiřího Chvojky Jižní Čechy na starých pohlednicích (Carpio 2003)Podobný pohled. Vlevo kašna sice zůstala mírně přetvořená, ale místo Kaisera Josefa je na ní socha Spravedlnosti.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Tady je socha Spravedlnosti zezadu, jak jsem si ji vyfotil v roce 1990 a dnes, tedy skoro před měsícem. Můj pohled je směrem k severu.Sitrův dům, v němž je část muzea. Stará fotka zjevně není fotka, ale kresba, dost věrná.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Národní dům.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jiřího Chvojky Jižní Čechy na starých pohlednicích (Carpio 2003)Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jiřího Chvojky Jižní Čechy na starých pohlednicích (Carpio 2003)Pohled na severní stranu náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ještě jedna moje fotka z roku 1990. Radnice.Pohled na radnici, vlevo je její předchůdkyně - stará radnice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Hned třikrát stará radnice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Foceno 31.5.2017, májka ještě stojí...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pravděpodobně oslava Mnichovské dohody před radnicí. V první chvíli jsem se polekal, že tam stojí pionýři. No jo, totalitní režimy se vzácně shodují v propagandistickém zneužívání dětí. Také jsem byl pionýrem...
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jihovýchodní roh Velkého náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Severovýchodní roh Velkého náměstí. Zde se objevuje věž kostela svatého Jana Většího.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Několik dalších srovnávaček stejných míst, jen z jiných úhlů v jiných dobách.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: Starou fotku jsem okopíroval z publikace Karla Kuči Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 5.díl (Libri 2002)Loučím se s Velkým náměstím pohledem na východní frontu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ještě drobnost, Neumannova ulice, dnes Horní.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Jiřího Chvojky Jižní Čechy na starých pohlednicích (Carpio 2003)Žižkova ulice, psáno je Žižkův dům, jinde zase, že zde bydlel Jan Hus. Pletou se Janové, zrovna dnes mají svátek. Jinak perlička o Janu Žižkovi. Nechal svého času upálit 85 prachatických, protože byli neposlušní, dnes by vás maximálně vyškrtli z kandidátky.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: 

1 komentář:

Jana Klimešová řekl(a)...

Skvělý, můj koníček jsou historický fotky a tohle srovnání je úžasný. Díky za něj.