pátek 16. června 2017

Vamberk


Vydal jsem se nedávno na Rychnovsko, zatím zůstávám. Podívám-li se na mapu, je zde na poměrně malém území tolik zajímavostí až oči přecházejí.
Komu se plete Vamberk a Žamberk, musí si o městech něco přečíst nebo je rovnou navštívit. Nejsou od sebe daleko, přitom Vamberk patří do kraje Královéhradeckého, Žamberk do Pardubického. Úředničinu mám za sebou.
Kraj, kde o zámek zakopnete na každém rohu, ve Vamberku zámek nepostavili, dá se říct, že svým způsobem se stalo město průmyslovým centrem, hlavně díky přestěhování průmyslu ze Slezských Sudet v období kolem druhé světové války. 
Z nouze si možná vzpomeneme na věhlasnou vambereckou krajku, ale tady jde o téma pro mě dost složité, snažil jsem si něco přečíst, co je paličkování, jsem nepochopil. Kdo se chce o něm něco dozvědět, já nejsem správným pramenem moudrosti. Vůbec nejrozumnější by bylo navštívit Muzeum vamberecké krajky, které je, pochopitelně ve Vamberku.
Raději vylezu na kopec nad městem, kde je krásná vyhlídka, však je tam chata Na Vyhlídce... ale co to blekotám, před pár dny jsem zde napsal canc o návštěvě chaty, prostě hospodám rozumím o něco více než krajkám.
http://vencovypindy.blogspot.cz/2017/06/porad-lezu-na-kopec.html


Chaloupka nízká... ale co, svět se mění, ani já nevypadám jako kdysi. Povídání je v onom článku.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Chata Na Vyhlídce patří k Vamberku, do města ale musím pomalu 3 kilometry dojít, naštěstí jde o cestu z kopce s hezkými pohledy do kraje. Směřuji do centra města, protože jako všude jinde, staré pohlednice jsou hlavně z náměstí a jeho okolí. V Žamberecké ulici narazím na tento pohled.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Ještě než dojdu na náměstí, zabočím vlevo do Tyršovy ulici a podívám se na sokolovnu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:U historických fotek je psáno buď jen náměstí, případně Horní, já se budu držet dnešního oficiálního názvu Husovo. Náměstí se svažuje k západu k říčce Zdobnici, na konci je kostel svatého Prokopa. je vidět zlomyslnost majitele auta, který zaparkuje tak, že mi hází do očí prasátko.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Radky Holendové a Pavla D.Vinkláta Album starých pohlednic Orlické hory a Podorlicko (Knihy 555 v roce 2006)Plůtek vlevo je kolem sochy Jana Husa.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Pomník Jana Husa z roku 1904 zatím jen zezadu.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.aukce-pohlednic.com/


Kašna, jež byla dobře vidět na předchozích záběrech tentokrát v detailu. Pochází z konce 19.století.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.aukce-pohlednic.com/Letopočet pořízení historické fotky neznám, ale znalci automobilů ho hravě přibližně určí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Jan Hus pěkně z čelného pohledu. Okolí pomníku z let, kdy Československo vzniklo, mi trochu nahání slzy do očí. Těch starých domů je asi škoda. Třeba se mi to jen zdá.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Můžu tento záběr nazvat pokračováním minulého. K porovnání jsem prakticky neměl nic kromě stavebních čar a směru vozovky. Podle mého názoru jde o tak zajímavou srovnávačku, že jsem ji sem vložil i s rizikem, že se můžu mírně mýlit.
Starou fotku jsem okopíroval z publikace Radky Holendové a Pavla D.Vinkláta Album starých pohlednic Orlické hory a Podorlicko (Knihy 555 v roce 2006)Jižní fronta Husova náměstí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Pomník obětem světové války. Při procházce Vamberkem lze vidět poměrně dost zajímavých soch, některé jsem si vyfotil a protože nebylo možné je zařadit do fotek srovnávacích, zveřejnil jsem je jinde
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:Už ve Vilímkově ulice stával hotel Hrad, dnes herna, kde mi ukončili stav jazyk na vestě. Jak jsem koukal, asi má kdosi ambici, aby objekt nebyl jen zapadlou hernou na spadnutí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Vilímkova ulice směřuje na most přes Zdobnici. Vlevo bývala strojírna nebo něco podobného, objekt zbořený a staveniště. Hospoda z předešlého záběru je vidět, stejně jako kostel svatého Prokopa  a škola.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:  http://www.aukce-pohlednic.com/A znovu podobný pohled.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese: http://www.fotohistorie.cz/Když jsem viděl staré fotky mostu přes Zdobnici, vyzdobeného sochami, těšil jsem se na porovnání. Bohužel terén se při modernizaci objektu tak změnil, že jsem fotky musel odložit. S velkou lítostí.
Starou fotku jsem okopíroval na adrese:
Pár fotek jsem na svém výletě nacvakal a jsou zde


Další srovnávací fotky z různých lokalit.


Žádné komentáře: