neděle 18. června 2017

Zámky na Divoké Orlici
Úvodní obrázek ukazuje Divokou Orlici opravdu divokou. To je voda, kterou asi rádi navštěvují vodáci nemilující průvody lodí na Lužnici a podobných vyhlášených řekách.
Francouzi se vytahují s Loirou, ta je ovšem dlouhá přes 1000 km, tam se toho vejde. 
Přijedete-li do východních Čech nedaleko místa, kde Divoká a Tichá Orlice končí u Týniště svou samostatnou pouť, a pokud rádi žasnete, žasněte.
Na 6 kilometrech vzdušnou čarou jsou naskládány 3 krásné zámky, neznalec se může snadno splést. Přežily ušmudlanou dobu socialismu, vrátily se zpět do rukou potomků šlechtických rodů. Rozkvétají do krásy.
Kdo má rád příjemné prostředí, doprovázené relativním klidem, vřele doporučuji.
DOUDLEBY NAD ORLICÍDoudleby se nacházejí u soutoku Divoké Orlice a Zdobnice.
Historii míst si každý zájemce určitě najde sám, v pokladně zámku Doudleby je k dostání vzpomínková kniha majitelky zámku paní Eleonory Dujkové, pocházející z rodu Bubnů z Litic.

Bohužel neznám, z kterého roku je stará fotka, ale asi jde o nejstarší záběr, jež se mi dostal do ruky. V 16.století nechal vystavět Mikuláš z Bubna. 
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Radky Holendové a Pavla D. Vinkláta Album starých pohlednic Orlické hory a Podorlicko (Knihy 555; 2006)Stará fotka je z doby nedávné, našel jsem ji na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled od východu, kde se nachází anglický park.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/V areálu je i Muzeum přírodovědy, lze se podívat na hospodářské zvřectvo, jak jsme je vídali na návštěvách babiček.
Zámky mívají i podzámčí. Fotky z mostu přes řeku jsou pro moje účely nepoužitelné, Orlice je regulovaná, také povodně se podepsaly na dnešním stavu.

Pravou stranu této fotky vyplňuje budova školy. Neznaje místa jsem se domníval, že se vyskytuje někde u nádraží, ale jde o koleje bývalé vlečky do podniku Perla, v roce 2005 zlikvidované. Dnes se ulice jmenuje Dukelská.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Radky Holendové a Pavla D. Vinkláta Album starých pohlednic Orlické hory a Podorlicko (Knihy 555; 2006)Znovu Dukelská ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Do třetice Dukelská ulice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Záběr z hlavní silnice, procházející Doudleby, ulice se jmenuje Rudé armády.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese na adrese:
KOSTELEC NAD ORLICÍ

Jednoduchá cesta z Doudleb do Kostelce. Jedna stanice vlakem, pěšky nebo na kole podél řeky, automobilisté zasednou a hned vysednou, mezi poslední fotku doudlebskou a první kosteleckou vede frekventovaná silnice a nese stále jméno Rudé armády, končí z druhé strany tohoto objektu. Stojím v ulici Tyršově.
Jde o takzvaný starý zámek, sídlo rodu Kinských, kteří si později nechali postavit sídlo jiné, dnešní zámek.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - východní Čechy (nakladatelství Svoboda 1989)
Měl by to tady loupežník Rumcajs jednodušší než v Jičíně. Tam bojoval se starostou i s knížepánem. V Kostelci došlo ke kumulaci funkcí, že knížepán i starosta je táž osoba. Pan František Kinský šlechtický původ podědil od svých předků, do funkce starosty byl zvolený v demokratických volbách. Pokud někdo sledoval v nedávné době pořad o českých šlechtických rodech, uváděl ho neodolatelně právě pan Kinský a docela kosteleckým závidím jejich volbu.
Náměstí se jmenuje Palackého, věž na budově označuje bývalou radnici, dnes základní umělecká škola. Před ní stojí sloup se sochou Panny Marie z roku 1707.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese na adrese:
Zeleň náměstí zdobí, uvnitř je umístěná pěkná kašna. Ano, zdobí, ale mě zlobí, protože takové listoví ani nejlepší foťák neprokoukne.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pohled na Palackého náměstí od městského úřadu, neboli od nové radnice ke staré. Vpravo je kousek věží kostela svatého Jiří. Uprostřed náměstí před stromy sloup se sousoším Nejsvětější Trojice.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.aukce-pohlednic.com/Zámek. Starých fotek zámku existuje dost, ale trefit se do nich dnes je obtížné. Moje procházka zámeckým parkem se konala dopoledne, které věštilo značné vedro a protože je zde otevřená kavárna, dalo by se posedět nad dobrým mokem a debatovat o významu kavárny v politice případně se pohádat. 
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Radky Holendové a Pavla D. Vinkláta Album starých pohlednic Orlické hory a Podorlicko (Knihy 555; 2006)

ČASTOLOVICE


Vzdálenost zámku v Kostelci a v Častolovicích je něco přes kilometr, opět stanice vlakem. Kolem zámku teče říčka Bělá, jejíž život skončí ve vodách Divoké Orlice kousek dál.
Zámek je majetkem rodu Šternbergů.

Ale cestou od vlaku procházím Masarykovou ulicí, která se díky stále se zvyšujícímu provozu změnila, pár domů zmizelo, přibyl kruhový objezd.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Táž lokalita z jiného úhlu pohledu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/
Z kruhového objezdu vzhůru ke kostelu svatého Víta míří ulice Komenského.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Radky Holendové a Pavla D. Vinkláta Album starých pohlednic Orlické hory a Podorlicko (Knihy 555; 2006)Léta zatočila s častolovickým zámkem, ovšem majitelka paní Diana Šternbergová se snaží, aby zámek s parkem se stal oasou krásy a klidu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese na adrese:Jihovýchodní strana zámku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese na adrese:Zámecké nádvoří je pěkné místo. V době mé návštěvy hrála nevtíravě klasická hudba a zvala k další návštěvě.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/

Určitě ještě někdy přijedu na všechna tři místa, jestli na podzim, kdy bude příroda hrát barvami nebo brzy zjara. Schovám si pár fotek, které bych rád porovnal, ale zeleně je moc.
Loučím se se zámky na u Divoké Orlice a říkám nashledanou.


Snad se musím podělit o další fotky, které jsem v návalu radostné nálady vytvořil. Jsou zde:Žádné komentáře: